Melyik jogszabály melyik rendelkezése mondja ki, hogy az örökösök az ingatlant, amit ajándékba kapott a tulajdonos, abból kötelesrészre jogosultak?
Kérdező, ilyen nincs leírva sehol. Olyasmi van ami előttem már leírtak, de nem automatikus.
Ha az örökösök valamelyikének nem tetszik, hogy valamit az örökhagyó elajándékozott, akkor a jegyzőt kérheti a hagyatéki eljárás során, hogy kerüljön az is beszámításra.
De mindig az adott esetben dől el, hogy végül figyelembe veszik-e vagy sem és ha igen akkor ki mit kap vagy miképpen számítják be.
Lehet hogy úgy látja a hatóság, hogy jogtalanul lett kicsalva és akkor az ajándék semmis, de lehet hogy teljesen jogosnak mondják, akkor még marad ajándék az egész.
Pontosan így van, ahogy az előttem szóló írta.
Az idegennek történő ajándékozás esetén nem is jellemző, hogy az ajándék később a hagyaték részévé válna.
Ez (nem kizárólag, de általában) csak akkor opció, ha történetesen épp az egyik örökös a megajándékozott és feltehető, hogy az örökhagyóhoz közeli helyzetet kihasználva lett megajándékozva.
Ptk. a 7:75. §-tól szól a kötelesrészről.
"7:80. §
(1) A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott ingyenes adományok juttatáskori tiszta értéke" (Ingyenes adomány más szóval: ajándék.)
"7:81. §
(1) Nem tartozik a kötelesrész alapjához
a) az örökhagyó által a halálát megelőző tíz évnél régebben bárkinek juttatott ingyenes adomány értéke" (Még vannak más, ritkábban előforduló kivételek is.)
A második kérdést nem értem, kinek mit nem kell fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!