Gondnokság alatt álló személytől lehet venni házat?
A gondnok ilyenkor jobban teszi, ha gyanakszik, és megpróbálja kideríteni, hogy nem uzsorakölcsönből van-e. Ugyan a gondnokolt nem vehet fel hitelt, de ez nem azt jelenti, hogy ne keresné fel a helyi uzsorást, és ne kerülne bajba.
Ha pedig tényleg nem uzsorahitelből van, hanem gyűjtésből, akkor pedig szóba kerülhet a rendelkezésre álló összeg arányának módosítása.
A bíróság határozza meg azokat a vagyoni jellegű ügycsoportokat, amelyekben a cselekvőképességet korlátozza.
Megeshet, hogy pl. a munkabérének az elköltését nem korlátozza - vagy az X százalékával szabadon rendelkezhet - de mondjuk ingatlanügyekben vagy örökösödési ügyekben önállóan már nem tehet jognyilatkozatot.
Nem lehet ezt előre tudni. A bíró mérlegel szakértő meghallgatásával, tanuk bevonásával, és a meghallgatja azt is, akit gondnokság alá készülnek vonni.
Bármely ügycsoportban lehet korlátozni.
A gondnokoltakat abban korlátozzák, amiben kell. Egy gyakori dolog a pénzügyekben való korlátozás. Értelmi fogyatékosok, szenvedélybetegek, mániás depressziósok, pazarlók számára, akik nincsenek tisztában
a pénz értékével. Ha valóban összegyűjt egy nagyobb összeget, mondjuk egy számlára, amit a gondnokkal együtt nyit, és a gondnok havonta láthatja, hogy gyűlik a pénz, és mániás szakaszban sem lesz elköltve, akkor a gondnokolt felsőbb osztályba léphet. Azaz módosítják a gondnokságot, hogy ne csak zsebpénzt kapjon, hanem mondjuk a pénzének a felével rendelkezhet. Persze ez egy külön eljárás, tanúkkal, igazságügyi szakértővel, a gondnok és a gondnokolt meghallgatásával.
Lehet, hogy költheti a pénzét, de nem vehet fel hitelt.
Van, aki perek indításában van korlátozva.
Ügycsoport a választójog is.
Lehet, hogy azért van korlátozva, hogy otthonba lehessen adni.
Lehet korlátozva abban, hogy el vagy kiadja a házát, hogy szolgalmi jogot létesítsen, és a nagy értékű felújításokban.
Lehet korlátozva egészségügyi önrendelkezésben.
Satöbbi.
Már látom, hogy érkezett egy új komment, amiben leírták, amire rákérdeztem az előbb.
Ami meglep, hogy depresszió esetében is lehet valaki gondnokolt. Ez azért érdekes a számomra, mert eddig én úgy tudtam, hogy a depresszió egy olyan betegség, amely nem érinti az ember belátási képességét.
Jól kezelt depresszió esetén nem veszik gondnokság alá. De ha csak ül a koszban és nem bír semmit sem csinálni, vagy öngyilkossággal próbálkozik, akkor igen.
A mániás depresszió annyiban más, hogy van a depresszív szakasz, és van a mániás szakasz. Ahogy a depresszió sem csak egyszerű rosszkedv, úgy a mániás szakasz sem egyszerű jókedv. A baj, hogy ebben a szakaszban hajlamos a beteg szórni a pénzt és adósságba keveredni. A beállítása bonyolultabb, mint a normál depresszióé. Lehet, hogy a per végére még nincs rendesen beállítva, és a néhány havonta előjövő mánia miatt a bíró indokoltnak látja ezt a fajta gondnokságot. Ha sikerül jól kezelni a betegséget, akkor a végén akár meg is szüntethetik a gondnokságot.
Kedves kérdező, a bíró kérdezhet bármit. Így szűrheti le, hogy felfogja-e a pénz értékét. A betegségről az igazságügyi szakértő nyilatkozik, így például, hogy valós-e az öngyilkosság veszélye, vagy hogy milyen súlyos a betegség.
Köszönöm a bő, kimerítő válaszokat!
És egyébként megszüntetni hogyan szokták? A gondnokoltnak kell kérnie, esetleg egy idő után automatikusan kivizsgálják, szükséges-e még a gondnokság?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!