Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvezettel terhelt...

Haszonélvezettel terhelt lakás után kérhet a tulaj bérleti díjat a része után?

Figyelt kérdés

A helyzet az,hogy a volt férjem és a fiam volt anyósomtól és apósomtól fele-fele részben örökölt egy lakást. Akkor még házasok voltunk és kiderült,hogy az apósomék engem tettek meg a teljes lakás haszonélvezőévé.

Elváltunk nekem lett egy másik kapcsolatom abból egy lányom aki most már nagykorú és velem meg a fiammal él együtt ebben a lakásban. Csakhogy az exférjem felhívott,hogy ő szeretné ha mindkét gyerek havi rendszerességgel fizetne neki egy összeget amiért az ő tulajdonában is álló lakást lakják. De én nekem mint haszonélvezőnek sokkal több jogom van a lakás felett és én mondhatom meg,hogy ki lakik ott,és kérek e értük pénzt,ezt jól tudom? Ugye nem jogos a követelése?


jún. 3. 19:39
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem jogos.
jún. 3. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ha a teljes lakásra haszonélvezeted van, akkor nem kérhet pénzt. Te szedhet ed a lakás hasznait, te kérhetnél a gyerekektől bérleti díjat, a tulajdonos nem.
jún. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Tőled, mint haszonélvezőtől, egy fillért nem kérhet. Aki a te jogcímed alapján lakik ott, attól sem kérhet pénzt. Teljesen mindegy, hogy mennyi haszonélvezeti jogod van milyen házrészen. Persze ez akkor igaz, hogyha osztatlan közös tulajdonról van szó, már pedig a legtöbb esetben az szokott lenni.


Ha a volt férjed részére nincs haszonélvezeted, akkor viszont többlethasználati díjra perelhet téged, mint a haszonélvezet gyakorlóját. Hogyha valóban ez a helyzet (mármint hogy csak a fiad részére van haszonélvezet bejegyezve), akkor jobb lesz minél hamarabb egy ügyvéddel konzultálni, különben akár 5 évre visszamenőleg is perelhet a többlethasználatra.

jún. 3. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kérni kérhet, de ez csak kérés, semmi több.


Ptk.

A haszonélvező

5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]

(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.

...

5:152. § [A tulajdonos jogai a haszonélvezet fennállása alatt]

(1) A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.

(2) Ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre.

(3) Ha a haszonélvező nem ad megfelelő biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

(4) A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezetből fakadó jogok gyakorlását átengedte. Ebben az esetben a megfelelő biztosíték elmaradása esetén a bíróság a harmadik személyt a haszonélvező által a részére átengedett jog gyakorlásától eltiltja.

(5) A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

jún. 3. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A haszonélvezet azt jelenti, hogy az ingatlan minden haszna a haszonélvezőé.


Az engedélye nélkül a tulajdonos nem adhatja ki.


Kiadásnál a haszon a haszonélvezőé.


Ha a tulajdonos lakik a lakásban, a haszonélvező a tulajdonostól bérleti díjat kérhet.

Annál is inkább érdemes, hogy kérjen, mert ha a haszonélvező nem lakik ott, a tulajdonos elbirtokolhatja.


Nélküle a tulajdonos el nem adhatja.

jún. 10. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!