Pontosan hogyan zajlik a behajtás menete?
Dolgoztam behajtónál, először csak fizetési felszólításokat kapsz, és csak utána kerül bíróságra az ügy, ami után eldől, hogy további felszólítással próbálkoznak, vagy másképp próbálják behajtani a tartozást. A továbbiakat nem tudom, a behajtó cég dolga elsősorban a fizetési felszólítás, és a kapcsolatfelvétel levélben vagy telefonon.
Miért nem fogod törleszteni, nem akarod, nem tudod, nem jogos?
Olyan, hogy behajtó cég nem létezik. Még a mesében sem. De a magyar jogban kifejezetten nem.
Végrehajtási jogkört CÉG NEM KAPHAT, azt kizárólag csak magánszemély kap, aki önálló bírósági végrehajtóként tevékenykedhet.
A behajtó cégnek titulált szervezetek adósságkezeléssel foglalkoznak, próbálnak "megegyezni" az adóssal.
Itt két dolgot kell "szem előtt tartani":
Az egyik:
Ha nincs szó végrehajtásról, hanem csak adósságkezelésről van szó (pl. Intrum, Díjbeszedő Faktorház stb.) akkor a "történet":
Kapsz egy értesítést, hogy engedményezték a tartozásod, vagy pedig megbízták a céget a tartozásod beszedésével.
Ezt követően kapsz még egy értesítést.
Ezután felkeres a cég képviselője az ismert lakhelyeden. Ez semmi másra nem megy ki, csak egy tartozáselismerést akar veled aláíratni, ugyanis az már polgárjogi kötelem, így akár a távközlési szerződésekből eredő követeléseket is lehet "öt éves elévüléssé" alakítani.
Ezt követően részletfizethetsz, vagy egészben kifizetheted.
Ha az adósságkezelés eredménytelen, akkor:
Ha a tartozásod végrehajtható okirat alapján jött létre (pl. közjegyző előtt tett tartozáselismerés), akkor a bíróság egyből kiállítja a végrehajtási lapot.
Ha a tartozásodról nincs végrehajtható okirat, akkor előbb kapsz a bíróságtól egy fizetési meghagyást. Ez 15 nap (váltó esetén 3 nap) jogerős lesz, ha nem fizetsz. Ez már végrehajtható okirat, ha jogerős. Erre meg lehet kérni a végrehajtást, amely a végrehajtóhoz kerül. Innen már a történet ugyanaz:
A végrehajtó felméri a lehetőségeit, ingatlannyilvántartásban, gépjárműnyilvántartásban és cégadatokban próbál "megtalálni", majd ha sikerrel jár (van tulajdonod ingatlanban, cégben, autóban), akkor arra végrehajtási jogot jegyez. Ezt követően munkahelyed keresi meg, ahol a fizetésed 33%-át letiltatja.
Ha a hiteleződ megnevezte a bankszámládat is, akkor a banktól inkasszót kér a számlára. (Amúgy ezzel nem foglalkoznak.)
Ha a fentiekre nincs lehetőség, akkor csak az ingófoglalás maradt. A végrehajtó az ingófoglalásnál hatósági személy, így csak két tanúra van szüksége a foglalásnál. Ez általában úgy történik, hogy a lakcímedre elmegy, és ha ott egyértelműen megnevezhető, hogy mi a tiéd, azt zár alá helyezi. Sokszor ez csak "elméleti lehetőség", és a tárgyhoz nem nyúl, otthagyja, csak végrehajtás alá vonja. Van amikor a saját raktárába szállítja.
Majd a végrehajtás alá vont dolgokat (legyen az ingatlan, cégtulajdon, autó vagy ingó dolgok) árverés útján értékesíteni próbálja.
Hali!
Én is hasonló problémával vagyok,110.000forintos tartozásom van a T-Mobile -nak,amit átadtak szintén az EOS-KSI -nek,kaptam tőlük egy levelet amiben az áll hogy nekem a mai napig kikéne fizetnem 110.000forintot,sajnos viszont ez nem megy,mivel munkanélküli vagyok,meg persze küldtek mellé egy részletfizetési lapot is,hogy fizethetem részletbe is,de jelenleg ez sem megy,ilyenkor haladékot lehet tőlük kérni? Mert kiszeretném fizetni,csak jelenleg ez nem megy sajnos :( Előre is köszönöm a választ..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!