Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Házasság nélkül hogyan megy...

Házasság nélkül hogyan megy szétválásnál a lakás megosztás?

Figyelt kérdés

Kost a barátnőmmel külön élünk. Tegyük fel (én) a férfi, mivel nekem van úgymond pénzem vennék egy házat, fizetném a hitelt A barátnőm is hozzàm költözne. Apránként újítanánk fel. De ha egyszer elromlik a kapcsolatunk? Hogyan működne a lakás szétdobás dolog, kérheti e a lakás egy részét?


Félreértés ne essék, szeretem a barátnőmet. Az ilyen kérdés egyedül a családja miatt fogalmazódik meg bennem, mert ismerem őket sajnos és tudom, hogy az anyja pályázna a lakásra a lányán keresztül, mert most is a lányától függ az albérletes otthonuk és valószínű mindent megtenne, hogy a lánya ne lépjen ki hozadék nélkül. 🙂


2024. jan. 2. 11:46
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

"Attól, hogy ez a törvény, még lehet igaz, amit hazudtam."

LOL :)

2024. jan. 2. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
69%

Kérdező, Magyarországon nem az amerikai filmekben látható szabályok érvényesek, nem az ügyes ügyvédeken múlik, hogy ki mit kap a váláskor szétköltözéskor.

Pont az a jelentősége a házasságnak az együttéléshez képest, hogy nem jön létre vagyonközösség. Az együttélés alatt származik persze némi joga a feleknek a közösen összehozott dolgokra, de nem úgy, mint egy házasságban.

"Ha élettársi vagyonjogi szerződés hiányában az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.

Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül. Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene. Mindezek alapján a legtöbb alkalommal 50-50%-os vagyonmegosztás kerül megállapításra a bíróságokon. Tehát nem célravezető az a hozzáállás, amely szerint a férfi gyermekét otthon nevelő élettárs (anya) azért, mert a férfi szerint “semmit nem tesz, csak otthon neveli a gyermeket”, mindezért ne járna neki vagyon az életközösség alatti szerzeményből. Mi több, erre az időszakra bizonyosan a fele fog járni a számára is. "

[link]

Ha te veszel egy lakást, házat és a nevedre szól a hitel hozzá, te fizeted akkor nem számít, hogy közben a barátnőd is ott él veled benne, az a tied marad, az a saját különvagyonod lesz. Amennyiben közös háztartásban éltek majd és együtt fizetitek a hitelt, a ház fenntartását, egyebet, akkor a barátnőd részesedhet a tulajdonból ennek mértékében. Pl. ha a te fizetésed megy a hitelre és a barátnőd fizetése lesz amiből meg fizetitek a számlákat, vesztek neked is kaját, tisztító szereket, gyógyszert, ruhát stb. azaz a barátnőd pénze is kellett a hitel törlesztéséhez, mert egyedül nem tudtad volna azt is fizetni és a többi költségedet is - akkor ennek mértéke már beleszólhat a saját vagyon alakulásába. A bíróság határozza meg majd ha szükséges, hogy milyen mértékben keletkezett tulajdonrésze emiatt a házban - de azt te is beláthatod, hogy ilyen esetben nélküle neked sem lett volna vagyonnövekedésed, mivel egyedül nem tudtad volna fizetni a hitelt a házra. De itt nem 50-50 részesedésre kell gondolni. Ha veszel egy házat 30 millióért, abban benne van a saját 10 milliód önerőben, majd 3 évig fizetitek a leírt szélsőséges módon a törlesztést a 20 évre felvett hitelből, akkor a barátnő részére esetleg megítél a bíróság pár %-nyi tulajdonrészt az ingatlanból, nem többet.

A közös felújítás megint tenne hozzá, hiszen akkor már a munkája is benne van, de azt is hasonlóan figyelnél csak - miközben az is ott van a másik oldalán a mérlegnek, hogy a barátnődnek meg ebben az időben nem kellett lakbért fizetnie.

A magyar törvények nem teszik lehetővé, hogy kifosszanak a tulajdonodból csak mert az anyja foga fáj a lakásodra, de mivel a bírósági ügyek nagyon hosszúak, sok bosszúságot okozhat ha nem foglaljátok írásba előre amit szeretnél. De azt is hozzá kell tenni, hogy olyan szerződés nem lesz érvényes ami üti a törvényeket, tehát hiába íratod alá a barátnőddel, hogy a ház 100%-ban a te tulajdonod marad ha idővel valóban beleteszi a pénzét, munkáját, mert akkor a bíróságon ugyanúgy perrel kérheti a tulajdon megosztását. Érdemes reális módon szerződést kötni ami segíti, gyorsítja a vagyonmegosztást, pl. beleírni, hogy miképpen kell majd figyelembe venni az általa beletett pénzt, egyebet és hogy cserébe azért mert nem fizet bérleti díjat elfogadja ezt a megosztást stb.

Konkrét ügy: testvérem beköltözött a barátnőjéhez a szüleitől kapott kis házba és a házasságuk alatt az ő pénzéből és az ő kétkezi munkájával bővítették, fejlesztették. Az értéke megnőtt közel 3-szorosára. Amikor elköltözött mert a b. neje megcsalta, attól még nem lett az övé válásra a ház fele, hiába van sok évük közösen, hiába van 2 gyerek. Az ingatlan nagyobb részben maradt a feleségé és a vagyonmegosztáskor a bíróság fog dönteni arról, hogy mekkora rész lesz a pénze, munkája fejében az öcsémé. De hiába vitte a felesége a házasságba az ingatlant, attól még nem is marad az egész az övé különvagyonként, hiszen mindenki tudja hogy az értéknövekedése első sorban az öcsémnek köszönhető.

2024. jan. 2. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
30%
Kedves kérdező! Magyarországon azért előfordul szerintem az is, hogy lefizetnek egy - egy bírót vagy ügyvédet. Vagy csak ügyesen használják a kapcsolataikat. Ez persze nem gyakori az átlagemberek körében.
2024. jan. 2. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!