Önállósodhat-e egy településrész, ha lakónépessége megszavazza, de az önkormányzati képviselőtestület ellenzi?
Ki írhat ki ilyenkor érvényesen népszavazást? Csak az önkormányzat? De ha ők nem állnak az ügy mellett, akkor esély sincs? Vagy bizonyos támogatói létszám felett kötelesek kiírni?
Mekkora kell legyen legalább a különválni akaró településrész? (Mert az mondjuk evidens, hogy ha pl. pár szomszéd összefog, hogy ők közös akaratukból ezentúl külön település, pl. helyi adó elkerülése érdekében, az azért úgy nem működne. De ha mondjuk képesek önálló önkormányzati hivatalt alapítani? Illetve ha a település szélén pár utcányi lakos szeretne a szomszéd településhez tartozni, pláne, ha azok belterülete összeér?)
Gondolok arra, ez egy létező jogi aktus, pl. Balatonakarattyának is sikerült leválnia Keneséről. Vagy egyik megyéből másikba kéri át magát egy falu, és az is működhet, pl. Balatonvilágos esete.
Köszönöm a válaszokat!
A helyzet, hogy sosem voltunk önálló település, a tanácsi időkben átcsatoltak minket egy nagyobb településhez, amely sokat visz tőlünk, de legalább keveset ad. Lakosságarányunk elég csekély a településen belül, noha komplett településrész vagyunk. De válaszaitok alapján még bizonyosabb vagyok benne, hogy jelen helyzet nem is fog belátható időtávon módosulni.
Igen. A kórház és a temető tartozzon hozzánk, de a Duna-part és a sok gyártelep (IPA-forrás miatt) tartozzon hozzájuk...
Nem véletlen, hogy Pesterzsébet az egyik legszegényebb kerület.
Nem sok bevétel akad erre.
De a politikai (konkrétan OEVK) térkép megrajzolása - bocsi átrajzolása is érdekes: Csepel inkább baloldali település volt, vagy talán esetleg ingadozó, Soroksár meg jobboldali, a kettőt a Fidesz egyberajzolta, a kettőt max. a komp köti össze, köze sincs egymáshoz a kettőnek logikailag, se máshogy, mégis egy OEVK-vá vált, és így nyer a fidesz mindig mandátumot, és bukik a baloldal egyet. Ha egy kicsit logikusabban rajzolnák, akkor talán más lenne az eredmény, de a Fidesz rajzolta
át a Kubatov-lista alapján az EVK-kat.
szerintem kezdeményzehettek helyi népszavazást a különválásról. De hogy ennek mi a módja, ill. valóban így van-e, azt nem tudom, utána kell járni, és nem a gyakorin. Meg az se mindegy, hogy milyen előnyei, hátrányai vannak, mert lehet, hogy az is akadna.
Már az is valami, ha valamilyen részönkormányzatot sikerülne kiharcolnotok magatoknak, ill. lenne egy egyesület a "településeteknek", ami valóban a ti érdeketeket védi, és az járja körül, hogy a különválásnak milyen hatásai lennének, és mi lenne az ügymenete. Aztán lakossági fórumok, stb.
Mindenesetre a közösségépítésre is nagyon sokat kell adni, nem feltétlenül anyagiakban értem, hanem gesztusokban, kb. ingyenes rendezvényekben, stb., hogy érezhető legyen, hogy összetartoztok, és képesek vagytok együtt dolgozni ezért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!