Ki zárható az örökös az örökölt ingatlanból?
"Eredetileg az egész haszonélvezős dolog azt a célt szolgálná, hogy az idős szülőktől csalók ne tudják megvenni a házat"
A haszonélvezet megjelenése Kr. előtt III. századra tehető, ez idő tájt alakult ki az a szokás, hogy a végrendeletet tevők vagyonuknak csak puszta tulajdonjogát hagyták örökösükre, miközben az örökölt vagyon élethosszig való használata és minden jövedelme valaki mást, rendszerint egy közeli hozzátartozót illetett meg.
Sok hülyeség elhangott itt.
A haszonélvezeti és a tulajdonjog esetében a haszonélvezeti jog NEM erősebb, egyszerűen csak más.
A haszonélvező joga a birtoklás és az ingatlan hasznának élvezete. Ez lehet ottlakás, azaz használat, vagy haszonbérbe adás is.
Amíg ez a jog fennáll, addig a tulajdonos használati joga korlátozva van, de a rendelkezési joga nincs. Tehát, el is adhatja az ingatlant (a haszonélvező megkérdezése, beleegyezése nélkül is!), meg is terhelheti, stb.
Ha a haszonélvező bérbe kivánja adni az ingatlant, akkor azt elsőként a tulajdonosnak kell felajánlania. Ha az nem él a lehetőséggel, akkor van joga másnak bérbe adni.
A közműveket eszedbe ne jusson kikötni. Azzal bűncselekményt követnél el.
Ha a haszonelvezo nem enged teged ott lakni, akkor megteheti, vagy kerhet toled berleti dijat. Neked pedig kotelezo kikoltoznod, ha a haszonelvezo ugy dont, hogy nem lakhatsz ott, hiaba vagy tulajdonos.
Ha nem laksz ott, akkor persze a kozuzemi szamlakat nem kell neked fizetni.
Ertekesitheted is az ingatlant, de csak nyomott aron, hiszen csak haszonelvezettel egyutt tudod eladni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!