Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Itthon mikor lehet újra három...

Itthon mikor lehet újra három keresztnevet adni / felvenni?

Figyelt kérdés

Pontosan tudom, hogy sokak szerint csak macera van vele, nincs semmi értelme, de én nem értem, miért lenne olyan ördögtől való három keresztnevet viselni. 100-300 éve is megtették itthon.

Ami egyébként is csak a hivatalos dokumentumokban jelenne meg, a hétköznapi életben mindenki annak hivatva magát, amelyiket a legközelebb érzi magához.

És aki ellenkező véleményen van, még mindig viselhet csak 1 vagy 2 keresztnevet. Nem kötelező, csak lehetőség annak, aki élne vele.

Amerikában, rengeteg fejlett országban és Dél-Amerikában hagyománya van annak, hogy egyszerre 3-4, vagy ennyi több névvel is elhalmozzák a gyereküket, amikor megszületik.

Az 5-nél több már tényleg túlzás, de a 3 szerintem még rendjén van. Főleg, ha nem mindegyik hosszú.


A dédapámnak és a testvéreinek is három neve volt. Szép szokásnak tartom.

Itthon 1953 óta tiltja ezt törvény.


Szerintetek valaha változik valami, és lesz lehetőség erre?



okt. 22. 11:02
 1/5 anonim ***** válasza:
63%
Jelenlegi kormánynál nem látom esélyét, de én is igényelnék egy átfogó névreformot, sokmindenen lehetne változtatni.
okt. 22. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
36%

1.


Például férfiként, női nevet felvenni?

Erre vágytok?

okt. 22. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
35%

#2 Igen, pl arra hogy felnőttként lehessen bármilyen nevet választani. Teljesen mindegy hogy kit hogyan hívnak, ha egy nő szeretne férfi nevet viselni, nyugodtan tehesse meg. Fontos, én pl. gyermekeknél megtartanám a jelenlegi rendszer, és ha az illető már elmúlt 18, megváltoztathatja a nevét amilyenre szeretné. A névlistát is hagynám, támogatom hogy legyen egy keretrendszer és ne lehessen névnek felvenni a radiátort vagy a lyukas zoknit. De hogy most a Gabi becenév mögött egy Gabriella nevű nő, vagy egy Gábor nevű férfi van, jelenleg is tökmindegy, hiszen mindkét nem használja ugyanazt a becenevet. Teljesen logikusnak látom hogy ez alapján bármelyik fél hivatalosan is felvehesse.

A másik dolog amit visszahoznék, a nemesi rangok, pl. a Vitézy rangot és hasonlókat nem értem miért törölték el. Mármint érteni értem, de szerintem vissza lehetne hozni, nem hiszem hogy akkora megfélemlítő vagy kirekesztő hatása lenne. Nagyon sok ember leszármazottja valamelyik grófnak vagy vitéznek, akik megérdemelnék hogy használják a címüket, még ha ma már nem is adnak iylet és nem is jár semmilyen előnnyel.

Aztán támogatnám az idegen nevek eredeti írásmód szerinti átvételét, mert a falnak megyek a sok Dzsenifertől meg Rikárdótól. Értem hogy védeni kell a magyar nyelvet, de ez az intézkedés csak ilyen torzszülött valamiket hoz létre. Én nem tenném kötelezővé a külföldi eredetű nevek magyarosítását, hanem engedném azok eredeti formájában történő átvételét, pl. Jeniferként vagy Ricardoként.

A több név felvételét is támogatnám, amit pl. a kérdező említett, abban sem látok semmi kivetnivalót.

A házassággal kapcsolatos névváltoztatásokkal nem vagyok tisztában, nem ismerem a jogszabályokat, tehát elképzelhető hogy jogilag létezik megoldás, csak soha senki sem él vele. Pl. én szívesebben látnék több olyan esetet, ahol a gyermek nem az apa, hanem az anya vezetéknevét veszi fel, vagy épp a kettejük nevéből képződik egy közös keresztnév. Pl. Szabó és Kovács összeházasodnak, akkor lehessen a gyerek Szabó-Kovács XY. Ilyenek most is vannak, azért mondom hogy lehet hogy jogilag létezik ilyen, csupán kevesek élnek vele. Én is apám vezetéknevét viselem, viszont mivel édesanyámnak nincs testvére, az ő vezetékneve velünk gyakorlatilag kihalt, hiszen az összes gyermeke a férje nevét fogja viselni. Ezt szomorúnak tartom, családfák történetei tűnnek el így a semmiben, mert egyszerűen a nemi különbségek miatt megszűnnek.

De ezeken túl is biztosan lehetne még mondani sok dolgot, amit lehetne egyszerűbben és elfogadóbban csinálni. A mai névrendszerünk rettenetesen szabálykövető, és nagyon minimális lehetőséget ad a szabadságra, ami szerintem egy rossz irány.

okt. 22. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#3: A szívemből szólsz, és az összes pontoddal egyetértek.


Kezdjük ott, hogy a “kiejtés szerinti” fonetikus szabály rengeteg esetben nem érvényesül. Rengeteg név megmaradt archaikus írásmóddal. Attila, Ottilia, Richárd, Ráchel, Achilles.

A buta, fonetikus Dzsesszika, Dzsúlió, Dzsindzser alakok helyett megadnám a lehetőséget, hogy eredeti írásmóddal anyakönyvezhessék őket, mivel külföldi eredetű nevek, és soha nem honosodtak meg. Ez az erőltetett magyarításuk pedig nevetséges.


És nem feltétlenül kell sznoboskodást feltételezni. Itthon is rengeteg kultúra, rengeteg egyéb származású is él. Ha a gyereked nagyapja külföldi, de nem tartozik semmilyen “őshonos” nemzetiséghez, amit elismernek itthon, akkor is csak buta fonetikus nevek közül választhatsz. Pedig mindenkinek joga van életben tartani a kultúráját.

okt. 22. 13:48
 5/5 anonim ***** válasza:

"Pl. én szívesebben látnék több olyan esetet, ahol a gyermek nem az apa, hanem az anya vezetéknevét veszi fel, vagy épp a kettejük nevéből képződik egy közös keresztnév. Pl. Szabó és Kovács összeházasodnak, akkor lehessen a gyerek Szabó-Kovács XY. Ilyenek most is vannak, azért mondom hogy lehet hogy jogilag létezik ilyen, csupán kevesek élnek vele."

Ez most is lehetséges. Annyi megkötés van, hogy házasságkötéskor meg kell mondani, hogy az adott házasságból a jövőben születő összes gyereknek milyen változatban lesz a vezetékneve. Ezt még lehet módosítani az első gyermek születéséig.


"A másik dolog amit visszahoznék, a nemesi rangok, pl. a Vitézy rangot és hasonlókat nem értem miért törölték el."

Mi a fene az a "Vitézy rang"??? Van Vitézy Dávid, de neki ez a vezetékneve, a rang az meg csak simán vitézi.

nov. 2. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!