Elbirtoklást hogy akadályozhatok meg?
"5:49. § [Az elbirtoklás megszakadása]
(1) Az elbirtoklás megszakad, ha
a) a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
b) a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy
c) a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, vagy egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.
(2) Ha az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik."
Forrás: [link] - Wolters Kluwer - Minden jog fenntartva!
Befizeted a szamlakat es ezzel megszakitod az elbirtoklas folyamatat.
A sajat bankkartyaddal mesz a postara vagy utalod.
Te igy tudod elbirtokolni h a sajatodkent gondozod kezeled fizeted a szamlakat az ingatlanra. Folyamatosan. Ha vki 1x is befizeti a szamlat akkor ujraindul a 15 ev!!
Ha a szülők kijártak oda, akkor ez kb. lehetetlenné teszi az elbirtoklási idő beszámítását. Mivel az akkori tulajdonosok a tulajdonosi jogukkal éltek. Legfeljebb amikortól már bizonyíthatóan nem jártak ki. (Lehet, hogy ez csak a haláluk időpontja.)
Akarod te ezt a házat? Mert ha nem, és úgyse jó a viszonyotok a testvéreddel, akkor kérd, hogy fizessen ki. Ha nem hajlandó, fordulj ügyvédhez.
Létezik olyan, hogy "közös tulajdon megszüntetése" iránti per. A bíró első körben megkérdez mindkettőtöket, hogy akarjátok-e (és persze, képesek vagytok-e) megvenni a másik részét. Ha egyiktek igent mond, a másik nemet, akkor az egyik kifizeti a másiknak a fél ház árát, és ennyi. Ha mindketten meg akarjátok venni, akkor jó eséllyel azé lesz, aki már régóta benne lakik. Ha meg egyiktek se akarja/tudja kifizetni a fél ház árát, akkor a bíróság kötelez benneteket, hogy adjátok el a házat, és felezzétek meg az árát. (Ezt el lehet persze húzni, de akkor meg kényszerárverezés lesz, ami járhat veszteséggel is.)
Ez így elég költséges eljárás, de egy ügyvéd az esetek többségében el tudja érni (ha nem végtelenül barom az egyik fél), hogy peren kívül megállapodjanak a felek. Mivel elmagyarázza a vonakodó félnek, hogy ebben az ügyben nem fog tudni nyerni, viszont sok százezerbe kerül neki a pereskedés. Összességében, így akár bőven 100 E alatt is megúszhatod a dolgot (ha minden jól megy).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!