Ha bebizonyosodik hogy a bíróságot a bírót becsaptam milyen eljárást folytathatnak ellenem? Milyen büntetésre számíthatok? Ja ezzel kárt is okoztam az alperesnek.
238. § (1) A tanú, aki bíróság vagy más hatóság előtt az ügy lényeges körülményére valótlan vallomást tesz, vagy a valót elhallgatja, hamis tanúzást követ el.
(2) A hamis tanúzásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni arra, aki
a) mint szakértő hamis szakvéleményt vagy mint szaktanácsadó hamis felvilágosítást ad,
b) mint tolmács vagy fordító hamisan fordít,
c) a 233. § (1) bekezdésének b) pontja esetén kívül büntető- vagy polgári ügyben hamis okiratot vagy hamis tárgyi bizonyítási eszközt szolgáltat.
(3) A (2) bekezdés c) pontja alapján nem büntethető a büntetőügy terheltje.
(4) A büntetőügyben elkövetett hamis tanúzás büntetése bűntett miatt öt évig terjedő szabadságvesztés. Ha a hamis tanúzás olyan bűncselekményre vonatkozik, amely miatt életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható, a büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.
(5) A polgári ügyben elkövetett hamis tanúzás büntetése bűntett miatt három évig, ha pedig az ügy tárgya különösen nagy vagyoni érték vagy különösen jelentős egyéb érdek, öt évig terjedő szabadságvesztés.
(6) Aki a hamis tanúzást gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
239. § Aki a hamis tanúzást fegyelmi, szabálysértési, választottbírósági avagy egyéb hatósági eljárásban követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
240. § Hamis tanúzás miatt mindaddig, amíg az az ügy, amelyben a hamis tanúzást elkövették (alapügy) nem fejeződik be, büntetőeljárás csak az alapügyben eljáró hatóság feljelentése alapján indítható. Az ilyen feljelentés esetét kivéve a hamis tanúzás elévülése az alapügy befejezésének napján kezdődik.
241. § (1) Nem büntethető hamis tanúzásért
a) aki a valóság feltárása esetén önmagát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná,
b) aki a vallomástételt egyéb okból megtagadhatja, de erre kihallgatása előtt nem figyelmeztették, vagy akinek a kihallgatása a törvénynél fogva kizárt.
(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető is azzal szemben, aki az alapügy jogerős befejezése előtt az eljáró hatóságnak az általa szolgáltatott bizonyítási eszköz hamis voltát bejelenti.
Nahát nekem ez egy kicsit zavaros, szóval:
1. Igényper: lányod felperes, végrehajtó alperes
tárgya: gondolom a lefoglalás megszüntetése
Mert te értékesítetted a dolgokat?!
2. Feljelentés zártörésért mert értékesítetted a végrehajtás alatt lévő dolgokat.
3. Igényper felfüggesztve
4. 2. árverés lefoglalt ingóságokra, amiket te a z 1. pont szerint már értékesítettél? Itt lenne a hamis tanúzás, mármint, hogy az első pontban valótlan tényt állítottál?
Mert azt viszont nem értem, hogy a zártöréses eljárás elhallgatása miért jelentett problémát, kivéve ha a bíró rákérdezett, hogy van-e az ügyben más eljárás folyamatban és erre azt mondtátok nincs.
Egyébként a hamis tanúzás, max 3 évvel büntetendő polgári per esetén, egyéb esetben lehet max 5 év. Mivel viszont a sztori nekem kicsit zavaros, ezért nem tudom, hogy egyáltalán tényleg megállapítható-e hamis tanúzás vagy sem. De mivel nem tűnik nagyon súlyosnak az eset, így szabadságvesztést nem fogtok kapni, esetleg pénzbüntetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!