Demokráciában, mindent lehet amit a lakosság többsége megszavaz, támogat?
Elvileg igen, gyakorlatilag mi lemondunk erről a jogunkról, átadva a képviselőknek.
Ha ők megszavaznák, akkor igen, de mi aláírás gyűjtéssel csak azt érhetjük el (alkotmány módosítást igénylő törvény esetén csak) hogy napirendre hozzák, és szavazzanak róla.
Tehát ha minden egyes ember aláírja a papírt, hogy ezt akarják, akkor is csak szavazásra fogják bocsátani, és könnyen lehet, hogy semmisem fog történni...
Kedves politikus bácsik és nénik önbiztosítása, így ugyanis az emberek törvényes eszközzel semmitsem tehetnek ellenük :)
Ez egy roppant érdekes kérdés: Tocqueville véleményével ugyan több ponton nem értek egyet, de amit a többség zsarnokságáról, meg a "közvéleményről" ír, azzal nagyrészt igen.
Véleményem szerint a demokrácia azt jelenti, hogy egyik ember véleménye sem előrevalóbb pusztán a származása, vagy vagyoni helyzete miatt. Szakkérdésekben természetesen a szakmai kompetencia dönt, de a mindennapokat irányító kérdésekről mindenkinek joga, sőt, kötelessége dönteni. Ehhez azonban, egy ha nem is művelt, de tájékozott, vitára képes, és vitakedvelő "nép" kell, és egy olyan elit, amelyik ugyan természetesen igyekszik a maga oldalára állítani az embereket, de nem hallgat el semmit. Például Obama, akit nem különösebben kedvelek, kerek perec megmondta, hogy lesz egészségügyi reform, hogyne lenne, horribilis, mocsokcsok pénzért, amit nem lesz egyszerű kigazdálkodni. Nálunk ez úgy nézett volna ki, hogy Orbán/Mesterházy/Vona/stb bejelenti, hogy holnaptól kezdve járulékot csökkent, és ugyanakkor, növeli az egészségügyre fordított pénzt, mire Orbán/Mesterházy/Vona/stb erre tromfolt volna. Önmagára igényes, gondolkodó emberek nélkül legfeljebb demokrácia-simulacrum van: én azt nem tudom teljes értékű demokráciának tekinteni, ahol a világ iránt nem érdeklődő, pártjelszavakkal megelégedő, a legelemibb összefüggéseket sem ismerő, és alapvetően passzív emberek betarthatatlan igéretekre szavaznak, és ezekre is van igényük.
Szóval, a kérdésedre válaszolva: igen, egy ideális demokráciában( meg egy nem ideálisban is, sajnos) ez a helyzet, persze mindez képviseleti úton valósul meg.
Demokráciában igen, de a többség nem a demokrácia és a jogállam megszüntetésére szavazott.
Hitlert sem arra választották hogy tönkretegye az országot saját diktatórikus törekvéseivel.
Ezért veszélyes a populizmus, de sajnos a saját bőrén kell megtanulnia mindenkinek akik elhitték a demagógiát. Sajnos a józan többséget is magukkal rántották. Remélem eljön hamarosan a kijózanodás, és visszakapjuk a jogállamot mert diktatúrában a fideszre szavazóknak sem jó élni.
A fidesz nem demokratikus párt. Gondolom ezt nem kell magyaráznom.
Ahol a kormánynak nincsenek független ellenőrző intézményei, minden döntés egy ember akaratától függ, az nem lehet demokrácia. Ahol az ügyészség, az alkotmánybíróság, az ÁSZ, a PSZÁF, a médiahatóság, a köztársasági elnök...stb. egy ember akaratát teljesíti,
ha magánjogi szerződéseket állami erővel egyoldalúan az ügyfél kárára módosítanak az nem jogállam.
Leszarom az egyén szabadságát,védelmét,ideje lenne a többség szabadságát,védelmét előtérbe helyezni.
Áhá....Többség természetesen egyenlő azzal, amit te annak gondolsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!