Azt szeretném, hogy halálom esetén a fiatalabb testvéremnek ne legyen semmi költsége a hagyatékommal kapcsolatban (közjegyzői díj). És nekem se legyen költségem a végrendelkezéssel. Hogyan lehetséges?
Nincs ingatlan, értékes ingóság, hanem csak személyes és megkopott használati tárgyak.
Arról akarok hivatalos iratot, hogy itt minden az ő tulajdona. Tehát halálom esetén bejön a kulccsal és elviszi ami neki kell vagy eladja ami nem vagy kidobja, odaadja másoknak. (Ebben a házban nőttünk föl, ő is ide van bejelentve, de régóta messze él. Már csak én lakom itt.)
1. Szóval hogyan lehet a házban levő minden személyes és használati tárgyról nyilatkozni, hogy az az ővé, ezért nem örökség, hanem eleve neki jár halálom után is?
Sok cucca van itt és gyermekkori emlékek, még nagyszüleink némely tárgyai is.
2. Lehet érvényes végrendeletet készíteni közjegyző vagy ügyvéd és a rájuk való pénzköltés nélkül?
3. Kérhetem például azt, hogy ne folytassák le a hagyatéki eljárást?
Olyat találtam, hogy az örökös(ök)nek a hagyatéki eljárás lefolytatására vonatkozó nemleges nyilatkozata. Van-e ilyen lehetősége a majdani örökhagyónak is, hogy még életében ezt kérje? Ezzel egyúttal azt is el akarom kerülni, hogy az idősebb testvéreim itt karvajkodjanak és bántsák a kisebbiket.
Azt még lehetne, hogy halálom után minden testvérem nemleges nyilatkozatot tesz a hagyatéki eljárás lefolytatásáról és az idősebbek átengedik a terepet a kisebbnek. Csakhogy velük nem lehet beszélni és ha lehetne is, nem tudom belemennek-e.
Köszönöm a választ! Még kérdezek, ha szabad:
Engem kifejezetten az érdekel, hogy nem végrendeletben, hanem még amíg élek milyen módon lehet arról nyilatkozni vagy valami igazolást írni, hogy minden a házban levő tárgy a kisebbik testvérem tulajdona. Mert ha ilyet lehet, akkor nincs hagyaték. Például ajándékozzak neki mindent még életemben és erről legyen egy hivatalos irat?
A végrendelet a közegyzőnél való letétbe helyezése pénzbe kerül?
"A hagyatéki eljárást minden esetben le kell folytatni" - úgy tudom az örökösök nyilatkozhatnak úgy, hogy nem kérik a hagyatéki eljárás lefolytatását. Ilyen formanyilatkozatot pár éve nekem mint örökösnek küldött a hivatal a többi papirral együtt.
Ha normális esetben az ingóságokat nem veszik hagyatéki leltárba és nincs ingó, ingatlan vagyon, akkor ez esetben miről szól egy hagyatéki tárgyalás?
"Lehet érvényes végrendeletet készíteni közjegyző vagy ügyvéd és a rájuk való pénzköltés nélkül?"
Nem lehetsz ennyire fogtechnikus, baszki....
Te hogy éreznéd magad, ha nem kapnál fizetést a munkádért?
Ezek az emberek dolgoznak a Te végrendeleteddel, de látom, neked ez túl sokat nem jelent....+ fogalmad sincs róla milyen jogászi és egyéb munka van egy ilyen okirat elkészítése mögött...
4/5 anonim részére:
Köszi a választ!
Lakni nem csak saját ingatlanban lehet. Tehát abból, hogy lakom valahol, nem kövtekezik az, hogy a lakás az én tulajdonom.
a "Nem lehetsz ennyire fogtechnikus, baszki." részére:
Sajnos neked nem megy az értő olvasás. Ehhez képest elég nagy szád van és még bunkó is vagy.
Mert nem arra kérdeztem rá, hogyan lehet úgy végrendeletet csináltatni mondjuk egy ügyvéddel, hogy az ingyen legyen. (Hát ilyen ügyvédet nem találsz, hacsak nem az ismerősöd és szivességből megteszi.)
Hanem arra, hogy például megcsinálhatom-e magam és így elkerülöm azt hogy egy halom pénzt kelljen emiatt például ügyvédre költeni.
Ha lenne egy kis eszed be se írod azt a butuskaságot nekem, ugyanis előtted már volt aki megértette mit kérdezek és válaszolt is rá (a sorban a második válasz).
Amennyiben kötelezően leltározandó vagyon van (pl. ingatlan, bankszámla - ha nincs haláleseti kedvezményezett rajta, autó) akkor nem tudod kihagyni a közjegyzőt, mindenképpen lesz hagyatéki eljárás. Ha csak olyan ingóságok vannak (pl. személyes tárgyak értékhatár alatt), amelyek nem leltározandók kötelezően, akkor készülhet az önkormányzatnál nemleges leltár és akkor nem jut közjegyzőhöz az ügy. De ebben az esetben, ha nincs rendelkezés róla, akkor nyilván majd a családtagoknak kell egymás között elosztani az örökhagyó személyes tárgyait. Na persze, ha az ingatlan nincs az örökhagyó nevén, akkor először is a benne található vagyontárgyak eredete a kérdéses. Ha senki nem hivatkozik kifejezetten arra, hogy azok az örökhagyóé és ezért hagyaték tárgyát képezik és legyen hagyatéki eljárás, akkor semmi gond.
Egyébként ha végrendeletet készítesz, amelyben a vagyonodról halál esetére rendelkezel (azaz pl. hogy X vagyontárgy legyen az Y rokoné) és a végrendelet létezését az önkormányzatnál is jelzi az örökös, akkor mindenképpen lesz tárgyalás a közjegyző előtt. Végrendelet esetén tárgyalás nélkül nem lehet lefolytatni a hagyatéki eljárást.
"Amennyiben kötelezően leltározandó vagyon van..." (úl. 24. 21:13)
kezdetű válasz írójának köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!