Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogilag gyilkosság-e, ha...

X0 kérdése:

Jogilag gyilkosság-e, ha valakit meg akarnak mérgezni, és kicseréli a poharat és a merénylő issza meg a mérget?

Figyelt kérdés
Pár évtizede lehetett, valaminek bementem abba a szobába ahol édesanyám TV-t nézett, és egy filmből láttam pár másodperces részletet. A pasi valahogy megtudja, talán meghallotta, hogy a csaj meg akarja mérgezni. Egy csaj a pasi italába mérget tett, majd amikor a csaj nem látta, a pasi kicserélte a poharat, és a csaj itta meg a mérgezett italt. Ez jogilag gyilkosság? Más változatban is elképzelhető: tudja hogy le akarják lőni, ezért egy átlátszó visszaverő falat tesz maga elé, amiről a golyó visszapattan. Most nem az a kérdés, hogy a golyóálló üveg nem veri vissza, meg hogy van-e olyan ami átlátszó és visszapattan róla, elméleti kérdés.

júl. 2. 13:51
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom igen, de csak tippelek.
júl. 2. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Természetesen.
júl. 2. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de könnyen kimagyarázható. Bizonyítsák be, hogy ő tudta, hogy egyik pohár mérgezett, a másik meg nem. Vagy mondja azt, hogy a két poharat csak odébb rakta, a másik meg véletlenül összekeverte őket - ehhez neki semmi köze.
júl. 2. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi, de most arra gondolok hogy ha nem tudta, hogy annak tekintik, és megmondta, hogy kicserélte a poharat. Mondjuk azt mondhatja, hogy azt nem látta, hogy beletette a mérget, azt se tudta mikor akarják megmérgezni, és az is kellett hozzá, hogy őt tényleg meg akarták mérgezni: enélkül ugye nem lett volna.
júl. 2. 14:05
 5/10 anonim ***** válasza:

Két poharat felcserélni nem bűncselekmény.

A bonyodalom abból lenne, hogyan bizonyítod be, hogy nem te tetted a mérget a pohárba?

Amennyiben ezt sikerül bizonyítani, már sokkal könnyebb azt megjárszani, hogy a pohárcsere véletlen volt, nem is tudtál a méregről.

Cifrázható a történet: egy harmadik személy figyelmeztet, hogy méreg van a pohárban.

Kicseréled, valóban méreg volt.

Az illető, aki figyelmeztetett, elmondja, hogy mi történt.

Büntethető vagy?

Ez már bonyolult, és tovább bonyolítható a részletekkel (miért is akart megmérgezni?)

Lehet ott olyan csavar is, hogy valójában az a megtévesztés, hogy kinek volt szánva a méreg.

júl. 2. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Jogod ahhoz van, hogy ne idd meg a mérget, és hogy rendőrt hívj. Ha tudsz róla, hogy méreg van benne, és megitatod a másikkal, az már emberölés. Persze, enyhítő körülménnyel, meg esetleg jogos védelemre is lehet hivatkozni (nem tudtál volna rendőrt hívni, féltél, hogy ha nem iszod meg, akkor baltával agyonver, stb.), de valamilyen szinten akkor is bűncselekmény lenne.
júl. 2. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

“ bonyodalom abból lenne, hogyan bizonyítod be, hogy nem te tetted a mérget a pohárba?


Amennyiben ezt sikerül bizonyítani, már sokkal könnyebb azt megjárszani, hogy a pohárcsere véletlen volt, nem is tudtál a méregről.”


Már félre ne érts, de ez baromság. Magyaroszágon az ártatlanság vélelme van. Nekem nem kell semmit bizonyítanom, hiszen amég el nem ítélnek, addig én ártatlan vagyok. Ennek ellenkezőjét, tehát a bűnösségét a hatóság köteles bizonyítani.

Én az 5 éves tárgyalást végig ülhetem úgy, hogy egy szót sem szólalok meg.


A hatóságnak kell bizonyítani azt, hogy én tettem a pohárba a mérget.


Emberölést rábizonyítani valakire, nagyon nehéz. Ha mondjuk én egy verekedésben úgy meglökök valakit, hogy az meghal, nem lesz emberölés.


Ha te véletlenül felcserélsz két poharat, az sem lesz. Hiszen a szándekod nem az, hogy valaki meghaljon. Egyértelműen nem emberölés.

júl. 2. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Itt most szándékos kicserélésről volt szó, de azt nem tudta, hogy épp akkor akarja megmérgezni, vagy máskor. Másik változata lehet, hogy látta is hogy beletett valamit.
júl. 2. 22:09
 9/10 anonim ***** válasza:

“ t. Itt most szándékos kicserélésről volt szó de azt nem tudta, hogy épp akkor akarja megmérgezni“


De ez amit beszélsz, egy logikai bukfenc.

Vagy nem szándékos a kicserélés vagy nem tudta.

Ha nem tudta, hogy méreg van benne akkor nem szándékos a kicserélés, hiszen hogy cserélhetnéd ki szándékosan a mérgezettre, miközben nem tudod, hogy mérgezett.


Ha pedig szándékosan a mérgezettre cserélte ki, akkor tudta, hogy mérgezett.


Az, hogy van két pohár és én elveszek egyet, vagy találomra, rossz szándék nélkül adok egyet a másiknak, az nem emberölés.


“ Másik változata lehet, hogy látta is hogy beletett valamit.”


Ez sem emberölés, hiszen azzal, hogy Kiss Pista beletesz valamit a sörömbe, én pedig az övét veszem el tevőlegesen nem veszek részt a cselekménybe.

1. Nem azért veszem el a másik poharat, mert azt akarom, azt kívánom ezzel, hogy meghaljon.

2. Nincs tudomásom róla, hogy ha ő megissza az én részemre kiadott poharat, akkor ő meghal

3. Nem tudom mit tett bele. Gyógyszert, íz fokozót, fűszert. Ennek hiányában nem felelek az ő haláláért.


Nyilván, tegyük el. Végig nézem, hogy elővesz egy liter fagyállót, amire hatalmas betűkkel ra van írva, hogy fagyálló. ezt beleönti a nekem célzott pohárba, én ezt kifigyelem. Amikor ki megy mosdóba felveszem a poharat, és a kezébe nyomom hogy tessék ez a te poharad, akkor lehet emberölés.


Hiszen tudomásom volt róla, mi az. Tudomásom volt róla, hogy a fagyálló fogyasztása halálos. És szándékosan én adtam neki a poharat, azzal a céllal, hogy megigya, és itt számolhattam azzal, hogy ebbe belehal.


Nyilván, rengeteget számít mit lehet ebből bizonyítani.


Ott a fagyállós gazda esete. Egy hatalmas hibát ejtett az eljárás során, őszinte volt.

Elismerte, a szándékot. Elismerte, hogy azért tette bele a fagyállót, hogyha valaki beleiszik a borba annak baja legyen. Innentől ő szándékosan tette, és cselekményével kívánta másnak a sérülést.


Ha végig azt mondta volna, én véletlenül osszekevertem, fölötte egy polcról bele borítottam, de gondosan illetéktelenek elől elzártam, simán védhető lett volna.

Ott simán védeni lehetett volna, hogy a francba beleborult, de elzárta nehogy beleigyon valaki. Az, hogy hozza betörtek és beleittak nem az ő hibája.

Csak itt az öreg elmondta a szándékot, ezzel más kontextusba helyezte.

júl. 2. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem öreg volt, az eset idején talán 36 év körül.
júl. 3. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!