Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha eladnak egy házat az egyik...

Ha eladnak egy házat az egyik gyereknek 5 millióért, mikor valóságban 25-öt ér, a másik gyerek halál esetén érvénytelenítheti a szerződést, amiért túl olcsón történt az adásvétel?

Figyelt kérdés
Pl egyik gyerek abszolút nem tartja a kapcsolatot, azt sem tudni él-e vagy sem. A másik gyerek mindenben segíti a szülőket, (anyagilag is, fizikailag is) van öröklési szerződés, ügyvéd által írva, de nem bíznak benne a felek, hogy ha megkerül a gyerek, nem fog követelőzni, nem támadja meg. Így jött az ötlet, hogy eladni, és abból fedezni majd az esetleges költségeket, a többi a gyereké. De a gyerek átvenné a házat, amiért 5 milliót fizetne, mivel a szülők ennyit akartak hagyni maguknak. Támadható ez? Vagy van ennek bármi hátulütője?
2022. szept. 19. 23:21
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Még az ajándékozás is szóba került, de ott meg még 10 évig képezi a kötelesrész alapját a ház. Azt meg is kell érni.
2022. szept. 20. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
irtok egy vegrendeletet, a koteles reszt megkapja, a tobbi pedig a masik gyereke
2022. szept. 20. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm 10-es! Esetleg azt tudod, hogy így akkor nem is kell értesíteni a másik gyereket? Tehát csak az öröklési szerződéses örökös lesz jelen a hagyatéki eljáránál mint öröklésben érdekelt? A szerződés már sok éves, és minden ingó és ingatlan vagyonra szól. Valóságban ez egy 20 éves autó és egy fél ház (egyik fél), illetve a ház másik fele, és bankbetét (másik fél) tartalmaz.
2022. szept. 20. 11:46
 14/21 anonim ***** válasza:

#13 Mindenképpen értesítve lesz a másik gyerek is ha lesz hagyatéki tárgyalás, hiszen akkor van hagyaték és abból fog örökölni.

EZ az ingatlan nem fog már beleszámítani a hagyatékba.

2022. szept. 20. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Öröklési szerződés esetén az örökhagyó tulajdonába marad az ingatlan. Még földhivatalban sincs bejegyezve, mert az ügyvéd szerint nem kötelező, és nem tartottuk szükségesnek. Tehát akkor így nem is lesz hagyatéki tárgyalás, csak a közjegyző átadja a hagyatékot a szerződéses örökösnek? Ugyanis a másik gyerek nem található, de a pénz szaga biztos hazahajtja. Sajnos betegség miatt mindenre kell gondolni, és szeretnénk biztonságba tudni a dolgokat minél hamarabb. A gyerek (aki örököl) lakhatása megoldott, van saját háza, de ha valamelyik szülő elmegy, akkor nehogy az a semmirekellő addig ágaskodjon, hogy kirakják a másikat.
2022. szept. 20. 13:16
 16/21 anonim ***** válasza:

Saját magad szövegét olvasd vissza!

"Öröklési szerződés esetén az örökhagyó tulajdonába marad az ingatlan."

Ha az örökhagyó tulajdonában marad az ingatlan akkor LESZ hagyatéki tárgyalás, hiszen ez lesz a hagyaték egyik része. Azon a hagyatéki tárgyaláson lesz majd ezen öröklési szerződés alapján kimondva, hogy az a megnevezett örökös tulajdonába kerül.

De nem csak ez az egy ingatlan lesz a hagyaték és remélhetőleg nem egyszerre hal meg mind a két szülő, mint tulajdonos, tehát mindenképpen minden lehetséges örökösnek ott kell lennie a hagyatéki tárgyaláson.

Az elején még adásvételről volt szó, hogy eladják az ingatlant a szülők az egyik gyereknek. Akkor nem lesz az ingatlan benne a hagyatékban, mert ha eladták akkor az már nem az övék.

Ellenben az ellenértékét, amennyiért eladták, az kereshetik hagyatékként. Abból fog örökölni a másik gyerek is egyenlő részben.

Az öröklési szerződés nem azonos az adásvételi szerződéssel. Az öröklési szerződésnek is feltétele hogy a földhivatalban be legyen jegyeztetve az elidegenítési tilalom, ehhez meg ott kell legyen az oka is. Olyan nincsen, hogy csináltok egy szerződést de közben nincs az ingatlanon jelezve, hogy valójában nem eladható hiszen az kvázi már másnak - a megjelölt örökösnek a tulajdona.

Az öröklési szerződés is megtámadható, ha a megkötésétől 2 éven belül hal meg az örökhagyó és a kizárt örökös kérheti, hogy a szerződés ellenére vegyék figyelembe a hagyatékban és így örökölhessen belőle.

Az örökségből ez nem zárja ki a másik gyereket, csak az érvényes öröklési szerződés után 2 évvel vagy az adásvételi szerződést követő tulajdonosváltással ez az ingatlan már nem lesz az örökség része. De ott lesz minden más, az a pénz is amit az adásvétel alapján vagy életjáradékként adott az örökös.

Valami nagyon zavaros ebben a sztoriban. Tényleg ügyvédnél voltatok?

Nekem kicsit úgy tűnik, mintha ötletelnél hogyan lehet a másik gyerek elől eltitkolni az egészet és kiforgatni az örökségéből.

És itt nem számít, hogy látogatta, ápolta-e a szülőket, akkor is örökös ha 50 éve nem is találkoztak.

2022. szept. 20. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Ha egyértelmű az 1/1 örökös kiléte a szerződés alapján, és nyilvánvaló, hogy másik törvényes örökös nem kap semmit, akkor szerintem alapból nem is kellene hagyatéki tárgyalást tartani ebben az esetben sem, csak egy hagyatéki végzést írna a közjegyző, és kész, a testvér csak értesítést kapna, hogy szükség esetén meg tudja támadni.

De mivel ő ismeretlen helyen tartózkodik, nincs meg a címe, így a hagyatéki törvény szerint kénytelen tárgyalást tartani a közjegyző. A távol lévő fél érdekeinek védelmében ügygondnokot jelöl ki, úgyhogy ha nem akarod ezt fizetni, érdemes lenne megkeresni a testvért, ha mondjuk még nem próbáltad a lakcímnyilvántartás segítségével. (Bár ezt szerintem majd a közjegyző is meg tudja tenni, ingyen.)

Mindenesetre, érdemes lenne ezekről megkérdezni egy ügyvédet, egy tanácsadás talán 10-15 E körül lehet most.

Az viszont teljesen biztos, hogy mindenre kiterjedő érvényes örökségi szerződés esetén a testvér semmit nem fog kapni, és még a pereskedéssel se lesz érdemes próbálkoznia.

De még pluszban: ha az egyik szülő meghal, akkor a másik - feltételezve, hogy a házastársa - az elhunyt részén is haszonélvezetet kap, azaz onnan őt a haláláig kirakni nem lehet.

2022. szept. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Elvileg az ügyvéd azt mondta, nem kötelező bejegyezni a földhivatalnál, így az adott ingatlant eladható, de új vásárlás esetén arra is érvényes. Vagy valami ilyesmit.

Legjobb lesz akkor egy közjegyzőhöz elvinni a papírt, és megérdeklődni, ő tudja ezt legjobban.

2022. szept. 20. 14:40
 19/21 anonim ***** válasza:

#18 Ilyet valódi ügyvéd biztosan nem mondott.

valamit vagy félreértettél vagy az illető nem azt csinálta amit akartál.

2022. szept. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

Itt is azt írja, hogy nem kötelező bejegyezni a földhivatalnál.

[link]

2022. szept. 20. 15:18
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!