Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Demokráciában, mindent lehet...

Calib kérdése:

Demokráciában, mindent lehet amit a lakosság többsége megszavaz, támogat?

Figyelt kérdés
Pl:3millió szavazható polgárból 2millió a halálbüntetésre,vagy bármi másra,voksolna,az törvényes lenne?Az alkotmány változtatását kezdeményezheti a többség?
2011. jan. 28. 08:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Elvileg igen, gyakorlatilag mi lemondunk erről a jogunkról, átadva a képviselőknek.


Ha ők megszavaznák, akkor igen, de mi aláírás gyűjtéssel csak azt érhetjük el (alkotmány módosítást igénylő törvény esetén csak) hogy napirendre hozzák, és szavazzanak róla.


Tehát ha minden egyes ember aláírja a papírt, hogy ezt akarják, akkor is csak szavazásra fogják bocsátani, és könnyen lehet, hogy semmisem fog történni...


Kedves politikus bácsik és nénik önbiztosítása, így ugyanis az emberek törvényes eszközzel semmitsem tehetnek ellenük :)

2011. jan. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ez egy roppant érdekes kérdés: Tocqueville véleményével ugyan több ponton nem értek egyet, de amit a többség zsarnokságáról, meg a "közvéleményről" ír, azzal nagyrészt igen.

Véleményem szerint a demokrácia azt jelenti, hogy egyik ember véleménye sem előrevalóbb pusztán a származása, vagy vagyoni helyzete miatt. Szakkérdésekben természetesen a szakmai kompetencia dönt, de a mindennapokat irányító kérdésekről mindenkinek joga, sőt, kötelessége dönteni. Ehhez azonban, egy ha nem is művelt, de tájékozott, vitára képes, és vitakedvelő "nép" kell, és egy olyan elit, amelyik ugyan természetesen igyekszik a maga oldalára állítani az embereket, de nem hallgat el semmit. Például Obama, akit nem különösebben kedvelek, kerek perec megmondta, hogy lesz egészségügyi reform, hogyne lenne, horribilis, mocsokcsok pénzért, amit nem lesz egyszerű kigazdálkodni. Nálunk ez úgy nézett volna ki, hogy Orbán/Mesterházy/Vona/stb bejelenti, hogy holnaptól kezdve járulékot csökkent, és ugyanakkor, növeli az egészségügyre fordított pénzt, mire Orbán/Mesterházy/Vona/stb erre tromfolt volna. Önmagára igényes, gondolkodó emberek nélkül legfeljebb demokrácia-simulacrum van: én azt nem tudom teljes értékű demokráciának tekinteni, ahol a világ iránt nem érdeklődő, pártjelszavakkal megelégedő, a legelemibb összefüggéseket sem ismerő, és alapvetően passzív emberek betarthatatlan igéretekre szavaznak, és ezekre is van igényük.


Szóval, a kérdésedre válaszolva: igen, egy ideális demokráciában( meg egy nem ideálisban is, sajnos) ez a helyzet, persze mindez képviseleti úton valósul meg.

2011. jan. 28. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat.
2011. jan. 28. 09:35
 4/11 anonim ***** válasza:
A kezdeti demokratikus elképzelések arról szóltak, hogy amit a felelősségteljes, megfontolt nép megszavaz, annak úgy kell lennie, aztán utána tessék annak mindenféle következményét együtt viselni (magyarul belekalkulálták azt is, hogy a tömeg képes rossz döntést hozni...de akkor így jártak). Mára a demokratikus berendezkedésű országok ezeken különféle módszerekkel módosítottak, átadva bizonyos döntési jogokat egy szűkebb csoportnak, a híres nevezetes hármas hatalmi megoszlásban szereplő csoportoknak. Manapság jellemzőbb a képviseleti demokrácia, azaz a választópolgárnak nagyjából annyi a feladata, hogy bizonyos időközökre választ egy döntéshozó testületet, aki aztán végzi a munkáját, és csak nagyobb ügyekben van alkalmanként kikérve a véleménye. Meg van a lehetősége beleszólni mindenbe, csak nem nagyon él vele, mert így kényelmesebb. Nagyon kevés az olyan tömegdemokrácia, ahol ténylegesen nagy az állampolgárok beleszólása, de ha jól tudom, Svájcban például elterjedt, hogy rengeteg kérdésben írnak ki népszavazást.
2011. jan. 28. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 jamesbond ***** válasza:

Demokráciában igen, de a többség nem a demokrácia és a jogállam megszüntetésére szavazott.

Hitlert sem arra választották hogy tönkretegye az országot saját diktatórikus törekvéseivel.

Ezért veszélyes a populizmus, de sajnos a saját bőrén kell megtanulnia mindenkinek akik elhitték a demagógiát. Sajnos a józan többséget is magukkal rántották. Remélem eljön hamarosan a kijózanodás, és visszakapjuk a jogállamot mert diktatúrában a fideszre szavazóknak sem jó élni.

2011. jan. 28. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
köszönöm ezeket is,jamesbond mire alapozod,hogy diktatúrában élünk?
2011. jan. 28. 19:10
 7/11 jamesbond ***** válasza:

A fidesz nem demokratikus párt. Gondolom ezt nem kell magyaráznom.

Ahol a kormánynak nincsenek független ellenőrző intézményei, minden döntés egy ember akaratától függ, az nem lehet demokrácia. Ahol az ügyészség, az alkotmánybíróság, az ÁSZ, a PSZÁF, a médiahatóság, a köztársasági elnök...stb. egy ember akaratát teljesíti,

ha magánjogi szerződéseket állami erővel egyoldalúan az ügyfél kárára módosítanak az nem jogállam.

2011. jan. 29. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ez nem diktatúra,miért keltesz félelmet a naiv emberek között?Minden párt a saját embereit igyekszik a fontos poziciókba ültetni,ez természetes,és érthető.Ha te,és bárki aki olvassa igazgató lenne bárhol,szívesebben látna alkalmazottai körében családtagot,"elv"-társt,barátot,stb.Nem a fidesz tehet róla,hogy az europai uniohoz csatlakozni akaró országok gazdasági ranglétráján,éllovasokból sereghajtók lettünk,az mszp vezetése alatt.Ha a "diktátorunk" maradhatott volna 2002 után,valószínűleg duplájára nőtt volna az átlag életszinvonal.Mindegy nem így történt,de legalább ostoba kitaláciokkal,gusztustalan uszításokkal,ne hátráztassátok, a kormányt.A sokat szidott médiatörvény én is kezdtem aggódni,és elítélni a fideszt.Majd a bátyám kijelentése,miszerint hülye naiv vagyok ha hiszek ezeknek a .....(hát,csúnyát nem akarok irni,de hát emberszámba se vehetem őket,hisz ez a többi embert sértené)hiszek, vettem a fáradságot,és utánajártam mindkét oldalt meghallgatva,majd elolvasva a három csipp-csupp kifogást amit az eu.talált.Kiderült,hogy amivel ezek a bűnösök riogatnak,az nincs benn a törvényben.Magyarúl hónapok óta,csak azért a felhajtás,hogy minél több embert becsapjanak,és eltántorítsanak a fidesz szavazóbázisától.És sajnos ez nem az utolsó,mivel senki nem marasztalja,bünteti meg őket,hamis vád,félelemkeltés,félretájékoztatás stb,sőt mikor Kósa Lajos ezt felvetette nekik,még ők voltak felháborodva,és bocsánatkérésre szólították fel Kósát.Bizony ezek ilyen aljasak.Golyó általi halál,Leszarom az egyén szabadságát,védelmét,ideje lenne a többség szabadságát,védelmét előtérbe helyezni.
2011. jan. 30. 06:55
 9/11 anonim ***** válasza:

Leszarom az egyén szabadságát,védelmét,ideje lenne a többség szabadságát,védelmét előtérbe helyezni.


Áhá....Többség természetesen egyenlő azzal, amit te annak gondolsz.

2011. jan. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
miért te nem akarnád,hogy egy politikus csak azt terjessze ami igaz?Megdöbbentő.Csak nem vérbeli kommunista vagy akinél ez természetes?
2011. jan. 30. 20:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!