Hogyan kell megírni egy magánvégrendeletet, hogy az biztosan érvényes legyen? Vannak erre biztosan jó sablonok?
Google a barátom, azonban én nem tudom a találatok közül kiszűrni, hogy mi az ami jó és mi nem, ezért olyan válaszokra vagyok kíváncsi, aki pl biztos forrásból tudja (mert örökölt pl) hogy egy adott végrendelet formailag az megfelelő, vagy sem.
Ma voltunk közjegyzőnél más ügyben, de megkérdeztük erről is. A közjegyző (maga ellen beszélve, így is fogalmazott) lebeszélt minket arról, hogy ezért fizessünk külön, mert a kézzel írott - tanú nélküli, vagy nyomtatott és két tanúval ellátott végrendelet az teljes értékűnek számít, amennyiben az érvényes.
Sablonja azonban nem volt és nem tudjuk, hogy mennyire kötött például a fogalmazásmódja, főleg úgy, hogy interneten még olyanokat is olvasok, hogy akár becenevet is meg lehet adni, ha azalapján minden kétséget kizáróan be lehet azonosítani az illetőt.. így ez elbizonytalanít.
Tudtok egy sablont ajánlani?
A végrendelet egy, egyoldalú jognyilatkozat.
Az érvényességi kellékei a következők:
Ha holográf a végrendelet (a végrendelkező maga írja azt), akkor kell a végrendelkező neve és egyéb adatai, mint születési hely és idő, anyja neve, lakcíme, stb.
Ezen túl kell a pontos dátum, tehát hogy hol és mikor íródott a végrendelet. Ezt a dátumot minden oldalon szerepeltetni kell, ahogy az aláírást is minden oldalon meg kell ejteni. A végrendelet csak kézzel írott lehet és a szövegből egyértelműen ki kell derülnie, hogy a nyilatkozattevő végrendelkezik.
Ezt lehet egyszerűsíteni azzal, hogy a nyilatkozat elején a végrendelet írója erre kifejezetten kitér.
Kell még az érvényességhez az, hogy a rendelkező pontosan jelölje meg, hogy mivel kiván rendelkezni (pénz, festmény, lakás, kocsi, bélyeggyűjtemény, stb.), továbbá, hogy pontosan ki (etelka nevű lányom, aki született 1997 ...) ennek a kedvezményezettje és milyen mértékben (természetben a Budapest, XII. kerület, lófű utca 1. alatt, telekkönyvben a 347834 HRSZ-on található, 72 nm-es lakásom ötven százalékát).
Fontos tudni, hogy a végrendelet írója csak a saját tulajdonával, tulajdonrészével rendelkezhet, vagy olyan vagyoni értékű joggal, ami örökölhető. A haszonélvezeti jog pl. nem ilyen!
Azt is fontos tudni, hogy a végrendeletek közül mindig a legutóbbi keltezésű kerül végrehajtásra.
A végrendelet ne tartalmazzon személyeskedő üzeneteket, tehát, olyan ne legyen benne, hogy a jóska fiam nem örököl semmit, mert egy mihaszna tróger, aki mindig, minden pénzét elitta.
Tehát, a legfontosabbak:
- Végrendelkező neve (minden oldalon)
- a végrendelet keltének dátuma (minden oldalon)
- aláírás (minden oldalon)
- az ingó vagyon pontos leírása* és annak a személynek az adatai, aki azt örökölni fogja, valamint az, hogy mennyi részt örököl a vagyonelemből (1/1 ha az egészet, 1/2 ha csak a felét, stb).
- az ingatlan vagyon pontos helye, mérete és telekkönyvi száma (HRSZ) valamint az örökös pontos neve és a mérték (fél, egész, stb).
* Pl az, hogy "a két darab ezüst gyertyatartómat a lányom örökli", nem pontos, pláne akkor, ha egynél több lánya is van a végrendelkezőnek.
Tényleg nem kell sablon. Az alábbi kritériumoknak kell mindenképpen megfelelnie:
- Teljes bizonyító erejű magánokirat legyen (saját kézzel írt, vagy két tanú).
- Ne ütközzenek jogszabályba a rendelkezései (pl. örököst a köteles részből NEM lehet kizárni).
- Egyértelműen azonosítható legyen ki tette (név, születés, an.), kik az örökösök és mi a rá hagyott vagyonelem.
- A végrendelkező ne legyen kényszer nélkül, önszántából tegye, cselekvőképes legyen.
Köszönöm!
AKkor ha jól értelmezem mindkettőtök válaszából, az alábbi formátum nem megfelelő:
"Jelen végrendelettel rendelkezem, hogy minden tulajdonom, beleértve de nem kizárólagosan minden ingatlanomat, ingóságaimat, valamint az értékpapírszámláimon lévő pénzösszegeket, halálom esetén...."
Mivel túl általános, nem tér ki pontosan mindenre, igaz?
Azért gondoltam arra, hogy jobb lenne az általános, mivel az, hogy épp milyen fényképezőgépem, számítógépem, akár értékpapírszámlám is van, ezek idővel folyamatosan változnak, és ha megváltozik bármelyik is, akkor mindig újat kellene írni, ami amellett, hogy nyűg, kockázat is (mivel ha a haláleset egy új ingóság megszerzését és a végrendelet frissítése KÖZÖTT következik be, akkor a végrendelet szerint nem járna neki az az adott mondjuk új típusú laptop...
Ezért érdekel, hogy feltétlen fontos akkor tételesen, pontosan kifejezni mindig minden ingóságot és minden egyes ingóság cseréjénél, vagy megszerzésénél új végrendeletet írni, vagy esetleg érvényes lehet egy általános érvényű, mindenre kiterjedő végrendelet is?
#4 Ha mindenedet 1 személyre hagyod és nincs senki akit így törvény ellenesen kizárnál az öröklésből, akkor felesleges mindent felsorolnod. A minden eléggé jól összefoglalja, nem kell magyarázni, hogy a kocsit is meg a pénzt is meg még a ruhaszárítóban levő macskámat is....
Akkor kell felsorolnod ha nem mindent akarsz belőle egy személyre hagyni. Akkor pontosan lehet tudni mi volt az amiről rendelkeztél, ami meg nincs benne az nem a végrendelet szerint kerül öröklésre.
Ha nincs senkid, egy rokonod sem akit kizárnál és mindent a szomszédodra akarsz hagyni, akkor felesleges részletezni. Ha már megosztanád a dolgaidat 2 szomszédod között, ott már érdemes.
"Ne ütközzenek jogszabályba a rendelkezései (pl. örököst a köteles részből NEM lehet kizárni)."
- Ez így egy totál laikus számára megtévesztő üzenet, szóval leírom, hogy mit jelent. Feltételezzük, van két gyereked, Béla és Éva. Bélára nem akarsz semmit hagyni, csak Évára mindent. Ehhez jogod van, DE: létezik a jogban köteles rész, ami az egy gyermekrésznek a HARMADA. Ezt csak akkor kapja, ha igényt tart rá, ha nem tart rá igényt, akkor nem. Szóval ebben az esetben, hogy nagyon leegyszerűsítve számszerűsítsem a dolgot a hagyatékodban mindössze 600.000 Ft van alapesetben a két gyerek - ha nincs házastársad - kap 300.000-300.000 Ft-ot, de ha Bélától megtagadod, de ő igényli a köteles részt, akkor 100.000 Ft-ot kap, míg Éva 500.000 Ft-ot.
A végrendeletet nem kell frissítgetni, ha megfelelően írod meg, max nagyon extrém esetben.
Szóval kell tartalmaznia bizonyos mértékű hagyatéki leltárat. Ez alatt a nagyobb dolgokat értem inkább, autó, lakás, telek, nem a fogyóeszközt.
Legyen átlátható, tehát a tételek mellett legyen felsorolva, hogy ezt kire hagyod és milyen arányban, ha pl. meg akarod osztani pl. nem kötelező egyenlő arányban adni.
Ha van feleséged, és veled él, a te ill. közös lakásotokbban, tudnod kell, hogy özvegyi jog alapján élete végéig a lakásban lakhat, és minden ingóságát használhatja, egy használati cikk nem mehet ki onnan az engedélye nélkül.
Amit nem mondott a közjegyző, hogy végendeletet nagyon is érdemes közjegyzőnél leadni, mert ha meghalsz, akkor nem tudják, hogy hol keressék, van-e, stb. ill. ha Béla, aki tudja, hogy ki van hagyva az örökségből, eltüntetheti azt, hogy a köteles résznél jóval többet kapjon.
Ügyvédnél is le lehet adni végrendeletet, de arról sem értesülnek a közjegyzők, vagy kiderül, vagy nem. Viszont egy közjegyzőnél leadott végrendeletet, költözz akárhova, halj meg akárhol, akármikor, az tuti, hogy elő fog kerülni, és az illetékes közjegyzőnél lesz a hagyatéki tárgyaláskor.
És ha már itt tartunk, nem tudom, hogy milyen helyzetben vagy, stb. de kevesen tudják, hogy lehet a lakossági folyószámlára stb. haláleseti rendelkezést tenni. A sima meghatalmazás érvényessége megszűnik a halál napján, hiszen a meghalt személy már nem jogképes.
Ha van haláleseti rendelkezés, akkor pl. az illető kivehet a számláról pénzt, DE a közjegyző úgyis azt nézi, hogy mennyi pénz volt a számlán a halál napján. Ez inkább arra jó, hogy a lakás rezsijét a temetést legyen miből fizetni.
Másik lehetőség a megtakarításos életbiztosítás, ide annyi pénzt tehetsz, amennyid van, de inkább hosszútávú befektetés, megadhatsz egy vagy több kedvezményezettet (itt kizárhatod a Bélát is), megoszthatod százalékban az arányokat... és amint megvan a halotti anyakönyvi kivonat, a kedvezményezett átveheti a pénzt. Nem része a hagyatéknak, tehát nem foglalkozik ezzel a közjegyző.
Csakhogy ebben az esetben jó tájékoztatni a kedvezményezettet, hogy tudjon róla, persze ha a végrendeletben leírod, mint üzenetet, hogy van egy xxxx szerződésszámú életbiztosításod az NN-nél, akkor úgy is jó, csak akkor a hagyatéki tárgyalás után tudja csak meg, de jobb későn, mint soha.
Ha valamiből ki akarsz zárni valakit, pl. asszonnyal élsz, de tiéd a lakás, és mégis azt szeretnéd, hogy a gyereked beköltözhessen, te 90 éves vagy, az asszony meg 22, és tudod, hogy csak a pénzedre hajt, és minél kevesebb dolgot akarsz ráhagyni, akkor megteheted, hogy haszonélvezeti joggal terhelve Évának, vagy Bélának és Évának adod a lakást, és így a kedves pénzleső asszony viszonylag rövid úton ki lesz paterolva a lakásból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!