Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan értelmezendő a Gyvt....

Csonka János kérdése:

Hogyan értelmezendő a Gyvt. 15. § (11) bekezdése? Biztosít szabad felhasználású munkaidőt, és ha igen, köteles vagyok-e az intézményben tölteni azt?

Figyelt kérdés

A munkaadómmal van egy kis félreértésem, a munkaidő beosztást illetően.


Az intézményben dolgozó pedagógusok munkaidő beosztását Gyvt. 15. § (11) bekezdése határozza meg (és még 2 másik, de rám nézve ez a releváns):

"Ha a pedagógus-munkakörben foglalkoztatott személy foglalkoztatása a (3) bekezdésben meghatározott gyermekvédelmi szakellátást nyújtó intézményben vagy az (5) bekezdésben meghatározott javítóintézeti nevelést nyújtó intézményben történik, heti teljes munkaideje 40 óra, amelynek 80%-a kötött munkaidő. A kötött munkaidőt a munkáltató által, a munkakörhöz kapcsolódóan meghatározott feladatok ellátásával kell tölteni. A munkaidő fennmaradó részében a pedagógus-munkakörben foglalkozatott személy a feladatainak beosztását maga határozza meg."


A félreértést a fennmaradó 20% okozza, mert én értelmezésem szerint a 20% párhuzamos (azonos?) a Púétv-ben meghatározott heti 8 óra szabad felhasználású munkaidővel, ugyanakkor ezt explicit nem mondja ki az idézett cikkely, és nem is tisztázza tovább a helyzetet. De az idézett cikkely is egy részben kötetlen munkaidőt ír le, pont, mint a Púétv releváns cikkelye (77. § (1) )


Továbbá a gyakorlat is engem támaszt alá, mert a más intézményeknél dolgozó ped. kolléga szintén úgy dolgozik, ahogy az a Púétv-ben meg van határozva (32-8, amiből az utóbbit nem tölti az intézményben).


A szabadságom, a fizetésem, a minősülési kötelezettségem, stb. mind-mind a Púétv alapján kerül meghatározásra, nem értem tehát, hogy a munkaidőm miért lenne kivétel.


A felépített érvelésem több szálon fut, de az egyik az lenne - és ehhez tartozik a kérdésem is - hogy a pedagógusi életpályamodellel együtt járó kötelezettségeimet (önképzés, továbbképzés, stb.) a 20%-ban tudnám teljesíteni. Ergo a Púétv érvényesül itt is, ergo a 20% munkaidőm, szabad felhasználású munkaidő (és nem dokumentumok és vélemények írására szolgál...).


Amennyiben nem tudtok a fentire választ adni, úgy kérlek ebben segítsetek:


Hol fejtik ki a törvény a szabad felhasználású munkaidő célját? Miért kapták ezt a pedagógusok anno (régen máshogy hívták, azt hiszem)? Sajnos az interneten nem találok információt, több napja próbálkozom. Lehet, hogy rossz kulcsszavakat használok, nem tudom, de a tudományom elfogyott.


Előre is köszi!



#pedagógus #pútév #szabad felhasználású munkaidő
aug. 6. 13:49
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:

A Gyvt. 15. § (11) bekezdése nem biztosít szabad felhasználású munkaidőt a szó hagyományos értelmében.

A munkaidő egy részét szakmai feladatokra kell fordítani, de hogy ezt az intézményen belül vagy kívül lehet-e eltölteni, azt a munkáltató határozza meg.

A munkavállalónak az intézmény szabályzatait és a munkáltató utasításait kell követnie a munkaidő felhasználásával kapcsolatban.

aug. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!