Ha egy rendezetlen tulajdoni helyzetű hagyatékra tesz zálogjogot a közjegyző a tartozás erejéig, az hogy működik?
Örököltem egy ingatlant (szántó) amiről nem tudtam, ezért nem vettem részt a hagyatékátadón, emiatt végzés szerint rám szállt egy része (nagyon sok tulajdonosa van és a többségét nem is találják).
A közjegyző követeli rajtam a díját, amit én nem szeretnék befizetni, mert engem nem érdekel ez az egész.
Ő hibázott abban, hogy nem tájékoztatott engem megfelelően, hogy ha visszautasítom, akkor nincs semmi költségem vele, kötötte az ebet a karóhoz, hogy nekem mindenképp fizetnem kell én meg bepöccentem. Emiatt ha eszkalálódik a helyzet akár perre is megyek és a végső lépésnek nagyon csúnya vége lenne.
A hagyatékátadón a tulajdoni érték rám eső része többszörösen meghaladja a közjegyzői díjat, tehát amennyiben (és ez itt a lényeg!!!) amennyiben nem hasraütésszerűen állapították meg a kopár szántó értékét, bőven fedezi még ilyen olyan soktízezres végrehajtási illetékekkel megnövelve is a költséget, amit követel rajtam a közjegyző.
A kérdésem tehát az lenne, hogy ha továbbra is hagyom az egészet, akkor megelégszik ennyivel a kisgömböc?
Vagy inkább a logikusabb utat választja és a likvid pénzemet fogja inkasszálni helyette "ha felszólítással nem megy, majd megoldjuk erővel" módon?
Mi ilyenkor a bevett gyakorlat?
Mert engem nem érdekel a terület és ha az állami szervek sem találják a tulajdonosokat és nem tudják rendezni a viszonyokat, akkor én sem vagyok Sherlock Holmes, hogy megoldjam a rejtélyt.
Az államnak végtelen és korlátlan erőforrása van az ilyen ügyekre, valós időben fér hozzá mindenféle adatbázishoz. Ha azok alapján nem tudják rendezni a tulajdoni viszonyokat és senki nem tud semmit és mindenki egymásra mutogat, akkor valószínűleg én sem.
"Emiatt ha eszkalálódik a helyzet akár perre is megyek és a végső lépésnek nagyon csúnya vége lenne."
Ha nem mondtál le a területről amikor ezt megtehetted volna, akkor egy pert sem fogsz ezzel kapcsolatban megnyerni, hacsak nem tudod bizonyítani, hogy megtagadták tőled ezt a lehetőséget. Amit meg nem fogsz tudni bizonyítani.
Nem tájékoztattak megfelelően, elhallgatták azt az információt, hogy a póthagyatékin személyesen lett volna lehetőségem visszautasítani (vagy akár azt megelőzően hiteles megfelelő formai levélben) és ebben az esetben nem kellett volna fizetnem.
Konkrétan azt állította, hogy amennyiben visszautasítom, mivel én vagyok a lánc végén és utánam már csak az állam következne az öröklési láncban, ezért mindenképp ki kell fizetnem a közjegyzői díjat függetlenül attól, hogy a nevemre száll-e az örökség, hiszen a közjegyzői díj az egy hagyatéktól független dolog, hogy szó szerint idézzem "a közjegyző nem dolgozik ingyen".
Neten meg mindenfélét találtam, csak választ nem a konkrét problémára.
A közjegyzőnek két lehetősége van. Az egyik, hogy valóban ráteszi a zálogjogot az örökölt ingatlanra - amit egy végzéssel megtehet -, ami azt jelenti, hogy semmit nem fogsz tudni vele csinálni (pl. eladni, megterhelni stb.). Ez viszont nem kötelező neki, hiszen ebben az esetben nyilván, ha te nem akarod eladni, akkor nem fog belőle egyhamar pénzt látni, ráadásul a földhivatali bejegyzésért meg fizetni kell.
A másik lehetősége pedig, hogy egyből beadja a végrehajtást ellened, és mivel a díj közvetlenül végrehajtható, ezért rögtön a végrehajtóhoz kerül, aki meg ha talál bármit, amiből tilthat (pl. fizetés, bankszámla), akkor behajtja rajtad. Nyilván a végrehajtós megoldás a közjegyzőnek valamivel drágább, hiszen a végrehajtói költségeket előlegeznie kell, viszont ha van miből beszedni, akkor biztosabb. Az előlegezett költségeket meg úgyis visszakapja, mert azt is behajtja tőled a végrehajtó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!