Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Apám ezzel a módszerrel ki...

Apám ezzel a módszerrel ki tudja pöckölni a féltesómat az örökségből?

Figyelt kérdés
Családi helyzetbe nem akarok belemenni mert itt a jogi rész a lényeg,van egy jóval fiatalabb féltesóm aki faterommal nem törődik,ezért úgy döntött rám akarja hagyni a házát,azt mondta hogy ajándékozás címszó alatt még éltében a nevemre irajta vagy megtesz a ház haszonélvezőjénem,attól nyilván bizalmi okból nem tart hogy elsz@arom a feje felől,viszont az örökségből kitagadni valakit elég nagy macera,ez amit írtam lehet kiskapu?

jan. 3. 08:52
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Amig apad el, addig az nem orokseg, hanem tulajdon, azt tesz vele amit akar. Ha gondolja, el is adhatja, a penzen meg suthet szalonnat, senkinek semmi koze hozza.
jan. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem nagyon.

Viszont ha a nevedre íratod/íratja akkor a tied lesz.

jan. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez lehetséges mód hogy kizárja az örökségből. Ha még életében neked ajándékozza akkor az a tiéd lesz, halála után így nincs örökség ergo a másik személy semmit sem kap.
jan. 3. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
12%
Erre való a végrendelet. Minek ügyeskedni?
jan. 3. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz hogy ezt megcsinálja mindenképp el kell menni egy közjegyzőhöz / ügyvédhez, aztán remélhetőleg ő jobban képben van a törvényekkel, hogy mit lehet csinálni és mit nem.


De így laikusként ha még életében kezd valamit az örökséggel és most teljesen beszámítható, akkor tényleg nem nagyon tud semmit se csinálni a féltesód.

jan. 3. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

4-es: a végrendelet nem megoldás, mert attól még a nem-öröklö, de jogilag örökös félnek jár a kötelezö rész akármi is áll a végrendeletben.

Kérdezö: az ajándékozási szerzödést a féltestvéred megtámadhatja és követelheti a köteles részt, ha apátok az ajándékozást követö 10 éven belül meghal.

A haszonélvezeti joggal nem szerzel soha tulajdonjogot, csak használhatod az ingatlant, illetve te szabod meg, ki élhet ott. De ettöl még a féltestvéred örököl belöle, ugyanúgy, mintha nem lenne rajta haszonélvezeti jog.

Ami végleges megoldás, ha az ingatlant apád eladja neked szabályos, közjegyzövel hitelesített adás-vétellel, ebben az esetben ugyanis a halálakor nincs tulajdona, mert az már a tiéd az adás-vétel miatt.

A másik lehetséges megoldás az eltartási szerzödés kötése, ebben az esetben is te lennél a tulajdonos, ezért a halála után nincs örökség.

jan. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
9%
A végrendelet arra való, h végrendelkezzen valaki. Ha ez egy hivatalos, ügyvéddel íratott papír, akkor aszerint van az öröklés. Ha apuci beleírja, h a ház Józsikáé, akkor Ödönkének semmi köze hozzá.
jan. 3. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

#6-ost még annyival kiegészíteném, hogy az eltartási szerződés megkötésétől számított 3 évig életben kell maradnia az eltartottnak, különben semmissé válik a szerződés.

Egyébként ez a legköltséghatékonyabb módja annak, hogy valakit teljesen megfosszanak az öröklés lehetőségétől.


Másik lehetőség: kizárni (és nem kitagadni, ez két külön fogalom!) bármilyen indok nélkül ki lehet bárkit, ilyenkor viszont a köteles rész ugyanúgy jár, ami törvényileg meghatározottan az egyébként törvényes örökség 1/3 része. Például ha apukád nevén van egy 60 milliós ház, és arra ketten vagytok törvényes örökösök, akkor az ő köteles része a fél ház 1/3 része, ami így 10 millió forintot jelent. Aztán hogy ezt az örökösök (jelen esetben egyedül te) ezt hogyan osztják szét egymás között, az megegyezés kérdése, illetve lehet pénzben és ingatlanrészben is megváltani azt.

A kizárás egyben azt is jelenti, hogy a törvényes örökös törvényes örököse lesz az örökös, tehát ha kizárják, és neki vannak gyerekei, akkor ők örökölnek helyette, így az ő örököseit is egyesével ki kell zárni, ha azt akarja, hogy ők se örököljenek semmit (legfeljebb a köteles részt).

jan. 3. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 DK-s ***** válasza:
88%

Megtalálta az egyetlen járható utat.


Ha végrendeletileg kitagadná az örökségből, az érvénytelen lenne, mert a törvény biztosítja a "köteles rész"-t.


Ha neked ajándékozza még életében, akkor az onnantól a te nevedre került át, a te tulajdonod lesz, nem fogja a hagyaték részét képezni.


Még egy adalék:


Ahhoz hogy mindenki nyugodtan aludhasson az ajándékozás után, lehet létrehozni még egy plusz biztosítékot:


Apád jegyeztessen be a saját tulajdonára vonatkozóan holtig tartó haszonélvezeti jogot, majd utána ajándékozza neked! Oké. Elhiszem hogy nem tart tőled, de ez egy olyan plusz biztosíték, ami mindenkinek nyugalmat ad utána. Az ingatlan a tiéd lesz, de apáddal szemben semmit nem tudnál tenni amíg él.

jan. 3. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
81%
Adja el neked apád papíron a kecót haszonélvezettel a nevére és kész. És akkor nincs köteles rész, nem kell végrendelet, kitagadás (az egyébként komoly dolog) meg ilyesmi.
jan. 3. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!