Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kirakhatja-e az apa az anyát...

Kirakhatja-e az apa az anyát a 10éves gyerekével a közös házból?

Figyelt kérdés
A következő a helyzet. Az apa május elején bejelentette az anyának,hogy van valakije és elköltözött otthonról. Most ott tart az ügy,hogy igényt tart a ház felére,úgy hogy jelenleg a házban él az anya a gyermekével. Közben kiderült,hogy az apa oda akar költözni az új nővel és annak két gyerekével, úgy,hogy eladják a házat a banknak(nem tudom hogy) vesz föl plusszba hitelt és megveszi a banktól a házat. Tényleg az a fő kérdés,hogy ellehet-e úgy adni a házat,hogy benne él egy 10éves gyerek,és csak a nagyszülőkhöz tudna menni az anyjával. Az ügyvéd szerint megteheti,de gondoltam megkérdezem itt is,hátha járt így már más is. Köszönöm a válaszokat.

2023. aug. 8. 11:13
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
87%
Ki a tulajdonos?
2023. aug. 8. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
72%

Ha apukáé a ház, akkor megteheti.

Hidd el, az ügyvéd tudja.

2023. aug. 8. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Közös a ház az anyával.
2023. aug. 8. 11:58
 4/17 TappancsMancs ***** válasza:
92%

Nem vagyok jogász, szóval nézz utána, kérdezz utána... Alapvetően szerintem az alábbiak döntik el:

- házasság/elváltság/együtt élés kérdése

- tulajdonjog/házastársi vagyonközösség kérdése

- a kiskorú gyermek melyik szülőnél marad


"Más a helyzet azonban, ha csak az egyikük, a mi példánkban József a tulajdonos - ez esetben a másik fél, Sára csupán "szívességi lakáshasználónak" minősül, így szétválásuk esetén Sára lesz köteles az addig közösen használt lakást elhagyni."


"Megint más a helyzet, ha az élettársi kapcsolatból kiskorú gyermek születik. A bíróság ebben az esetben elrendelheti a lakás osztott használatát még akkor is, ha a lakás kizárólag József tulajdonában van, és ha a lakás erre alkalmas. Sőt, kivételes esetekben még akár úgy is dönthet, hogy Józsefnek kell elköltöznie, és a gyerek felügyeleti jogát gyakorló Sára maradhat a lakásban, amelyben addig együtt éltek. Erre azonban csak akkor kerülhet sor..."


[link]


"3.2. A lakáshasználat bíróság általi rendezése

[20] A házasság felbontása (életközösség megszakadása) esetén, ha a felek megegyezni nem tudnak, úgy bármelyikük kérelemre a bíróság dönt a közös lakás használata felől. Ebben az esetben a →szülői felügyelet gyakorlásának módja és a lakáshasználat rendezése egymással szorosan összefüggő kérdésekké válnak, s ezek csak egységesen bírálhatóak el. Így a szülői felügyelet kérdésének eldöntése, rendezettsége előtt a bíróság nincs abban a helyzetben, hogy a lakáshasználat kérdéséről dönthetne.[32]"


"3.2.1. Közös jogcímen lakott lakás használatának rendezése

[21] Közös jogcímen lakott lakásnak az a lakás minősül, mely a házastársak közös tulajdonában áll vagy amelyet mindkettőjük haszonélvezeti joga vagy bérleti joga alapján laknak. A bíróság az ilyen lakás használatát megosztja, ha azt a lakás alapterülete, alaprajzi beosztása és helyiségeinek száma lehetővé teszi."


"[31] A bíróság a Csjt. alapján a másik (nem tulajdonos, nem bérlő, nem haszonélvező) házastársat kivételesen és csak abban az esetben jogosíthatta fel a lakás megosztott[50] vagy kizárólagos használatára, ha a lakáshasználatra jogosult gyermek nála volt elhelyezve. A közös kiskorú gyermek érdekeire tekintettel tehát előfordulhatott, hogy – megosztott lakáshasználat lehetőségének hiányában – a tulajdonosnak kellett elhagynia a kizárólagos tulajdonában álló lakást a nem tulajdonos házastárs javára."


"[32] A házastársi lakáshasználat jelenlegi és korábbi szabályait áttekintve látható, hogy amennyiben két alapvető jog ütközik egymással – így a tulajdonosi jogok (birtoklás, használat joga) és a gyermek érdeke –, úgy ez utóbbit kell előtérbe helyezni."


[link]


"Házastársi közös vagyon

Házassági vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek. Ha például valamelyik házastárs dolgozik amiért fizetést kap, azt úgy kell tekinteni, mintha ketten közösen kapták volna."


[link]

2023. aug. 8. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 TappancsMancs ***** válasza:
96%

Gondolom ha a felére igényt tart, akkor még házasok, vagy, ha el is váltak a ház még a közös vagyon része. Gondolom. Ez esetben kérhetőnek tűnik a megosztott lakáshasználat a gyerek javára, mivel elsőbbséget élvez az anyával maradó gyerek.


De jogi kérdés és érdemes konkrétan családjogi szakemberhez fordulni.

2023. aug. 8. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szepen az eddigi valaszokat!
2023. aug. 8. 12:34
 7/17 anonim ***** válasza:
0%
Természetesen, ilyen esetben úgy ki lehet vágni, hogy a lába se éri a fődet.
2023. aug. 8. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

"úgy,hogy eladják a házat a banknak(nem tudom hogy) vesz föl plusszba hitelt és megveszi a banktól a házat. "

Ilyen nincsen.

"Tényleg az a fő kérdés,hogy ellehet-e úgy adni a házat,hogy benne él egy 10éves gyerek,és csak a nagyszülőkhöz tudna menni az anyjával"

természetesen, minden gond nélkül el lehet adni HA abba minden tulajdonos beleegyezett, azaz az anya IS.

Itt totál más a helyzet.

Azzal, hogy az apa elköltözött, kimutatta, hogy az anyának és gyerekének hagyja az ingatlant. Ettől nem válik kevésbé a tulajdonosává, de hátrányba kerül.

A bank természetesen követeli a hitel törlesztését és az mindkét félnek kötelessége, mindegy hogy bent laknak vagy sem. Mivel házasok, tulajdonostársak és hiteben is adóstársak. Hiába van egyik vagy másik nevén, közösen kell fizetniük.

Ha a bank fel nem fizetnek akkor a bank bejelentheti az igényét az ingatlanra. Ekkor ki lehet fizetni egy összegben is a tartozást, akár másik hitellel is, de amíg házasok addig ez továbbra is közös szerzeménynek fog számítani, közös vagyon lesz belőle és váláskor így is feleződik a tulajdon.

Persze itt van a kérdés, hogy házasok-e, mert ilyenkor derül ki, hogy az a "csak egy papír" az még sem csak egy papír, hanem nagyon is fontos különbség aközött mi történik. Ha nem házasok akkor persze más a történet.

2023. aug. 8. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
80%
A közös tulajdon megszüntetése után, mégis miből gondolja, hogy sikerül neki megvennie a házat?
2023. aug. 8. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Senior Séf ***** válasza:
56%
Apuka akkorát fog koppanni, mint egy ólajtó. És miután nem lesz ház, a csaj is le fog lépni mellőle.
2023. aug. 9. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!