Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Street photography mennyire...

Street photography mennyire szabályos abban az értelemben, hogy idegeneket fotóznak a beleegyezésük nélkül?

Figyelt kérdés
Több magyar utcai fotóst is követek instán és érdekelne, hogy Magyarországon milyen jogi szabályok vonatkoznak erre a tevékenységre. Nem sértenek jogot azzal, ha az utcán egy embert lencsevégre kapják és felrakják egy social media platformra?

2023. márc. 13. 21:02
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha konkrétan valakiről készül a kép, anélkül hogy az illető hozzájárult volna, akkor ez személyiségi jogot sért.
2023. márc. 13. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Akkor sért jogot, ha valakit célirányosan lefotózott, azaz direktben őt fotózta, anélkül, hogy megengedte volna.

Ha csak mint utcát fotózta, és úgy kerültek rá az emberek, azzal nincs probléma.

2023. márc. 14. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlenül kell beleegyezés nélkül fotózni. Meglátod a megismételhetetlen pillanatot, gyorsan lefotózod és utána odamész az illetőhöz, megmutatod neki a képet, megbeszéled vele, hogy ő hogy dönt, maradhat, vagy inkább töröld ki és máris legalizáltad a helyzetet.

A törvény szerint az engedély nélkül készült kép jogsértő, amiért beperelhetnek. Ha rögtön a kép elkészítése után megbeszéled a fotóalannyal, hogy engedélyezi, vagy törlöd, akkor vagy kapsz engedélyt és nem lesz jogsértő a képed, vagy kitörlöd a jogsértő képet és ezzel megszűnteted a jogsértést, nincs miért beperelni.


A legtöbben valószínűleg utólag sem kérnek engedélyt, csak ha észreveszik, hogy lefotóztak valakit. Ilyenkor a kép technikailag jogsértő, de ha nem reklamálnak érte, akkor megússza a fotós. Ha nem tud róla a fotóalany, akkor nem fáj neki. Viszont ha később találkozik a róla készült képpel (mondjuk meglátja egy kiállításon vagy a neten), utólag már kevésbé jóvá tehető a sérelme, nagyobb eséllyel perelhet miatta.


Per esetén a bíróságnak mérlegelnie kell a fotóalanynak a kép által okozott kár mértékét is. Ha csak nem tetszik, hogy lefotózták, azzal túl nagy kár nem éri a kép miatt, így a sérelemdíj is jóval kisebb lesz, amit megítélnek érte - ezért akkor perelni sem érdemes, mert több a perköltség, mint amennyi haszna. Ha netán kirúgták a munkahelyéről a fotó miatt, az már jóval nagyobb sérelemdíjat jelenthet, akkor inkább lehet érdemes perelni.


Ha normálisan kezeled az embereket és a helyzeteket, akkor sokkal kevesebb problémád lesz belőle. Viszont vannak olyanok, akikkel nem lehet értelmesen beszélni. Nekem sokkal többször reklamáltak eddig olyanok, hogy "mit fényképezel engem?" aki rajta se volt a képeken, mint akit tényleg lefényképeztem. Vannak olyan zakkant emberek, akik csak a kötekedni akarnak, a tényekkel nem törődnek.

2023. márc. 14. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Van egy külön könyv (inkább füzet) erről a témáról: Szabad-e a nudista strandon fényképezni? Avagy fotós jogi kérdések. Nyilván változtak egyes dolgok (új Ptk., esetleg joggyakorlat).
2023. márc. 15. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!