Halál esetén ki veheti fel az elhunyt nyugdíját?
December 8án édesapám elhunyt, anyuval házasok voltak, de 6éve már nem éltek együtt. Apu nem tartotta se velem, se anyával a kapcsolatot.
Szóval kiderült hogy apa 1 éve már hajléktalanként élt egy menedékházban és a gondozója értesített minket hogy elhunyt.
A temetése december 28án lesz, természetesen ezt mi intéztük.
Most nem a pénzre hajtok, csak azt mondta a gondozó, hogy úgy tudja apum a nyugdíját a postán vette fel eddig és ugye decemberben 14én kapta volna kézhez a nyugdíját. De gondolom mivel elhunyt a posta ezt visszautalta a nyugdíjfolyosítóhoz.
Ilyenkor mi a teendő? És nekünk kell szólni a nyugdíjfoly.-nak hogy elhunyt? Anya kap majd özvegyi nyugdíjat?
A hagyatéki tárgyalás nem tudom mikor lesz, de apunak semmi tulajdona nem volt
Részvétem.
15 napon belül be kell jelentened a Nyugdíjfolyosito felé a halalesetet írásban, a halotti anyakönyvi kivonattal.
A hagyatéki eljárás jogerőre emelkedése után fizeti ki a nyugdíjfolyosito az örökös(ök) nek a pénzt.
nyugdíj
podcast
hungaricool
energia
forint
háború
financiológus
Csatlakozás
Keresés
Konferenciák
Konferenciák
Rezsikalkulátor
Rezsikalkulátor
Buksza blog
Buksza blog
Videopodcast
Videopodcast
céginfó.hu
Kit illet meg az elhunyt nyugdíjas utolsó havi ellátása? Íme, a válasz
OTP103901,86%
EUR/HUF406.2-0,05%
Kit illet meg az elhunyt nyugdíjas utolsó havi ellátása? Íme, a válasz
Kit illet meg az elhunyt nyugdíjas utolsó havi ellátása? Íme, a válasz
Az Adó.hu portálon áttekintették a leglényegesebb tudnivalókat a nyugellátások folyósításáról az öregségi nyugdíj és a hozzátartozói nyugellátásról esetében. Az egyik leggyakoribb kérdés arra irányul, hogy kit illet meg az elhunyt nyugdíjas utolsó havi ellátása, és kinek, hová, milyen bejelentési kötelezettsége van a halálesettel kapcsolatban.
K. Kiss Gergely, 2022. április 28. csütörtök, 11:55
Fotó: Getty Images
hirdetés X
A nyugdíj, mint rendszeres pénzbeli ellátás kifizetése, folyósítása a jogosult kérésének megfelelően többféleképpen lehetséges. Mód van készpénzben, postai kézbesítés útján az ellátás felvételére, és lehetőség van belföldi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett számlára történő utalásra is. A számlára utalás csak olyan fizetési számlára történhet, amely felett a jogosultnak, vagy törvényes képviselőjének rendelkezési joga van.
A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága a nyugellátásokat havonta, az adott tárgyhónapra fizeti ki, azaz a kifizetés nem előre, vagy utólag történik, mint néhány más ellátás esetében - hívja fel a figyelmet a portálon Molnárné Balogh Márta, tb-szakértő.
A folyósítás kezdő időpontja a nyugdíjmegállapító határozatban megjelölt nap, befejezésének ideje a jogosultság megszűnésének, megszüntetésének napja, legkésőbb a nyugdíjas halála hónapjának utolsó napja. A saját jogú és hozzátartozói nyugellátások folyósítása nyugdíjfolyósítási törzsszám, mint azonosító szám alatt történik.
A törzsszámról szóló igazolást az ellátás folyósításának a kezdetekor küldi meg a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága a jogosult részére.
Igazolások a nyugdíjjal kapcsolatban
A folyósított nyugellátás törzsszámáról szóló igazolás a nyugdíjfolyósítás megkezdésekor kerül kiadásra. Évente január hónapban történik tájékoztató levél kiküldése az előző évben folyósított nyugellátások összegéről.
A tájékoztató levélben szerepel a folyósított ellátások típusa, előző évi összege, a tárgyévi januári nyugdíjemeléssel növelt összeg. A nyugellátás összegéről igazolás is kérhető a nyugdíjfolyósító szervtől.
Változás-bejelentés
Ha a nyugellátás folyósításával kapcsolatban megadott adatokban változás következik be, ezt a nyugellátásban részesülő személy tizenöt napon belül köteles bejelenteni a nyugdíjfolyósító szervhez.
A bejelentés a folyósítási törzsszám feltüntetésével teendő meg. A nyugellátás folyósításának megkezdésekor megadott folyósítási adatok a folyósítás alatt módosíthatóak.
Így lehetőség van a készpénzben történő fizetési módról számlára utalásra áttérni, vagy fordítva. Mód van a folyósítási cím ideiglenes, meghatározott időtartamra történő megváltoztatására is, például egy hosszabb ideig tartó más címen történő tartózkodás esetén.
Ezeknél az eseteknél azonban (pl. nyáron a nyaraló címére történő kifizetésnél) célszerű időben megküldeni a kérést a módosításra nézve, hogy a változtatás a kért időpontra megtehető legyen.
Teendők elhalálozás esetén
A nyugellátásban részesülő személy elhalálozását, és annak időpontját a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, e hozzátartozók hiányában az örökös, vagy a nyugellátás felvételére jogosult más személy tizenöt napon belül köteles bejelenteni a nyugdíjfolyósító szervnek.
Aki a jogosult halála esetén a kiutalt nyugellátást jogalap nélkül vette fel, köteles azt visszafizetni.
A halál napját magában foglaló hónap végéig járó fel nem vett nyugellátás felvételére is a fent megnevezett személyek, a fent ismertetett sorrendben jogosultak.
A fel nem vett ellátást a hozzátartozók a fenti sorrendben a halálesetet követő egy éven belül, ha a felvételre az örökös jogosult, a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése napjától számított egy éven belül veheti fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!