Miért nincsen Magyarországon igazi polgári jogi mozgalom a homoszexuális emberek jogaiért? A szélsőségesektől való félelem miatt?
Minden eddiginél egyértelműbben foglalt állást a homoszexuálisok emberi jogainak elismerése mellett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pénteken, az emberi jogok világnapján, hangoztatva, hogy nem lehet tetszés szerint mazsolázni az emberi jogokból.
Egy, a New York-i ENSZ-székházban tartott melegjogi konferencián a világszervezet főtitkára rámutatott, hogy a világ több mint 70 országában még mindig bűncselekménynek minősítik a homoszexualitást, ami pedig "helytelen", mert az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata, amelyet 1948. december 10-én fogadott el az ENSZ Közgyűlés, nem "részleges vagy "olykor-olykor" nyilatkozat, hanem egyetemes nyilatkozat, amely kivétel nélkül minden emberi lénynek garantálja az elemi emberi jogokat".
Ban Ki Mun szerint a nemzetközi közösség nem hallgathat, amikor a szexuális orientáció vagy nemi identitás alapján történik diszkrimináció. "Fel kell emelnünk szavunkat, valahányszor megtámadnak, bántalmaznak vagy bebörtönöznek valakit szexuális irányultsága miatt. Nem nézhetjük ölbe tett kézzel! Nem maradhatunk csendben! Kollektív felelősségünk, hogy fellépjünk a diszkrimináció ellen, megvédelmezzük embertársainkat és alapelveinket!".
A főtitkár felszólította a világ országait a homoszexualitást üldöző törvények eltörlésére, mert - mint mondta - az embereket nem azért teremtették erre a bolygóra, hogy féljenek embertársaiktól. "A civilizáció pillérei a tolerancia, a megértés és a kölcsönös tisztelet" - hangoztatta.
Elmondta, hogy a közelmúltban tett afrikai látogatásai alkalmával a homoszexualitás dekriminalizálására szólította fel a térség kormányait, Malawiban pedig sikerült elérnie, hogy szabadon engedjenek egy meleg párt, amelyet 14 év börtönre ítéltek pusztán homoszexualitásuk miatt.
A magas szintű találkozó vitájába videokonferencia útján kapcsolódott be Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető, Johannesburg érseke, aki a hazájában lezajlott apartheidellenes küzdelemhez hasonlította a melegek harcát jogaikért.
Susan Rice amerikai nagykövet a főtitkár szavaihoz csatlakozva kijelentette: az ENSZ-nek erőteljes üzenetet kell küldenie arról, hogy tűrhetetlen emberek megkínzása vagy megölése homoszexualitásuk miatt.
A nagykövet elítélte, hogy a világszervezet illetékes bizottsága törölte a melegekre való utalást a halálos ítéleteket, statáriális és más önkényes kivégzéseket elítélő idei határozattervezetből, és közölte, hogy az Egyesült Államok a kitétel visszahelyezése mellett fog kardoskodni, amikor rövidesen a Közgyűlés szavaz majd a kérdésről.
Az ENSZ kétévente ítéli el nyilatkozatban a semmivel sem igazolható kivégzéseket, halálos ítéleteket, öldökléseket, és általában az erőszakot, több esetben nevesítve is a lehetséges áldozatokat, azonban afrikai és iszlám országok megbízásából Marokkó és Mali idén kezdeményezte a "szexuális orientációra" való, a 2008-as határozatban még szereplő utalás törlését, ami meg is történt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!