Élettársi kapcsolat felbomlása estén milyen jogai vannak a feleknek?
Nem regisztrált 10 éves élettársi kapcsolat 4. évében az egyik fél saját névre banki hitel keretében lakásvásárlásba kezd, a megvásárolni szándékozott ingatlanba már együtt költöznek be (azt megelőzően közös albérletben éltek). A lakást vásárló az önerőt adta bele, a másik fél a havi törlesztőrészleteknek megfelelő összeggel járult hozzá az együttéléshez a kapcsolat 6. évében született gyermekük. Jelenleg megromlott a viszony és a lakás vásárló ki akarja adni az élettársa útját. Van - valamilyen joga az élettársnak?
Előre is köszönöm.
Ha van gyerek, akkor a nőé a lakás. Ennyi. Függetlenül attól hogy kié a tulajdon, és esetleg nem fizetett bele egy fillért se, akkor se lehet onnan sehogy kirakni jogilag. Kivéve ha bizonyítani tudja az apa hogy gyereknevelésre alkalmatlan a nő. (pl részeges, elmebeteg)
Sajnos jelenleg ilyen a jog, hogy a gyerekest védi.
Ezért nem szabad gyereket csinálni senkinek.
Nagyon elvileg van, de nehéz bizonyitani - mert gondolom, arról nincs semmi bizonyiték, hogy a másik fél fizette a törlesztés egy részét.
Mindenképen menj el a birósági panasznapra, ott ügyvédek adnak ingyenes tanácsot, ebben a helyzetben ott kapod a leghasznosabb információt.
Csak egy megjegyzés - EZÉRT is jobb a házasság, mert ott nem érhet ilyen meglepetés, ott ugyanis EGYÉRTELMÜEN szabályozva van az ilyen helyzet.
"EZÉRT is jobb a házasság, mert ott nem érhet ilyen meglepetés, ott ugyanis EGYÉRTELMÜEN szabályozva van az ilyen helyzet."
Ott is ugyanez a szitu: Ha van gyerek, akkor a nőé a lakás. Ráadásul még tartásdíjat is fizethetsz.
A tulajdonjog pedig ilyen esetben sajnos mellékes.
Ezt nem tudom, honnan szeded, hogy ha gyerek van, akkor azé a lakás - ekkora hülyeséget még nem hallottam, ugyanis ilyen nincs.
Házasságnál vagy megvolt az egyik félnek a házasságkötés elött a lakás, akkor az illetö tulajdona marad, vagy a házasság alatt vették, akkor közös, ez az érték felezödik, függetlenül attól, hogy kinek mennyi a jövedelme.
Az élettársi kapcsolatban meg soha nem közös a tulajdon, de a közösen befektetett értéknövekedés a jövedelmek arányában osztódik. De ehhez az kell, hogy bizonyitani lehessen, hogy ki mennyit adott a közösbe - és általában ez a nehéz, mert nem banki átutalással szokták a közös dolgokat fizetni egymásnak.
13:40
Ha a nőce kitalálja hogy nincs hová mennie a gyerekkel, akkor maradhat úgy is a lakásban ha nem az ő tulajdona.
Mit gondolsz, miért van ennyi hajléktalan?
Igen, de itt az anya 1. Feküdt már pszichiátrián bár régebben de durva dolgokkal (öncsonkítás (levágta egyik ujjpercét, testéből hús kitépése, ezek fiolákban való tárolása), kádba székelés, falcolás, gyermek pszichés (súlyos) testi (enyhe) bántalmazása. 2. A kisfiú az óvónők előtt is elmondja: Mama bánt, papa nem bánt, mama zombi etc. Az anya meredek-tartalmakat oszt meg magáról a facebookon pl. ilyen szövegeket: "ölni és ölni..kiterítem befőttnek eltenni, megenni és kiszarni, ráfeküdni és csak sírni-sírni vég nélkül... szégyenemben belefulladok ebbe a húsméhbe... 34 éve kellett volna leszüretelni és eltenni a polcra... lássatok csodát, mosolygok, ha fényképeztek..." szörnyű deviáns képeket és hasonló rigmusokat, ezekkel egy időben székelt a kádba. 3. A kisfiúnak szorongásos tünetei vannak.
Nem akarom hogy a kisfiú itt maradjon.
"A következőket kell tehát bizonyítani egy élettársi vagyon megosztásakor: az élettársi kapcsolat fennállását (ezt a kapcsolat megromlása után általában tagadja a másik fél), a kapcsolat előtt külön-külön fennálló, és annak megszakadásakor meglevő közös vagyont, valamint azt, hogy melyik fél mivel járult hozzá a szerzéshez (mennyit keresett, milyen korábbi vagyonát használta fel). Ez a felek tipikusan nagyon rossz viszonya miatt különösen nehéz.
A törvény annyi segítséget nyújt a bizonyítási nehézségek leküzdésére, hogy ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni, tehát ha végképp nem tudja egyik fél sem igazolni, hogy mennyit keresett, akkor azt vélelmezi a bíróság, hogy mindkét fél ugyanannyit."
én ezt találtam. Akkor most mihez viszonyítsak?
Ezek csak az élettársi vagyonmegosztásra érvényesek.
De kiskorú gyerek esetén a gyerek elhelyezése dönti el hogy ki marad a közösen használt lakásban, és ki az, akinek mennie kell, ráadásul tartásdíjat fog fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!