Balesetet okoztam, 8 napon belüli sérülést szenvedett el a vétlen sofőr. A határozatban pénzbírság és 3 hónap eltiltás szerepel. Ez azt jelenti, hogy büntetőpontot nem kaptam?
Nem kaptál. Akkor kaptál volna, ha a közúti baleset okozójaként súlyos, azaz, nyolc napon túl gyógyuló testi sértést okoztál volna; azért 9 előéleti pont járna.
↑
2000. évi CXXVIII. törvény a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről, 236/2000. (XII. 23.) Korm. rendelet a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról és 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről alapján.
3as: ilyen nem szerepelt a határozatban. Honnan szeded ezt?
Szószerint úgy írták, hogy "3 hónap időtartamra minden közúti jármű vezetésétől eltiltja"
↑5! Azért nem szerepel a határozatban, mert nem kell utánképzésen részt venned ahhoz, hogy visszakaphasd a vezetői engedélyed. (A 3-as válasz írója nyilván kötelező utánképzésre utalt.)
Akkor kéne, ha az eltiltás elérné a hat hónap időtartamot, vagy az eltiltás időtartamától függetlenül akkor, ha bíróság közlekedési bűncselekmény elkövetése miatt tiltott volna el a vezetéstől. A közlekedési bűncselekmény feltétele a szándékos magatartással történő közvetlen veszélyeztetés (erről nyilván nincs szó) és súlyos testi sértés okozása; ez sem valósult meg, mert nem okoztál súlyos testi sértést.
Ráadásul, mindenütt erősen ajánlják, hogy az utánképzésre kötelezett a határozat kézhezvétele után mielőbb jelentkezzen az utánképzésre, az eltiltás időtartama alatt végezze el, hogy ne növelje az eltiltás időtartamát. Úgyhogy a 3-as válasz írója még abban is téved, hogy az eltiltás letelte után kell menni utánképzésre. (Az elnevezés nevelés, ismeretfelfrissítés értelemben utánképzés, nem pedig arra utal, hogy az eltiltás letelte után kell részt venni rajta.)
Régebben a jogerőre emelkedés után a határozathozó értesítette a lakóhely szerinti közlekedési nyilvántartó hatóságot (ügyintézési helyei: kormányablakok, okmányirodák), hogy vonja be a vezetői engedélyt. Ha így lesz, akkor a jogerőre emelkedéstől számított három hónap múlva a leadás helyén igényelheted vissza; ha közben letelik az egészségügyi alkalmasság határideje, akkor egészségügyi alkalmassági igazolás is kell. (Ezt ma már, ha sikerül a háziorvosnak, akkor feltöltik az EESZT-be, így az ügyintéző elektronikusan látja.)
Ha nem vonják be a vezetői engedélyed, akkor a jogerőre emelkedéstől számított három hónap letelte után vezethetsz; közúti ellenőrzés alkalmával végzett elektronikus lekérdezés során már nem lesz látható az eltiltás.
Gyanítom, hogy mivel ez év január 1-től a Magyarországon kiállított vezetői engedélyt nem kell a vezetőnek magánál tartania, nem feltétlen bajlódnak a bevonással; hiszen pl. nálam sincs azóta vezetői engedély, és nem azért mert bevonták. A különbség, hogy azért nincs, mert bevonták a vezetőtől vagy hogy csak nincs nála, úgyis elektronikus lekérdezéssel derül ki. Ha nála van is, az így is, úgy is elvégzett elektronikus ellenőrzéskor kiderül az eltiltás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!