Konkrét , de dokumentálatlan szituáció JOGI elbírálása? A száraz jogi megközelítés, a paragrafus meg bekezdés- féle okfejtés kéne.
Az érdekel, hogy a "százaz JOG, a paragrafus, meg a bekezdés" mit mond ilyenkor, nem érzelmi alapú választ, vagy zsigeri kutyagyűlölők szerinti hozzászólásokat küldjetek!
NÉPSZIGET, tehát ismert, legális kutyasétáltató hely, nem bekerített kutyafuttató.
Két játszó kutya, egyik odakap, megsebesíti a másik tulajhoz tartozó alkalmi játszótársat. Orvosi költség 50.000.
Szerencséje volt a havernak, nem követeltek rajta és nem fizettette meg a költség
egyetlen forintját sem a másik gazdi, csak az oltásokról szóló igazolást kérte.
Ettől a ténytől totál elszállt az ismerős, úgy értelmezi a kialakult helyzetet és a gazdi hozzáállását, hogy biztos úgy gondolják, csak sérülést szenvedett kutya és gazdája
tehet a balesetről.
Tudtommal kamera, vagy szemtanú nem volt, a tulajok elmondására kéne hagyatkozni annak, aki ítél.
Jól gondolom, ha egy olyan gazdit fog ki a haver, aki követelne rajta,
az JOGOSAN tehetné, nem csak jogi csűrcsavar segítségével?
Mert ugyan játéknak indult a történet, minden kutya és gazdi egyetértésével, de mivel mindkét kutya SZABADON volt, PÓRÁZ NÉLKÜL, tehát a támadó is, JOGOS lenne a követelés a támadó kutya gazdája felé is.
Tehát ha a sérült kutya gazdája és egy rafinált ügyvéd úgy akarná, büntethető lenne a támadó eb gazdája, mivelhogy az ő kutyája is el volt engedve, vagy rosszul gondolom, hogy paragrafusokra hivatkozva is ráhúzhatnák a vizes lepedőt, nem csak "szemétségből, rosszindulatból, haszonlesésből" ?
Kötelezhetnék a teljes, vagy részbeni orvosi költségek kifizetésére?
Aki jártas, kérem küldje a linket, vagy a paragrafus6bekezdés számát!
köszönöm
A Ptk. 6:562. § (1) szerint:
„Az állattartó felelős az állat által másnak okozott kárért, kivéve, ha bizonyítja, hogy az állat tartásával kapcsolatban úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.”
Ez azt jelenti, hogy az állattartót objektív felelősség terheli, vagyis alapesetben a kutya által okozott kárért felelősséget kell vállalnia. Kizárólag akkor mentesülhet, ha bizonyítani tudja, hogy minden tőle elvárható intézkedést megtett a kár elkerülése érdekében.
A kutyák póráz nélküli sétáltatása jogilag problémás lehet, mert az adott önkormányzati rendelet szabályozza, hogy mely közterületeken és milyen feltételekkel lehet kutyát szabadon engedni. A helyi rendeletek figyelmen kívül hagyása önmagában is mulasztásnak minősülhet, ami súlyosbító körülmény lehet a kár megtérítési felelősség szempontjából.
A Ptk. 6:519. § alapján:
„Aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni.”
A jogellenesség ebben az esetben a kutya felügyeletének elmulasztásából fakad. A sérült gazdája a teljes vagy részleges orvosi költségek megtérítésére kötelezheti a támadó kutya gazdáját, amennyiben ezt követeli és igazolja a kár nagyságát.
"Kizárólag akkor mentesülhet, ha bizonyítani tudja, hogy minden tőle elvárható intézkedést megtett a kár elkerülése érdekében."
Ez annyit tesz magyarul, hogy beleköthetnének abba, hogy pl. miért nem volt a kutyán szájkosár, holott egyébként nem kötelező (Népsziget), és a történetnek nincs előzménye, egy hasonló negatív eset sem fordult még elő?
Tehát, ha se tanú, se kamera-vagy telófelvétel nincsen, semmi, akkor a panaszos hogyan-mivel igazolhatná az állítását, és hogyan cáfolhatna a másik gazdi?
Sarkított példa: bűnügyi nyomozás indul, aminek békéltető tárgyalás, fizetési meghagyás, letöltendő lehet a vége, vagy hogyan működik ilyesmi?
Egyébként nagyon szépen köszönöm a választ! Értetted, hogy nem az elborult agyú, qrvanyázós, meg állatvédős ződeket vártam, hanem a jogi oldal (esetleges, lehetséges) érveit akarom megismerni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!