Beköltözhet-e az árverési vevő?
1/6-od részemet elárverezték banki tartozás miatt egy lakóházban.
Haszonélvezeti joggal terhelten,nem birtokba vehetően történt a kiírás annak ellenére, hogy a haszonélvező ( apám) évekkel ezelőtt meghalt.A becsérték lakottan került megállapításra.Társtulajdonos beteg anyám ott lakik, akinek 4/6 -od része van. Kérdésem az, hogy oda költözhet-e az árverési vevő? Ha nem akkor meddig nem?
#1
"a haszonélvező ( apám) évekkel ezelőtt meghalt."
Valószínűleg anyukának van haszonélvezete a kérdező részére apuka halála után - öröklésnél így szokott menni, hogy a lakott házban a házastárs haláláig maradhasson.
Így aztán anyuka haláláig biztosan nem költözhet be más.
1.Én úgy tudom, hogy lakottan, vagyis nem beköltözhetően kell árverezni résztulajdoni hányadot, haszonélvezettől függetlenül.
Lakottan kell árverezni, ha az osztatlan közös tulajdonban nem adós tulajdonostárs lakik.
2. Ha beköltözhetően árverezték volna el, akkor a becsértéknek is magasabbnak kellett volna lenni az árverési kiírásban.
Elképzelhető, hogy kérhetne. De alapvetően az árverési kiírás sem felelt meg a valóságnak, mert a haszonélvező már nem élt.
Vagy a haszonélvezetet örökli a túlélő házastárs? Automatikusan özvegyi jog jár neki?
Nekem úgy tűnik, mintha ez egy érvénytelen árverés lett volna.
Nekem csak egy szempontom van: a jelenleg is ott lakó társtulajdonos anyámat ne zaklassa senki, élete végéig...
Beköltözhető az az ingatlan, mely sikeres és jogerős árverést követően birtokba vehető.
A lakott állapotban kitűzött ingatlan nem vehető birtokba sikeres és jogerős árverést követően sem, mivel vagy résztulajdoni hányad kerül árverésre, vagy haszonélvezeti/özvegyi joggal terhelten kerül árverésre, vagy a végrehajtást kérő(k) az ingatlan lakott állapotban történő értékesítését kérték. Lakottan kell továbbá árverezni az ingatlant, ha abban bérleti szerződés alapján bérlő lakik, vagy abban az adós olyan egyenesági felmenője lakik, akinek lakóhelye az eljárás megindulását megelőző 6 hónapban is ebben az ingatlanban volt, és az ingatlan tulajdonjogát az adós tőle ingyenesen szerezte. Általában nem birtokba vehető, ha az ingatlan résztulajdoni hányada kerül értékesítésre az árverési eljárásban!
"Lakottan általában jóval alacsonyabb áron lehet az ingatlant megvásárolni, viszont ilyenkor az árverési vevő nem kerül birtokba, nem kérhet kilakoltatást sem, csupán tulajdonosa lesz az ingatlannak."
Amit bemásoltál ide, az igaz, de nem a teljes és pontos igazság.
Beköltözhetőnek csak azt az ingatlant nevezik itt, ami üres. De ez így nem pontos. Jogilag beköltözhető, csak technikailag nem beköltözhető, mert lakók vannak benne, a saját cuccukkal.
Ahogy a 7-es válaszoló írta, osztatlan közös tulajdonba bármely tulajdonos beköltözhet, ha jelenleg nincs haszonélvezője az ő tulajdonrészének. (Ha a nyilvántartásban van olyan haszonélvező, aki a valóságban már meghalt, akkor csak a nyilvántartást kell pontosítani.) Haszonélvezetet nem lehet örökölni. Haszonélvezet szólhat az ingatlan egy részére is. Az anyuka haszonélvezete csak akkor lenne elég a vevő kitiltására, ha az anyuka az adott, elárverezett résznek a haszonélvezője.
Ha erről nincs szó, akkor a vevő simán beköltözhet, mert ugyanolyan tulajdonos, mint az összes többi, eddigi tulajdonos is. Vagy maga helyett küldhet egy albérlőt. Vagy ha azt állítja, hogy beköltözne, csak nem fér be tőletek, akkor meg túlhasználati díjat kér, és ha nem fizettek, akkor polgári perben elveheti újabb részeit az ingatlannak.
Szerintem a vevő nem akar beköltözni. Azt viszont megteheti, hogy közös tulajdon megszüntetése iránti pert indít. Ahol első kérdése a bírónak, hogy melyik tulajdonostárs akarja megvenni a többiek tulajdonát. Ha egyik se, vagy több is, akkor bonyolultabb a helyzet. De ha csak az új tulajdonos akarja megvenni a többi részt, senki más (mert ugye, most se vette meg régi tulajdonostárs a fennmaradó részt), akkor kész, ennyi volt. Jön az értékbecslő, meghatározza az ingatlan árát, az új tulajdonos kifizeti a többiek részét, és onnantól már egyedüli tulajdonos. Kirakhatja a többieket.
Mondjuk, ennyire talán nem egyszerű, mert el kell telni talán valamennyi időnek a vásárlás után, de alapvetően erre lehet számítani. Más okát nem látom annak, hogy egy vadidegen ember 1/6 részt vegyen.
Lakbért CSAK a haszonélvező kérhet, akár az ott lakó tulajdonostól is.
Anyád a haszonélvező. Ott lakik, birtokon belül van. Oda a tulajdonos is csak az ő engedélyével léphet be.
A haszonélvezőé a tulajdonolt ingatlan minden haszna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!