Milyen formai követelményei vannak az örökösök megegyezésének, ha nem volt végrendelet ?
A megegyezést a közjegyzőhöz be kell adni, aki, ha hibát lát benne, nem visszadobja, hanem hoz egy döntést, saját elképzelése alapján.
Személyi adatok és az osztozkodás mértéke nyilván benne kell legyen, egyéb ?? Tanúk kellenek ? Az egyik fél külföldön él, EU-n kívül, a magyar konzulátus csak rányomja a pecsétet, akkor is, ha hibás.
1- Megyeztünk abban szóban, hogyan egyezünk meg, és ezt írásba kell foglalni :)
Várom a további válaszokat !
"Miért kell megegyezni?"
Azért szoktak, mert pl. nem akarja a három örökös 3 ingatlan 1/3-1/3 részét örökölni, hanem megegyeznek, hogy melyiket ki kapja teljes egészében. Erre van törvényi lehetőség, és ha nincs rossz viszony, korrektül meg tudnak egyezni (és lehetséges is, mert pl. hasonló értékű vagyonelemekről van szó), akkor érdemes élni vele.
Felhívod az adott közjegyző irodáját, és megkérdezed, hogy milyen formai követelményeknek kell eleget tenni.
Szerintem írott formára csak annak az esetében van szükség, aki nem tud megjelenni személyesen a hagyatéki tárgyaláson. És nem a konzulátusnak kell ellenjegyezni, hanem valami hivatalos személynek. Az összes többi személy ott a helyszínen is nyilatkozhat. (Vagy csak ott nyilatkozhat, még az is lehet.)
De majd a telefonban megmondják. Pár perc, és biztosabb választ kapsz, mint itt. Ez nem egy megszokott dolog, ezért nem biztos, hogy ért hozzá valaki az itteni válaszolók közül.
Ha valaki Magyarországon írja a nyilatkozatát (azaz a keltezésnél magyarországi helységnév van), akkor elég, ha két tanúval aláíratja, akik azt tanúsítják, hogy az az aláírás tényleg az adott illetőé. Sőt ha valaki elejétől a végéig saját kezűleg írja a saját nyilatkozatát, akkor még tanú sem kell rá, csak alá kell írni.
Külföldön kelt nyilatkozat esetén (azaz, ha külföldi helységnév van a keltezésnél), akkor - akár saját kezűleg írta, akár gépelte vagy más írta - a konzulátuson hitelesíttetnie kell az aláírást.
Ezek az alaki követelmények, de a tartalmáért (azaz hogy konkrétan jogszabályoknak megfelel-e az egyezség, amit akarnak az örökösök kötni, vagy érdemes-e egyáltalán úgy örökölni, ahogy elgondolták stb.) a nyilatkozóé a felelősség, a konzulátuson azt nem fogják vizsgálni. Ezért mielőtt kifizeti valaki a konzulátuson a hitelesítés díját, mondjuk érdemes lenne előbb megkérdezni a közjegyzőt, hogy egyáltalán tartalmilag jó lesz-e a nyilatkozat. Illetve én meggondolnám, hogy egy meghatalmazást (pl. másik örököstárs részére) is belefoglaljak abba a külföldön kelt és konzulátuson hitelesített nyilatkozatba, mert akkor nem lesz gond a kézbesítéssel és mellesleg olcsóbb is Magyarországra kézbesíteni, mint külföldre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!