Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki tárgyaláson meg...

Hagyatéki tárgyaláson meg kell jelennie a törvény szerinti örökösöknek akkor is ha nincs örökség?

Figyelt kérdés
Mert tavaly elhunyt az édesanyám, és a hagyatéki tárgyalással kapcsolatban e-mailen érdeklődtem az aktuális önkormányzatnál, akiktől azt a tájékoztatást kaptam, hogy az élettárs jelenlétével már januárban lefolytatták a hagyatéki tárgyalást. Mennyire szabályos ez ?
2009. márc. 23. 12:58
 1/5 anonim ***** válasza:

[link]


Az önkormányzat csak a hagyatéki leltárt készíti el.

2009. márc. 23. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az önkormányzat csak a hegyatéki leltárt késziti el.

A tárgyalást közjegyzőnél tartják és erre fogsz kapni ajánlott tértivevényes levélben egy idézést. Ezen kötelező lesz megjelenni. Én nagymamám 2000-ben halt meg és a hagyatéki tárgyalás idén szeptemberben lesz. Erre már megkaptam az idézést levélben.

Ebben benne van, hogy mennyi pénz vigyek magammal, mennyibe fog kerülni a hagyatéki eljárás dija.

És idézek a levélből:

"Tájékoztatom az örökösöket, hogy személyes megjelenésük akadálya esetén, örököstárs, közeli hozzátartozó és ügyvéd láthatja el meghatalmazottként képviseletüket. A meghatalmazást közjegyzői okiratba, közjegyző által hitelesitett magánokiratba vagy két tanú előtt aláirt teljes bizonyitó erejű magánokiratba kell foglalni.

Amennyiben az örökhagyó után végintézkedés maradt (végrendelet, öröklési szerződés) úgy az örökösök tárgyaláson való részvétele - személyesen vagy meghatalmazott útján - feltátlenül szükséges. Örököstárs vagy egyeneságbeli rokon ellenérdekű örökös képviseletét nem láthatja el."


Vagyis, kellett volna kapnod vagy majd fogsz kapni egy levelet a közjegyzőtől, amiben benne lesz, hogy hova kell menned és mikor. Ha nem kaptál levelet és volt már esetleg a tárgyalás, akkor azt nem tartották volna meg, mert nem voltál jelen. Mivel egyeneságbeli leszármazott vagy, mindenképpen jelen kell lenned. Még akkor is, ha nem volt semmilye anyukádnak, amit örökölhettél volna. De ezt a tárgyalást nem az önkormyányzat tartja, hanem közjegyző.

2009. márc. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ja. És ha esetleg az élettárs hamisitott egy meghatalmazást, hogy helyetted elmehessen és résztvehessen, akkor is kapsz egy levelet, amiben felsorolják, hogy kik lettek az örökösök és, hogy te nem örököltél, mert a te részedet az élettárs kapta. De ha nem kaptál ilyen levelet a közjegyzőtől, akkor nem volt még meg a tárgyalás.

De ne aggódj, nem sietik el. Nálunk most 9 évvel a nagymamám halála után lesz megtartva.

2009. márc. 23. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, csak az a baj, hogy anyukám egy kis faluban lakott, ahol szerintem viszonylag gyorsan mennek a dolgok, és a másik baj az, hogy én oda vidékre vagyok állandóra bejelentve ahova az élettárs, és szerintem simán letagadta, hogy jött ilyenfajta levelem.
2009. márc. 24. 08:18
 5/5 anonim válasza:
Az a helyzet, hogy nekem meghalt a bátyám és nem tudtunk róla, nem küldött senki semmilyen írást a hagyatékiról, a közjegyzőnek úgylátszik nehezére esett kikeresni a nevemet meg a címemet a nyilvántartásból. Ilyet lehet tenni, hogy nem értesítenek a hagyatéki tárgyalásról. Ezért beköltözött a lakásba a bátyám sógora. Ja a sógórnőm is meghalt családjuk nem volt. Ezért a fele ingatlan az enyém lenne. A közjegyzőnek köszönhetően most pereskedhetek a saját házrészemért. Mérgembe még a közjegyzőt is feljelentem. Na mit szóltok hozzá. Juli
2009. máj. 1. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!