Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy szakmunkásnak a garantált...

Egy szakmunkásnak a garantált minimálbért kötelező kifizetni? A Garantált bérminimum mindenkor a középiskola elvégzéséhez kötetet, és a foglalkoztatott abban a végzettségében dolgozik.

Figyelt kérdés
Ha egy szakmunkás a szakmájában dolgozik neki nem járhat a garantált minimálbér. Az csak azoknak jár akiknek középfokú iskolai végzettséggel rendelkeznek, és a végzettséget igazoló területen dolgozik. Pl egy vagyonőrnek soha nem járt és jelenleg sem jár a garantált minimálbér kifizetés. Ezt vizsgálják most visszamenőleg az illetékesek, bár az is igaz hogy a törvényben előírtnál többet ugyan fizethet a munkaadó a munkavállalónak, de kevesebbet nem. Tehát senki ne csodálkozzon azon ha egy szakmunkához kötött dolgozónak a munkaadója nettó, 1.320 Ft / nettóbért ígér, ez törvényes.Bár az is igaz hogy, ennyi órabérért nem fognak elmenni dolgoznia magyarok többsége.
2023. jan. 11. 10:17
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak a szakmunkásoknál.


A garantált bérminimum azt jelenti,hogy ha az adott álláshoz szakképzettség kell (akár szakmunkás, akár középfok, akár felső) akkor kötelező annyit minimum fizetni.

2023. jan. 11. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Garantál bérminimumot annak kell fizetni akinek az állásához törvény írja elő a középfokú végzettséget (és természetesen rendelkezik is ezzel a végzettséggel az illető), vagy pedig a cégnél a kollektív szerződésben van, hogy az adott pozíciónál a cég megköveteli a középfokú végzettséget.


Ha valakinek van érettségije, technikusija és törvényi előírás (vagy kollektív szerződés) hogy a pozíció amit betölt ott középfokú végezettség kell akkor ott a 8 órás munka esetén nem kaphat kevesebbet a garantált bérmíniumnál. Viszont ha valakinek 8 szakmája, 7 érettségije és 6 technikusija van, de elmegy portásnak vagy árúfeltöltőnek akkor jogosan kapja csak a sima minimálbért. (Kivéve ha a Tesco kollektív szerződése előírja, hogy árúfeltöltő csak középfokú végzetséggel.)

2023. jan. 11. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A szakunkás végzettség is középfokú végzettségnek számít. Kivéve ha OKJ-n, közismeret nélkül csinálta meg, de abban az esetben is szakképzettség, ami ugyanúgy megalapozza a garantált bérminimumot.


Ennek másik feltétele, hogy az adott munkakörhöz az a végzettség elő legyen írva. Ha pl. valaki pék végzettséggel dolgozik egy pékségben, akkor is mondhatja a munkaadó, hogy "te csak táblás vagy (=egy munkafázist csinál csak), a munkakörödben nem kötelező a garantált bérminimum".

2023. jan. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Több vagyonőr munkáltató hirdetéseiben előfeltételként szabja meg azt, hogy a vagyonőr-i munkához feltétel a vagyonőr igazolvány és a Tanúsítvány megléte. Ebben az esetben a fenti feltételekkel rendelkező vagyonőröknek bizony jár a garantált bérminimum megadása. Csak azt nem értem, ha vagyonőri igazolvánnyal és Tanúsítvánnyal rendelkező vagyonőröknek miért nem kötelező egyöntetűen a garantált bérminimum megadása? Hiszen már a portások foglalkoztatása is a vagyonőr képesítéshez van kötve.
2023. jan. 11. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

#4 A vagyonőr az nem szakma hanem szakképesítés: 200 órás tanfolyamon meg lehet szerezni. A szakmák meg rövidítve is egy évesek minimum. A "B" kategóriás jogosítvány se szakma, noha előírja a munkaadó meg a KRESZ mondjuk egy furgonnal nyomuló csomagkézbesítőnek.

Bővebben: [link]

2023. jan. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"A vagyonőr az nem szakma hanem szakképesítés"


A kettő ugyanaz.

2023. jan. 11. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#6: Az új nevezéktanban (szakképzésről szóló tv.) nem. Már a szóhasználat is más, a szakmát oktatjuk, a szakképesítést meg képezzük. A szakmának programtanteve (PTT) és képzési és kimeneti követelménye (KKK) van, a szakképesítésnek meg programkövetelménye (PK). Szakmát csak iskola oktathat, szakképesítést bármilyen felnőttképző.


Ami vagyonőr jellegű, de tényleg szakma, az a "rendészeti őr". A vagyonőr az szakképesítés.

2023. jan. 11. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Itt vannak az aktuálisan nyilvántartásba vett szakképesítések:

[link]


Itt pedig a szakmák:

[link]

2023. jan. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Teljesen véletlenül hoztam ide a vagyonőr szakmát. Az 1990-es években egy éves tanfolyamokon lehetett megszerezni a Személy és Vagyonőr vizsgát, volt elméleti és gyakorlati képzések önvédelmi elméleti és gyakorlati rész, maroklőfegyver vizsgára felkészítő képzések, és testőr feladatok elméleti és gyakorlati képzések. Ma már ezek többségét nem is oktatják vagyonőr képzéseken. Soha nem dolgoztam vagyonőrként, de annyi sok sok tévhit kering e szakmákban, kíváncsi voltam a reagálásokra. Persze a mai képzések csak arról szólnak, hogy neve legyen a gyereknek. Kíváncsi lennék ha egy komoly bajban a mostan vizsgázott vagyonőrök ismernék e sorrendben a feladataikat. Bizony bizony hogy nem ismerik. De a papírjuk az nagy úr, de a felelősségük sem kisebb.
2023. jan. 12. 15:50
 10/10 anonim ***** válasza:

Kettes!


Hogy lehet valakinek 7 érettségije? Érettségiből csak egy van. :D

2023. ápr. 18. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!