Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki tárgyalásra kiket...

Hagyatéki tárgyalásra kiket hívnak meg, ha van végrendelet és az elhunytnak nincs egyenesági rokona?

Figyelt kérdés

Nagymama testvérének halála esetén, ha két ember megvan nevezve végrendeletben örökösként, akkor kiket hívnak meg még rajtuk kívül?

Gyereke, unokája nincs.



jan. 23. 22:07
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mást nem. Persze ha van házastárs, akkor nyilván őt is. Ha élnek a szülei, akkor őket is, mást nem.
jan. 23. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Unokaöcs és unokahúg van, akik nem szerepelnek a végrendeletben.
jan. 23. 22:13
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ők oldalági rokonok, azok nem.

Felmenők, lemenők igen, mert azok kaphatnak kötelesrészt, ha igénylik, ill. házastárs is érintett, de ha van végrendelet, akkor az unokatesó, stb. csak ácsingózhat, de nem jogosult semmire.

jan. 23. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Közben érdekelni kezdett a kérdés és utána kerestem. A törvényben ez áll:

"53. §.. (2) * Ha az örökhagyó végintézkedést tett, a közjegyző a hagyatéki tárgyalásra a végintézkedés lényeges tartalmának közlésével megidézi:

a) a végintézkedésben megjelölt, örökösként érdekeltet,

b) a kötelesrészre jogosult törvényes örököst,

c) a végrendeleti végrehajtót,

d) a hagyatéki hitelezőt,

e) a hagyatéki eljárásban fellépett igénylőt, valamint

f) azt, aki mint az örökhagyó hagyatékához tartozó dolog birtokosa, vagy az örökhagyó hagyatékához tartozó, és a halállal az örökösre (hagyományosra) átszálló jog vagy követelés kötelezettje az idézést kérte,

g) tulajdonostársak közös öröklési szerződése esetén az örökhagyót túlélő tulajdonostársat.

(3) Ha a közjegyző az örökhagyó végintézkedésének esetleges érvénytelenségére vonatkozó körülményt észlel, vagy valamelyik törvényes örökös – az örökhagyó végintézkedése ellenére is – örökösként igényt jelentett be a hagyatékra, akkor a hagyatéki tárgyalásra valamennyi törvényes örököst is meg kell idézni."

"26. § ...

l) *

d) hagyatéki eljárásban érdekelt: aki

da) az öröklésben érdekelt,

db) a hagyatéki eljárás lefolytatását azon az alapon kérte, hogy a birtokában van az örökhagyó hagyatékához tartozó dolog,

dc) az örökhagyó hagyatékához tartozó, a halállal az örökösként érdekeltre átszálló jognak vagy követelésnek a hagyatéki eljárásban fellépő kötelezettje, és

dd) tulajdonostársak közös öröklési szerződése esetén az örökhagyót túlélő tulajdonostárs;...

l) öröklésben érdekelt: az örökösként érdekelt, továbbá az, aki az eljárásban hagyatéki hitelezőként, igénylőként vagy kötelesrészre jogosultként lépett fel, továbbá a 650/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti végrendeleti végrehajtó és hagyatéki gondnok, valamint a biztosítási intézkedés, illetve a jogorvoslat iránti kérelem előterjesztése körében a gyámhatóság;

n) örökösként érdekelt: aki az eljárásban örökösként lép fel, ideértve azt is, akit az örökhagyó dologi hagyományban vagy halála esetére szóló ajándékban részesített, valamint az utóörököst és a dologi utóhagyományost is;"

Elméletileg - ha a végrendelet nem rendelkezik mindenről - akkor örökösök lehetnek a megmaradt rokonok is. Ők lehetnek "örökösként érdekeltek" - bár ebben ügyvéd tudna pontosat mondani.

Talán ezen a címen az unokaöcs meg unokahúg jelentkezhetnek a közjegyzőnél, hogy részt vennének a hagyatéki tárgyaláson. Aztán majd ott elmondják, hogy rájuk vonatkozik-e ez a kitétel vagy sem.

Próbáld meg megkeresni a törvényben ami érdekel még:

[link]

jan. 23. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!