Egy szakmunkásnak a garantált minimálbért kötelező kifizetni? A Garantált bérminimum mindenkor a középiskola elvégzéséhez kötetet, és a foglalkoztatott abban a végzettségében dolgozik.
Nem csak a szakmunkásoknál.
A garantált bérminimum azt jelenti,hogy ha az adott álláshoz szakképzettség kell (akár szakmunkás, akár középfok, akár felső) akkor kötelező annyit minimum fizetni.
Garantál bérminimumot annak kell fizetni akinek az állásához törvény írja elő a középfokú végzettséget (és természetesen rendelkezik is ezzel a végzettséggel az illető), vagy pedig a cégnél a kollektív szerződésben van, hogy az adott pozíciónál a cég megköveteli a középfokú végzettséget.
Ha valakinek van érettségije, technikusija és törvényi előírás (vagy kollektív szerződés) hogy a pozíció amit betölt ott középfokú végezettség kell akkor ott a 8 órás munka esetén nem kaphat kevesebbet a garantált bérmíniumnál. Viszont ha valakinek 8 szakmája, 7 érettségije és 6 technikusija van, de elmegy portásnak vagy árúfeltöltőnek akkor jogosan kapja csak a sima minimálbért. (Kivéve ha a Tesco kollektív szerződése előírja, hogy árúfeltöltő csak középfokú végzetséggel.)
A szakunkás végzettség is középfokú végzettségnek számít. Kivéve ha OKJ-n, közismeret nélkül csinálta meg, de abban az esetben is szakképzettség, ami ugyanúgy megalapozza a garantált bérminimumot.
Ennek másik feltétele, hogy az adott munkakörhöz az a végzettség elő legyen írva. Ha pl. valaki pék végzettséggel dolgozik egy pékségben, akkor is mondhatja a munkaadó, hogy "te csak táblás vagy (=egy munkafázist csinál csak), a munkakörödben nem kötelező a garantált bérminimum".
#4 A vagyonőr az nem szakma hanem szakképesítés: 200 órás tanfolyamon meg lehet szerezni. A szakmák meg rövidítve is egy évesek minimum. A "B" kategóriás jogosítvány se szakma, noha előírja a munkaadó meg a KRESZ mondjuk egy furgonnal nyomuló csomagkézbesítőnek.
Bővebben: [link]
"A vagyonőr az nem szakma hanem szakképesítés"
A kettő ugyanaz.
#6: Az új nevezéktanban (szakképzésről szóló tv.) nem. Már a szóhasználat is más, a szakmát oktatjuk, a szakképesítést meg képezzük. A szakmának programtanteve (PTT) és képzési és kimeneti követelménye (KKK) van, a szakképesítésnek meg programkövetelménye (PK). Szakmát csak iskola oktathat, szakképesítést bármilyen felnőttképző.
Ami vagyonőr jellegű, de tényleg szakma, az a "rendészeti őr". A vagyonőr az szakképesítés.
Kettes!
Hogy lehet valakinek 7 érettségije? Érettségiből csak egy van. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!