Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség a javító/nevelő...

Mi a különbség a javító/nevelő intézet és a fiatalkorúak börtöne között? Milyen bűncselekmény/törvénysértés elkövetése után kerülnek be a gyerekek?

Figyelt kérdés
Pl. Súlyos testi sértésért melyik jár?

2023. jan. 15. 20:31
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez életkor függő.
2023. jan. 15. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
66%
A javítóintézetbe a 14 év alattiak kerülnek be, a fiatalkorúak börtönébe pedig értelemszerűen 14-18 évesek. Egyébként nevelőintézetnek a gyerekotthonokat szokták mondani, az teljesen más.
2023. jan. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

"A javítóintézetbe a 14 év alattiak kerülnek be, a fiatalkorúak börtönébe pedig értelemszerűen 14-18 évesek."

Na nem egészen...

Javítóintézetbe az kerülhet, aki a 20. életévét nem töltötte be.


Az ide vonatkozó szabályozás a szakdolgozatomból :)


JAVÍTÓINTÉZET


Alkalmazására akkor kerül sor, ha a fiatalkorú eredményes nevelése érdekében a környezetéből való kiemelése szükséges.


Javítóintézeti nevelés azzal szemben alkalmazható, aki az ügydöntő határozat meghozatalakor a 20. életévét még nem töltötte be, tehát olyan elkövető esetén is alkalmazható, aki már túllépte a fiatalkor határának számító 18. életévet. Tartama egy évtől négy évig terjedhet.

A javítóintézeti nevelés során az életkori sajátosságoknak megfelelő nevelés, gondozás, képzés jobban biztosított, mint a szabadságvesztés végrehajtása során.


A javítóintézeti nevelésben részesülők közel háromnegyede vagyon elleni bűncselekményt követett el. A maradék egynegyed részbe személy elleni, nemi erkölcs elleni, valamint közrend elleni bűncselekményeket elkövetők tartoznak körülbelül egyenlő arányban.



SZABADSÁGVESZTÉS


Szabadságelvonással járó büntetések:

1. elzárás,

2. határozott ideig tartó szabadságvesztés.


Fiatalkorúak esetén a szabadságvesztés legrövidebb időtartama egy hónap, ehhez igazodva az elzárás leghosszabb időtartama harminc, míg legrövidebb időtartama három nap.


A legsúlyosabb szankció a határozott időtartamú szabadságvesztés, amely fiatalkorúval szemben csak végső eszközként alkalmazható abban az esetben, ha a büntetés célja más módon nem érhető el.


A fiatalkorúak esetében a szabadságvesztés alsó határa egy hónap, mégpedig bármely bűncselekmény elkövetésekor, ennélfogva az egy hónapos általános minimum képezi az alsó határt akkor is, ha a törvény az adott cselekményt esetleg kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.


A szabadságvesztés maximuma az általános büntetési tétel felső határától és a fiatalkorú elkövető életkorától függ. A 16. életévét be nem töltött fiatalkorú estén a szabadságvesztés időtartama még az alapesetben életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény esetén is legfeljebb tíz év; ha pedig a fiatalkorú a 16. életévét már betöltötte, akkor tizenöt év.


A Btk. Általános Részi rendelkezései szerint életfogytig tartó szabadságvesztés azzal szemben szabható ki, aki a 20. életévét betöltötte, tehát fiatalkorú személy esetén ilyen szankció nem alkalmazható.


A szabadságvesztés végrehajtására a törvény két végrehajtási fokozatot határoz meg: alapvetően a szabadságvesztés büntetést fiatalkorúak fogházában kell végrehajtani, de egyes esetekben – ilyen a kétévi, vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása, vagy visszaeső bűnelkövetés – a végrehajtás helye a fiatalkorúak börtöne.


Súlyos testi sértés alapesete fiatalkorú esetén egy hónaptól három évig terjedő szabadságvesztés.

Helyette alkalmazható:

1. próbára bocsátás

2. közérdekű munka (ha 16. életévét betöltötte)

3. pénzbüntetés (ha van önálló jövedelme/vagyona)

4. felfüggesztett szabadságvesztés

5. javítóintézeti nevelés

6. elzárás

7. végrehajtandó szabadságvesztés


A büntetést a törvényben meghatározott keretek között (lásd 1-7), céljának szem előtt tartásával úgy kell kiszabni, hogy az igazodjon a bűncselekmény tárgyi súlyához (a súlyos testi sértés kiemelkedő tárgyi súlyú), a bűnösség fokához (szándékos/gondatlan), az elkövető társadalomra veszélyességéhez, valamint az egyéb enyhítő és súlyosító körülményekhez.


A fiatalkorúval szemben kiszabott büntetés vagy alkalmazott intézkedés célja elsősorban az, hogy a fiatalkorú helyes irányba fejlődjön, és a társadalom hasznos tagjává váljon.

2023. jan. 16. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!