Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a motozás szabálya az...

Mi a motozás szabálya az iskolában, ki végezheti, hogyan, hol, milyen módon, milyen kiválasztás alapján, kiknek kell jelen lenni, kik lehetnek a tanuk, a tanárnak mi a szerepe ha rendőri segítséget kér a témában?

Figyelt kérdés
2011. márc. 10. 13:28
 1/6 anonim ***** válasza:
Miről van szó? Mi történt? Vagy mire gondolsz? Konkrétumok nélkül ez így elég homályos.
2011. márc. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A minap az egyik nógrádi szakközépbe egy kislánynak elveszett, vagy ellopták a hitelkártyáját.Az iskola igazgatója kihívta a rendőröket és valószínű ugy döntöttek, hogy osztályonként "önkéntes" ellenőrzésre már majdnem motozásra került sor. Volt olyan tanuló,aki kijelentette, hogy csak a rendőrségen hajlandó ellenőrzés alá vetni magát, mert a többiek előtt nem fog meztelenre vetkőzni. Erre ugyan nem került sor ahogy hallottam, de csak bugyiig és melltartóig kellett vetkőzniük egy helyiségbe. Ugy tudom, hogy az ellenőrzést egy rendőrnő végezte. Természetesen nem került elő semmi. Véleményem az, hogy több szabályt is megszegett mind az iskola mind a rendőrség , mert ha a véletlenszerű kijelölést alkalmazzák annak vannak szabályai, amit ebben az esetben a házirendnek tartalmaznia kellene. Arra nem térek ki, hogy ez hogyan deklarálódik. A másik, ha nem véletlenszerű kijelölés alapján történt, akkor alapos gyanú merülhetett fel és ennek okán számba jöhettek osztályonként azok a gyerekek, akiknek már volt lopásuk ?

Engem az eset felháborít, mert érintett vagyok mint szülő, aki átérzi a gyermeke szégyenét. Ha nem nézném a gyermekemet ország-világ elé tárnám az esetet.

2011. márc. 11. 08:09
 3/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Még mindig nem egészen értem a pontos részleteket.....

Mi az, hogy "önkéntes" alapon ellenőriztek, motoztak? Ezt most úgy érted, hogy nem motoztak meg mindenkit csak BIZONYOS "kijelölt" lányokat?! Ezt most nem egészen értem de....

A motozásra vonatkozólag megkérdeztem egy jogászt, hogy mi az általános szabály erre vonatkozólag.


1:Az iskola igazgatója jogosan járt el, hogy a rendőrséget hívta ha felmerült bűncselekmény gyanúja.

2:Ha nagyon erős a gyanú akkor akár motozáshoz is joga van a rendőrségnek.

3:A motozást csakis EGYENKÉNT lehet elvégezni egy zárt helyiségben! Egymás előtt senkit NEM lehet megmotozni!A motozás nem egyenlő a megszégyenítéssel!

4:Kiskorút is meg lehet motozni szülő jelenléte nélkül is ha indokolt.

5:Ha túlkapás történt az ügyben, jogod van feljelentést tenni a rendőrök ügyében.


Személyes véleményem, hogy itt túlkapás történt ha egy bankkártya miatt meztelenre akarták őket vetkőztetni.Ezzel a jogász is egyetértett akit megkérdeztem.

Tudom azt írtad, hogy végül erre nem került sor "csak" bugyi-melltartóig vetkőztették őket,de még ez is túlzás volt egy bankkártya miatt.

Ilyen esetben a személyi "motozás" max arra terjedhet ki, hogy átvizsgálják a zsebeiket és a testét végigtapintják (ruhán keresztül)


Azt a részét amit már említettem, hogy nem értem, hogy....azt akartad mondani, hogy nem mindenkit motoztak meg? Na mert olyan nincs! Vagy mindenkit megmotoznak vagy senkit!


Szóval itt rendőri túlkapás történt. Jogod van panaszt tenni a rendőrségen.

Én a helyedben biztos panaszt tennék.

2011. márc. 11. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Úgy értettem az önkéntesség elvét, hogy a tanárok szerintem kijelöltek osztályonként 2 főt és a választás a gyerekemre is esett.
2011. márc. 11. 20:11
 5/6 anonim ***** válasza:

Na ez viszont teljességgel jogtalan volt! Ilyen nincs! Vagy mindenkit megmotoznak vagy senkit!

Milyen alapon gondolhatta azt az igazgató, hogy csak az a 2 "kijelölt" lehet a tolvaj??

Ha így történt akkor viszont az igazgató is bűnös! Nem abban, hogy rendőrséget hívott (az jogos volt) hanem abban, hogy önkényesen "kijelölte" a gyanusítottakat. Na ehhez NINCS joga! Akkor viszont az igazgató is bűnös, személyiségi jogok és emberi méltóság megsértése vádpontban!


Azt már csak úgy mellékesen teszem hozzá, hogy nem tudom azt pl az igazgató ugyan HONNAN tudja, hogy a lány igazat mondott amikor azt állította, hogy ellopták a bankkártyáját?! És ha csak az volt a célja, hogy másokat lejárasson?!

Most elképzelem ha pl nekem ellopnák a bankkártyámat és én egy nagy cégnél dolgoznék....akkor az igazgató elrendelHETné, hogy minden alkalmazottat motozzanak meg mert nekem (állítólag) eltűnt a bankkártyám?!

NEM! Nem tehetné meg!

Megismétlem amit korábban mondtam, tegyél panaszt jogszerűtlen eljárás miatt!

2011. márc. 11. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
22.27 Képzeld el, mint mondott a lányom ! Apa hagyd, mert ha lépsz abból csak nekem lesz bajom. Így kezdődik a megfélemlítés . Ennyi. Kösz a segítséget. Vérzik a szívem.
2011. márc. 12. 13:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!