A haszonélvezőnek miért több a joga az ingatlanon, amikor a tulajdonos vásárolta meg az ingatlant nem kevés pénzért?
Nem eszi meg más valaki az általam vásárolt kajámat, valahogy így látom ezt a dolgot.
A tulajdonos megvásárolja az ingatlant, a haszonélvező semmit sem fizet az ingatlan megvásárlásakor, de a haszonélvezettel kitúrhatja a tulajdonost az általa megvásárolt ingatlanból.
Mi ennek az értelme?
De a tulajdonos engedte, hogy a haszonélvező haszonélvező legyen. Ill. ezek általában öröklés után szoktak kibukni. Vagyis az elhunyt tulajdonos, aki megdolgozott érte, az tette a haszonélvezőt haszonélvezővé. És ki pattog emiatt? Az örökös, aki ugyanúgy nem dolgozott meg érte!
:-)))
Ingen ritka eset lehet, hogy valaki a saját pénzén vesz egy ingatlant és aztán önként és dalolva haszonélvezetet ad valakinek.
Haszonélvezetet olyankor szoktak bejegyezni, mikor egy házaspár egyik tagja meghal és akkor a túlélő haszonélvezetet kap a közösen lakott ingatlanra, hogy az örökösök ne tudják utcára tenni az özvegyet. Vagy van hogy a szülő/nagyszülő ingatlant vesz a gyerekének/unokájának, de hogy ne tudja elherdálni, vagy fél hogy mondjuk egy rosszul elsült párkapcsolatban kiforgatják belőle, így magának haszonélvezetet jegyeztetnek be rá. A tulaj egy fillért nem fizet egyik esetben sem.
Ha meg valaki tényleg saját pénzen vesz házat és önként haszonélvezetet ad rá valakinek, hát arra nem tudok mit mondani. Kemény tanulópénz. Ha a haszonélvező belemegy, akkor a haszonélvezet pénzben megváltható. Ezt a törvény szabályozza, hogy pontosan mennyiért. De a haszonélvezőnek bele kell egyeznie.
Nem értem a kérdést. A haszonélvezetet vagy öröklés vagy szerződés alapján jön létre. Nem vélt vagy valós érdemek alapján. Van olyan haszonélvező, aki fizetett érte. Van olyan tulajdonos, aki egy fillért sem fizetett a tulajdonjogért.
A haszonélvezet lényege, hogy vagy adott időre, vagy haláláig övé az ingatlan használati joga, akár a tulajdonos korlátozásával is. De a jog nem átruházható (szemben a tulajdonjoggal). Ez a fő korlátja.
"Nem eszi meg más valaki az általam vásárolt kajámat, valahogy így látom ezt a dolgot."
Kivéve, ha te megkínálod vele. Haszonélvezet pedig csak a tulaj engedélyével kerülhet bejegyzésre.
Pont ezért született a haszonélvezet intézménye, ha nem így lenne akkor éppen ezt a jogot herélné ki a jogrend.
Az ilyen jogoknál pl. használati, szolgalmi, vezetékjog a tulajdonos tűrni köteles egy másik félnek a jogait és a tulajdona feletti szabad rendelkezés sérül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!