Szerintetek mi lenne a jó megoldás az elöregedő társadalom nyugdíj kérdésére?
Ugye egyre lesz a nyugdíjas, mint az aktív kereső, így nincs miből eltartani a nyugdíjasokat. Meddig kéne felemelni a nyugdíjkorhatárt? Most bele gondoltam ebbe a 65 évbe... ha valaki 70 évesen már meghal, akkor csak élete utolsó 5 évében nem kell dolgoznia? Ez elég kegyetlen, nem? Viszont, ha alacsonyabb lenne a korhatár, az csak ront a helyzeten, hiszen így még több nyugdíjas jut 1 aktív keresőre, szóval nekem sincs jobb ötletem, minthogy a nyugdíjkorhatárt emelni. Pl. a briteknél hamarosan 68 év lesz ez a korhatár.
Talán az egyetlen megoldás az lenne, ha valahogy sikerülne jelentősen megnövelni a születések számát. De hogy?
Ha az életszínvonal jobb lenne és a közhangulat vidámabb lenne, akkor az emberek jövőképe biztosabb lenne és több gyerek születne.
Szóval én mindenképpen abban látom a megoldást, hogy vegyünk fel kölcsönöket, hogy felemeljük az életszínvonalat, aztán majd amikor a most született generáció felnő, eléggé életképes lesz a gazdaságunk ahhoz, hogy visszafizessük, és egy "tökös" országot kapunk, nempedig egy kiheréltet!
"Több fizetésből többet lehetne levonny nyugdíjra... végső soron mindenki jól járna, nem?"
Hát de honnan az a több fizetés? Az országnak így is rengeteg az adóssága.
A brit példával az a problémám, hogy ott az átlagéletkor 5,5 évvel magasabb, mint nálunk.
Nagyon jó kérdés, kevesen tudják erre a megoldást.
A Horthy-rendszerben ( és Amerikában is) nem volt állami nyugdíj. Csak egyes területeken voltak nyugdíjas állások. Pl. a Polgármesteri Hivatalnál, Mávnál stb.
A dolgozó és a cég fizetett nyugdíjjárulékot a Biztosítóknak,és nem az államnak. Azok befektették jó kamatra, a MABI pl. palotákat épített,a lakásokat pedig magas összegért bérbeadta. A haszonból pedig fizették a nyugdíjakat. Ezt teszik ma a magánbiztosítók is. Így nem a következő nemzedék teremtette meg a nyugdíjra való összeget,hanem még a dolgozó és a munkahelye aktív korában. Nem korhatár volt megszabva,hanem legalább 25 év szolgálati idő. Mint most nálunk a fegyveres testületek tagjainak.
Arra is volt lehetőség,hogy egy iparos pl. befizessen egy ilyen pénztárba,és nyugdíjas korában kapott nyugdíjat.
Ma az állam NEM tudja garantálni még a jelenlegi nyugdíjasoknak sem a nyugdíjat,de egy fiatalnak már egyáltalán nem. Ezért tartom nagyon rossznak Orbán "államosítását".
Aki most 30 éves,amikor nyugdíjas lesz,akkor vajon milyen lesz a gazdasági helyzet? És hol lesz akkor már Orbán Viktor,hogy felejen a felelőtlen ígéretéért?
Az állam biztos nem fogja hagyni, hogy nyugdíj nélkül maradjanak az emberek, ergo éhen haljanak. Ha az állami nyugdíjalap nem lesz elég (amit kétlek), akkor max. más forrásokból, EU-s támogatásból, hitelből, stb. de fix, hogy nem hagyja, hogy ezrek haljanak meg. Ez abszurd, szóval ettől nem tartok.
Sajnos a Horthy-rendszert se lehet átültetni, mert nem mindenkinek van lehetősége 25 évet ledolgoznia, mivel kevesebb a munkahely, mint ahány embernek van szüksége állásra.
"Szerintetek mi lenne a jó megoldás az elöregedő társadalom nyugdíj kérdésére?"
A növekvő élettartam és a növekvő átlagéletkor okozza ezt a problémát. A megoldás pedig ősi, és mindenhol, mindig ugyanaz: ahogy emelkedik az átlagos élettartam, úgy kell emelni a nyugdíjkorhatárt.
"ha valaki 70 évesen már meghal, akkor csak élete utolsó 5 évében nem kell dolgoznia? Ez elég kegyetlen, nem?"
Elárulom, hogy amikor a 19. században (Németországban) megszülettek az első általános nyugdíjrendszerek, akkor a nyugdíj értéke a létminimumnak felelt meg, a korhatár 65-70 év volt, miközben az emberek átlagosan 60-65 évig éltek. A nyugdíjat akkoriban nyugdíjbiztosításnak hívták, és arra szolgált, hogy ha valaki véletlenül olyan magas kort ér meg, amikor már munkaképtelen, akkor ne haljon mégse éhen.
A mai nyugdíjrendszer ehhez képest luxus: aki 65 évesen nyugdíjba megy, az még 10-15 évig él az átlagbér 70%-a körüli színvonalon. Bőven vannak kivonható tartalékok ebben a rendszerben.
"Talán az egyetlen megoldás az lenne, ha valahogy sikerülne jelentősen megnövelni a születések számát."
Az lenne, de ez is sok pénzbe kerül. Amit persze elő lehetne teremteni a nyugdíjkiadások csökkentésével...
"De hogy?"
Erre szolgál a családtámogatás, a családi adókedvezmény, a részmunkaidő és sok más dolog.
Csak hát az ilyen intézkedésekre jönnek a gyk vén komcsi vinnyogói, és ordítanak, hogy micsoda igazságtalanság, hogy a gyermekteleneket diszkriminálja a kormány a családi adókedvezménnyel.
Ilyen hozzáállással nehéz lesz érdemi változtatást elérni, az biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!