Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy kell értelmezni a birtokv...

Hogy kell értelmezni a birtokvédelemmel kapcsolatos határidőket?

Figyelt kérdés

A Ptk. szerint:

A jegyzőnek a birtoklás kérdésében hozott határozatát a meghozatalától számított három napon belül végre kell hajtani.


A keresetindításnak a jegyző által hozott határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya, kivéve, ha...

Az a fél, aki a jegyző birtokvédelem kérdésében hozott határozatát sérelmesnek tartja, a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül a bíróságtól a másik féllel szemben indított perben kérheti a határozat megváltoztatását.

A bíróság elrendelheti a birtoklás kérdésében a jegyző által hozott határozat végrehajtásának felfüggesztését, ha...


Ha már 3 napon belül végrehajtja a jegyző, akkor a 15 napos keresetindítási határidő hogyan tud érvényesülni? A meghozataltól számított 3 napon belül meg sem kapom a döntést... És még mire a bíróság esetleg felfüggesztené a végrehajtást, már nem 3 nap, hanem 3 hónap is eltelne. Akkor így hogyan tudná felfüggeszteni a bíróság a végrehajtást? Nem értem, hogy van ez?


2023. febr. 11. 22:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Teljesen jó a kérdés. Mi sem értettük, hogy a francba tudták így kitalálni.

Egyik ismerősöm pont így járt. Ő beadta a fellebbezését a bíróságra, majdnem egy évig elhúzódott az ügy, az önkormányzat addig nem csesztette, amíg nem született ítélet, ahol szintén nem neki adtak igazat (az ő esetében nem az volt a kérdés, hogy megvalósul-e a birtoksértés, mert azt ő maga is elismerte (telekhatárhoz közel voltak fák, azért jelentette fel a szonszéd), viszont ismerősöm csak szívélyes lakáshasználó volt, és azt vitatta, hogy neki bármi köze lenne a fákhoz, és a bíróság szerint mégis az ő felelőssége volt, a mai napig nem értjük, pedig a tulajdonost meg sem keresték). Az ítélet után is még adtak neki nem hivatalosan 3 hetet, aztán csak sikerült megoldania a problémát.

2023. febr. 11. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az tény, hogy a megfogalmazás gázos.

Viszont ezzel az eljáró hivatalos személyek is tisztában vannak, és a jogszabály betűje helyett a jogszabály szelleme szerint járnak el, ahogyan valószínűleg meg kellett volna fogalmazni.

A jegyző határozatát nem a jegyző hajtja végre, hanem az elkövetőt (birtokháborítót) kötelezi a határozat 3 napon belüli végrehajtására. Tehát ha mondjuk a kecskéd átjár a szomszéd káposztáskertjébe étkezni, akkor nem a jegyző megy ki áthajtani a kecskéket, hanem téged kötelez, hogy ne engedd át őket. Ha panelben rendszeresen full hangerőn hallgatod a zenédet, idegronccsá változtatva a szomszédot, akkor se a jegyző megy ki lehalkítani a lejátszót, hanem téged kötelez erre.

Ha 3 napon belül nem hajtod végre a jegyző határozatát, azaz, nem szünteted meg a birtokháborítást, akkor szabálysértési bírságot szab ki rád. De ha közlöd vele, hogy élni kívánsz a jogorvoslattal, akkor ideiglenesen felfüggeszti a további bírságolást, és csak akkor fogja kiszabni, ha vagy 15 nap után se adtad be a bíróságra a kérelmedet, vagy pedig beadtad, és X idő után pert vesztettél. (A változatoktól függetlenül, méltányosságból meghosszabbíthatják a 3 napot, ha a dolog jellegéből adódóan bonyolultabb a helyzet rendezése. Pl. az említett fakivágás, amire vállalkozót kell szerezni.)

2023. febr. 12. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!