Ha feltalálnák a feltámasztást, akkor a gyilkosságot is
kevésbé büntetnék?
Figyelt kérdés
Minap felvetődött bennem, mi lenne, ha sci-fi valósággá válna, s bizonyos halottakat vissza lehetne hozni az életbe. Persze nem ilyen elégetett, ledarált maradványokat, hanem mondjuk sima késelés vagy fulladás áldozatait, amiknél normálisan megmarad a test.
Természetesen így lennének halott halottak meg feltámasztott halottak is, ami elég jelentős eltérés. Ez fel is veti a kérdést, hogy emiatt változtatni kellene-e a bűncselekmények megítélésén is vagy sem. A holtest elrejtése, míg már nem feltámaszható, az súlyosbító körülmény lenne; míg a feltámasztása enyhítő?
Akkor simán fel lehetne akasztani a gyilkost, nem? Legfeljebb másnap feltámasztanák.
2023. szept. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
3/18 anonim válasza:
Nekem képtelenségnek tűnik a dolog nem is a test, hanem az agy miatt. Az agyhalál beállta után perceken belül elkezdenek elhalni az agy idegsejtjei, és az agyban tárolt információ abból rakódik ki, hogy hogyan kapcsolódnak egymáshoz az idegsejtek. Ahogy a sejtek elkezdenek elhalni, ezek a kapcsolatok (amikből egyébként több van egy ember agyában, mint ahány csillag van a galaxisban) visszahozhatatlanul megszűnnek. Ha valakit pl. 1 óra halál után hoznának vissza, csak egy kisbaba szintű zombit kapnának, akinek jó ha még működik a vegetatív idegrendszere és tud verni a szíve meg lélegzik gép nélkül.
2023. szept. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
4/18 anonim válasza:
Érdekes kérdés, mert a legtöbb országban a jog ismeri és elkülöníti a gyilkossági "kísérlet" kategóriáját. Viszont egy feltámasztás nem is vitatná el a gyilkosság/halál jogi tényét, hisz az ténylegesen megtörtént, csak sikerült utólag visszafordítani.
Azt hiszem az orvosi műhiba pereknél van az, hogyha utólag sikerült is (vagy legalábbis megvan rá az elméleti esély) helyreállítani a páciensben okozott károkat, az még nem kisebbíti az ítélet súlyát. Valószínűnek tartom, hogy inkább ezt a precedenst vennék elő és nem, nem járna kisebb bűnti a gyilkosságokért.
Egyedül a gondatlanságból elkövetett haláleseteknél látok erre mozgásteret, mert efelől biztos lenne társadalmi nyomás (már most is van egyébként).
2023. szept. 25. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
5/18 anonim válasza:
Egy ilyen lehetőséggel az emberölés társadalomra veszélyessége lényegesen csökkenne, így szükséges lenne a büntetési tételek csökkentése.
2023. szept. 25. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
6/18 anonim válasza:
Kérdező, gondolj arra, hogy akkor rövid úton annyira túlnépesedne a Föld, hogy lakhatatlanná válna!
2023. szept. 25. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
7/18 anonim válasza:
Tán a lopást kevésbé büntetik mert úgyis lehet másikat venni a bótban?
2023. szept. 25. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
8/18 anonim válasza:
Az altered carbon című könyvben volt az, hogy az emberek tudata egy tokban volt a testünkben, és ha valaki simán megölt valakit, kevesebb vagy semmilyen büntetést nem kapott. Viszont ha a tok is megsérült, vagyis bekövetkezett a "valós halál", akkor komolyan, akár több száz éves büntetéssel is büntették az embert. Jó régen olvastam, valami hasonló volt benne. De netflixes sorozat is készült belőle, ajánlom!
2023. szept. 25. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
9/18 anonim válasza:
Szerintem ebben az esetben kisebb lenne a büntetés is, és megkülönböztetnék a "feltámaszthatatlan állapotot okozó szándékos emberölés" esetét, ami pedig súlyosabb büntetéssel járna.
2023. szept. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
10/18 anonim válasza:
Akkor nagyon hamar túlnépesedne a bolygó, ami kihaláshoz vezetne.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!