Mi a teendő, ha a munkáltatóm többszöri felszólításomra se adta ide a szerződést, és most fel akarok mondani?
Sziasztok!
Adott egy olyan szituáció, hogy a főnökkel megbeszéltük a bért és a munkaidőt, amit viszont megváltozatott.
Fel akarok mondani, de kötelez 30 napos felmondási időre.
Mi a teendő olyankor, amikor nincsen általam aláírt szerződés, viszont ő ragaszkodik a 30 naphoz?
Csupán egy emailes csatolmányt küldött el nekem szerződés TERVEZET néven, amit megígért hogy kiegészítünk.
Előre is köszönöm a segítséget!:)
"Az én értékrendem azt mondja, ha valahol befogadnak, munkát adnak, onnan nem lépek le, ha máshol 5 forinttal többet kínálnak, mint ahogy sok mai fiatal teszi."
Nekem van két ismerősöm, mindketten IT-ban dolgoznak, hasonló végzettséggel, és egyikük sincs még 30. 5-6 évvel ezelőtt mindkettőjüknek kb. 350 nettója volt pályakezdőként. Az egyik már 5. éve van ugyanazon a munkahelyen, azóta előbbre is lépett, és már 470 körüli nettót kap. A másik pedig majdnem évente ugrált, kereste jobban fizető állást, jelenleg 640-et kap kézbe.
Azt nem tudom, ezt mennyire általános, de tény, hogy a jó helyezkedéssel jobb fizukra lehet szert tenni.
Az meg, hogy "befogadtak", hát... Szerintem nem egy kivert kutya vagy, akit befogadnak és megtűrnek, hanem egy képzett, tapasztalt munkavállaló, aki sok-sok hosszú évet töltött azzal, hogy képezze magát, és akire ezért szüksége van a munkáltatónak. Valamint rendelkezik olyasmikkel, hogy jog, meg hasonlók. Nekem ez az értékrendem.
"Akkor gondolod hogy nem tud velem mit kezdeni így?
Mármint ártani"
Indíthat pert (pereskedni bármiért lehet), de az nem lesz kifizetődő neki.
Azt javaslom látogass fel a jogi fórumra és ott tett fel a kérdést, hogy ilyenkor (5 hónapon át tartó, szóbeli megállapodáson alapuló, de bejelentett munka esetén) mik a munkatörvénykönyve előírásai, van-e kötelező felmondási idő.
Az MT szerint a dolgozónak a munkába állását követően 30 napja van arra, hogy írott szerződés hiányára hivatkozva felmondja a munkaviszonyát mindenféle következmény nélkül.
Te már 5 hónapja nem kaptál a munkáltató átal aláírt írott szerződést, tehát a fenti határidőt elmulasztottad, így szóbeli megállapodás, valamint ráutaló magatartás alapján fennáll a munkaviszonyod jelenleg is.
Az más lapra tartozik, hogy a szóbeli megállapodásra eltérően emlékeztek. Ilyenkor lépne a képbe a munkaügyi bíróság, akinek tiszte eldönteni, kinek is lehet igaza.
Mivel a fenti 30 napos határidőt elmulasztottad a munkaviszonyod megszüntetésére, ezért bizony kötelezhet a munkáltató a felmondási idő letöltésére még akkor is, ha nincs a kezedben írott szerződés.
A tervezetet aztán mégsem egészítettétek ki, tehát valójában egy bíróság is arra tudna hagyatkozni, ami a tervezetben szerepel. Ha azt a bért megkaptad, akkor hiába nem értesz vele egyet (mert mást ígértek neked), a munkáltató nem szegett törvényt.
A lényeg az, hogy behúztad magad a csőbe.
Abban az esetben, ha nem jelensz meg munkára, amikor munkavégzési kötelezettséged lenne, vagy szabálytalanul szünteted meg a munkaviszonyodat, akkor jogellenesnek fog az minősülni. És ha hiszed, ha nem, a munkáltatódat fogja védeni a törvény. Neked kellett volna időben lépned (30 nap!) az ellen, hogy hülyére vegyenek. Megtetted? Nem -> tanulópénz!
"A tervezetet aztán mégsem egészítettétek ki, tehát valójában egy bíróság is arra tudna hagyatkozni, ami a tervezetben szerepel."
Nem tudnának ráhivatkozni, hisz ennyi erővel a kérdező is visszaküldhetne egy tervezetet. Ez a tervezet ráadásul még a munkáltató szerint sem végleges/teljes, hisz pont ő akarja kiegészíteni azt.
"Nem tudnának ráhivatkozni, hisz ennyi erővel a kérdező is visszaküldhetne egy tervezetet. Ez a tervezet ráadásul még a munkáltató szerint sem végleges/teljes, hisz pont ő akarja kiegészíteni azt."
Ez így igaz, de abból indulhat ki a bíróság, hiszen a munkáltató megajánlott egy megállapodást a dolgozó felé. Így valószínűsíthető, ha a dolgozó munkába is állt, akkor - hiába nincs aláírva egyik részről sem a megajánlott szerződés - nem ellentétes azzal, amit a két fél ráutaló magatartással elfogadott -> a dolgozó felvette a munkát, a munkáltató pedig nem tiltakozott ellene.
Tehát kiindulópont mindenféleképpen a megajánlott szerződés lesz, főleg úgy, hogy alatta már bérfizetés is volt. Ha az párhuzamos az ajánlatban szereplő összeggel és a dolgozó már 5 hónapja nem kifogásolta (keveselte), akkor mégis milyen következtetésre juthat egy bíróság ebben a helyzetben?
Egyébként valóban igaz, és ezt állítottam én is: "Teljesen lényegtelen a szerzödés, ha hivatalosan állományban vagy, akkor jogodban áll felmondani, a törvényes felmondási idö 30 nap"
Mindenkinek köszönöm szépen a válaszokat!
Sajnos elég fiatal vagyok nem voltam ezekkel a dolgokkal tisztában, így erről a 30 napos időintervallumról sem, a főnök meg nyilván nem vágta a fejemhez hogy ezt így kifogásolhatom
Akkor mostmár ezt is tudod...
Tehát ha a munkáltató nem biztosítja írásban a munkaszerződést, akkor a MUNKÁBA ÁLLÁSODAT követően 30 napon belül felmondhatod a munkaviszonyodat írott szerződés hiányára hivatkozva mindenféle következmény nélkül. Tehát itt kell indokolni a felmondásodat, mert egyébként más esetben nem kellene.
Ebből az MT paragrafusból is egyértelmű, hogy ráutaló magatartással, valamint szóbeli megegyezéssel is létre tud jönni munkaviszony. Tévedés, hogy nem. A megállapodás írásba foglalása (ez lenne a munkaszerződés) pedig a munkáltató kötelezettsége, nem a dolgozóé. Ha ennek nem tesz eleget, 30 nap kifutási időt biztosít a törvény, hogy a dolgozó a szóbeli megállapodásként létrejött munkaviszonyát felmondja - ezzel az indokkal - mindenféle következmény nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!