Rendben volt ez jogilag öröklésnél?
Anno párom gondozta az édesapja unokatestvérét az utolsó időkben amikor a néni már rászorult. Nem volt senkije, a legközelebbi rokonai azok párom apja és neki a testvére volt, ergo az unokatesói.
Miután a néni meghalt, az öröksége párom apjára és neki a nővérére szállt.
Párom apja viszont a hagyatéki tárgyaláson úgy ahogy volt lemondott a saját testvére javára az egész örökségről (ingatlan+vagyon) holott teljesen normális jó viszonyt ápolt mind a kettő saját nagykorú gyermekével, az egyik helyen akkor már kiskorú unoka is volt.
A kérdés az, hogy ha vannak gyerekei/unokái egy örökösnek, akkor csak így tovább adhatja az örökséget egy másik félnek? Nem a gyerekeket illette volna az örökség az öröklési rendben és az ő lemondásukkal mehetett volna az a rész az apuka testvérének?
Onnan merült fel most a kérdés így évek után, hogy a barátnőm örökölt valamit amiről nem engedték, hogy csak úgy lemondjon mivel gyerekei vannak. Így a gyámhivatalnál kellett intéznie ezt.
Jogilag már veszett fejsze nyele, csak páromat nagyon érdekeli, hogy ez teljesen jogos volt e így akkor? Vagy öröklés esetén a lemondás és az ajándékozás teljesen más?
Nem egészen érthetö, ki a "neki a testvére", ha jól értem, a párod apjáról és a párod apjának a testvéréröl van szó.
Ha a néninek nem volt saját gyereke, akkor (elöször a szülei, de ök feltehetöen nem élnek már), a testvére örökölne utána, ha a testvér nem él, akkor annak a gyerekei.
De nem ez a lényeg, legalább is ahogy értem.
Ha a két ember örökölt, akkor bármelyik lemondhat a saját részéröl a másik örökös(ök) javára - ettöl kezdve nem örökös, nincs semmije belöle.
Ilyen esetben az illetö gyerekei így jártak, aki lemondott, az nem örökíti tovább ezt a vagyont.
Az örökös szabadon rendelkezik az örökölt vagyonnal, és mivel ö még él, ezért a gyerekei felé nincs örökség (ez csak akkor keletkezik, amikor az illetö szülö meghal), ezért nincs semmiféle jogellenesség abban, ha másnak adja ezt a vagyonrészt.
Szerintem kevered a lemondás és a visszautasítás lehetöségét, ez nem ugyanaz.
Köszönöm, igen ez nem volt világos.
Igen az apuka és az ő testvére voltak az örökösök, 1. unokatesók. Senkije nem volt már a néninek (80+ éves
volt) Se szülők se testvér se gyerek.
"Nem a gyerekeket illette volna az örökség az öröklési rendben és az ő lemondásukkal mehetett volna az a rész az apuka testvérének?"
"Onnan merült fel most a kérdés így évek után, hogy a barátnőm örökölt valamit amiről nem engedték, hogy csak úgy lemondjon mivel gyerekei vannak. Így a gyámhivatalnál kellett intéznie ezt."
Ha valaki visszautasítja az örökséget, akkor ez a helyzet. Mert a gyerekeknek, akik az öröklési sorban a következők, érdemes visszautasítani a negatív értékű örökséget. De ehhez a gyámhivatal beleegyezése kell.
"Párom apja viszont a hagyatéki tárgyaláson úgy ahogy volt lemondott a saját testvére javára az egész örökségről (ingatlan+vagyon)..."
Ez az ú.n. osztályos egyezség. Az örökösök megegyezhetnek, hogy hogyan osztják fel egymás között az örökséget. Ebbe a leszármazók nem szólhatnak bele, nem kell semmit nyilatkozniuk. Ezért nincs a gyámhivatal bevonva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!