Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tamogatjatok a halalbuntetest?...

Tamogatjatok a halalbuntetest? Miert vagy miert nem?

Figyelt kérdés

2022. nov. 5. 19:54
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
7%

"Igen, de csak ha 100%-ig biztos, hogy bűnös az illető. "



Én akkor is ha 10%-ig biztos, hogy bűnös az illető. Nem kéne ezt ennyire leszigorítani.

2022. nov. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
56%

Az a baj ezzel a teljes bizonyossággal, hogy elvileg most is ezt várja el akármilyen ítélet esetén a jog. Mégis elitélnek ártatlanokat időről időre.

Jól hangzik, és egyet is tudnék elviekben érteni, hogy 100%-os bizonyosság esetén xy bűncselekményeknél halálbüntetés legyen. Csak jogilag ez nem igazán kivitelezhető. A jelenleg használt "minden kétséget kizárólag bűnös" dolgot nehéz, inkább lehetetlen lenne még biztosabbra megfogalmazni.

2022. nov. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
80%

Attól függ.

Levikéről van szó?

2022. nov. 5. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
53%

Nem támogatom.

Ha a gyilkosokat egy bánya mélyén törnének követ, az a többi bűnöző számára is visszatartó erejű volna, a mostani wellness böntönök nem látják el a feladatukat.

A bűnözés is csökkenne, ha kemény bűntetés járna érte.

2022. nov. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
73%
Visszesők esetén igen.
2022. nov. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
67%
#2 igen viszont Amerikában úgy van hogy akár egy halálra ítélt 10-20 évet vár a halál soron mire kivégzik. Ez azért van hátha találnak bizonyítékot egy elítélt ártatlanságára. Ha Magyarországon újra bevezetik akkor itt is ugyan ez lesz (Toroczkai László szerint)
2022. nov. 5. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

"A bűnözés is csökkenne, ha kemény bűntetés járna érte."


Hat ez nem igaz teljesen. Ha megnezzuk a statisztikakat, mondjuk az USA allamai kozott ahol van halalbuntetes es ahol nincs kb. ugyanolyan magas a gyilkossagok szama. Ennek van is par magyarazata. Ha valaki felindulasbol ol az nem gondolkodik racianalisan, aki sorozatgyilkos az pedig sokszor azt gondolja hogy soha nem kapjak el es meg ovatlanabb lesz, de nem fog eltantorodni a gyilkolastol a halalbuntetes miatt vagy pedig teljesen tisztaban van hogy mi var ra es ezert is tovabb gyilkol.

2022. nov. 5. 23:46
 18/21 Kései Sirató ***** válasza:
77%

Nem, mert ahol halálbüntetés van, ott néha ártatlanokat is kivégeznek.

Ezt leszámítva azért jó lenne, mert vannak olyan veszélyes egyének, akiket kár etetni.

2022. nov. 7. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
19%
Csak halálbűntetés pártiak halálbüntetését támogatom.(persze a halálbüntetéspártiak halálbüntését támogatok, halálbűntetését nem támogatom )
2022. nov. 8. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Elviekben el tudom fogadni, és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy bizonyos korokban, bizonyos társadalmakban célravezető (volt) alkalmazni. Ugyanakkor a modern, fejlett társadalmakban teljesen értelmetlen.


Jelenleg a modern, fejlett társadalmakban jól őrzött, biztonságos börtönöket tudunk fenntartani, relatíve olcsón. A közvélekedéssel ellentétben a halálbüntetés intézménye (legalábbis ahol normálisan csinálják) rendkívül drága, egy halálraítéltet, akinek a világon semmi vesztenivalója nincs, sokkal drágább őrizni, továbbá a bírósági eljárás sokkal-sokkal hosszabb, hogy a tévedés valószínűségét még a szokásoshoz képest is minimálisra csökkentse: ha valakit bevágunk életfogytra, aztán tíz év múlva kiderül, hogy nem ő volt, akkor százmilliókat kell neki fizetni kártérítésként, ami sok, de rendezhető; egy ártatlanul kivégzettet már nem lehet rehabilitálni. A börtönbüntetés tévedés esetén korrigálható. Plusz még humánusabb is.


Nyilván más a helyzet egy középkori szituációban, amikor a begőzölt jobbágy lemészárolja a szomszéd családot. Az illető túl veszélyes, egy életre ki kell szakítani a társadalomból. Igen ám, de a társadalom majdnem minden tagja ételt termel, alig többet, mint amennyit elfogyasztanak. Még akár évtizedekig etetni valakit, plusz másokat, akik őrzik, az nem fér bele. A középkori társadalomnak sokkal korlátozottabbak voltak a börtönkapacitásai, részükről racionálisabb volt kivégezni a társadalomra veszélyes bűnözőket.


Akár adódhat is olyan történelmi helyzet megint, amikor a halálbüntetés újra racionális lesz. Ma azonban nem az, akik nagyon kampányolnak mellette, azok csak az emberek zsigeri, alantas ösztöneire, a bosszúszomjra játszanak rá, normális érvük nincs mellette. Az olcsóság, mint fent írtam, nem igaz. A nagyobb elrettentő erő sem igaz: elrettentő ereje a sikeres bűnüldözésnek van, kriminálpszichológiával foglalkozók azt mondják, hogy a potenciális elkövető nem igazán azt nézi, hogy ha elkapják, akkor milyen súlyos lesz a büntetés, hanem azt, hogy lebukik-e vagy nem. Ergo nem a halálbüntetés az elrettentő, hanem a Columbo kaliberű nyomozók :), komolyra fordítva, a hatékony bűnüldözés.

2022. nov. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!