Válás esetén a házasság előtt szerzett vagyon nem is kerül tárgyalásra?
Nem vagyok képben teljesen ezekkel, de elvileg van házassági szerződés is ilyen esetekre, hogy ha mondjuk egyik fél lényegesen nagyobb vagyonnal rendelkezik, akkor válás esetén ne bukja el annak felét. Vagy ez teljesen automatikusan így megy szerződés nélkül is?
A másik kérdés, hogy mekkora a különbség elmélet és gyakorlat közt? Mert vegyünk egy esetet, ahol férj és feleség közösen vesznek egy lakást CSOK-kal, szülői segítséggel, bárhogy. Az a lakás akkor elvileg közös lesz. De mi történik, ha elválnak? Mert elvileg akkor felezni kellene, de legtöbb esetben az van, ha gyerekek is vannak, hogy a férfi elköltözik és otthagyja a lakást a családjának. Ilyen esetben ki kellene fizetni a részét a lakásból, de lehet nincs mindig erre keret. És utána még gyerektartást is köteles fizetni úgy, szóval mindent bukik anyagilag? Ha meg mondjuk előtte az övé volt a lakás, akkor is hátra kell hagyja vagy mondhatja a volt feleségnek le is út, fel is út?
A magyar törvények nem az amerikai filmek világát adják.
A házasságba VITT vagyon nem lesz közös vagyon. Szerződés nélkül sem kapja a felét a másik.
Csak a házasság alatt szerzett vagyon lesz közös.
Ha van egy cége valakinek, az nem lesz a másiké. De ha a házasság alatt vesz hozzá egy másikat vagy vesz a cégtől szerzett jövedelméből házat, kocsit, az már igen.
A bíróság dönt a vagyonmegosztásról ha nincs házassági szerződés. A CSOK közös, fizetni is közösen kell ha hitel is volt. Azt a pár együtt kapja a gyerekeik miatt - amit vették belőle az is felesben közös. Ha személyre szóló ajándékot kaptak hozzá az változtat a tulajdoni arányokon.
Amikor mi vettük az első lakást akkor a szüleink úgy tudták minket segíteni, hogy a tulajdoni lapra mi eleve az 1/3-2/3 arányt jegyeztettük be. De később amikor ezt eladtuk és másikat vettünk belőle, már fele-fele megosztásban írattuk át, akkor már volt gyerek is. Ha akarta volna a párom maradhatott volna az előző arány, de mivel akkor már rég házasok voltunk válásjor már az nem számított volna. Ha viszont lett volna öröksége, akkor az 20 év házasság után is csak az övé lenne.
Váláskor ha nincs szerződés, a bíróság azt nézi ki mit vitt a házasságba és mi az amit már alatta szereztek. Ha közben névre kap valaki ajándékot, örökséget, az is marad az övé.
A gyerektartás ezen felül van, más ügy.
Váláskor csak a közös vagyon kerül megosztásra.
Tehát ha valamelyik félnek van a házasság elöttröl egy ingatlana, örökölt valamit vagy névre szóló ajándékot kapott - akár a házasság alatt, az nem lesz közös, viszont amit a házasság alatt ráköltöttek - hiteltörlesztés, felújítás, hozzáépítés - az érték fele jár a másik félnek.
A vagyonmegosztás során ha az egyik fél marad a közös lakásban, a másik fél annyival többet kap az egyéb vagyonból, tehát a végén összeg szerint felezödik.
Azt, hogy ki megy és ki marad, a bíróság dönti el, egyik fél sem mondhatja a másiknak, hogy mehet!
Házassági szerzödést emiatt nem érdemes készíteni, mert ez automatikus. Amikor van értelme, ha az egyik fél jövedelme jóval magasabb, akkor lehet külön kasszát tartani (amit a legtöbben annak tartanak, az nem az, ugyanis a házasság alatt minden számla közös, akkor is,ha csak az egyok fél nevén van!), ha van egy vállalkozása, az abból keletkezö jövedelem is saját vagyon maradjon vagy egyéb hasonló esetekre vonatkoztatva. Olyat nem lehet belevenni, ami a törvényekkel ellenkezik, ez minden esetben érvénytelen lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!