Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkavállaló kötelezhet...

A munkavállaló kötelezhet arra, hogy szabadságot vegyek ki, mikor erről eddig nem volt szó?

Figyelt kérdés

Sajnos nagyon nehezen tudok kijönni a szabadságokból és szeretnék év végéig megtartani 2 napot vészhelyzet esetére (pl. Ha megbetegszem nem szeretnék táppénzre menni mert óriási kiesés lenne) és ma jött egy levél a főnökömtől, hogy októberben amikor az egyik szombatot ledolgoznánk arra vegyünk ki szabadnapot, dolgozni csak indokolt esetben lehet.


Én nem szeretném a maradék szabadságom felét erre ellőni, illetve eddig erre nem volt példa, hogy szombati munkanapot ki akarják vetetni velünk, eddig mindig ledolgoztuk és persze voltak akik kivették, de nem volt kötelező..


Tudom, hogy sok munkahelyen van kötelező szabadság (üzem leállás, nyári szünet stb) de azokról szerintem előzetesen tájékoztatják a munkavállalót, nem? Nálunk sosem jött eddig szoba, hogy adott szabadságot kötelezően ki kell venni és nem érzem korrektnek, hogy erről csak 1 hónappal előtte szólnak.


A válaszokat előre is köszönöm.



2022. szept. 7. 13:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A munkáltató a szabadságok 75%-a felett rendelkezhet és minimum 30 nappal a szabadságolás előtt jeleznie kell a munkavállaló felé, hogy mikor küldené őt szabadságra.
2022. szept. 7. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát az, hogy 1 hónappal előtte szólt, az pont megfelel az előzetes tájékoztatás elvárásának. És mint 1es írta, a szabadságok nagyrészével a munkáltató rendelkezhet. Szóval jogilag teljesen rendben van a munkáltatód intézkedése.

És tulajdonképpen korrektségben sincs semmi érv ellene. Csak simán szívás, hogy nemigazán egyeznek a terveitek.

2022. szept. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
igen, kötelezhet
2022. szept. 7. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
72%

Nekem időarányosan (nyáron kezdtem dolgozni) határoztak meg 16 napnyi szabadságot.

1 hónapja dolgoztam csak, mikor a főnök kiadott a 16 napból 12-t úgy, hogy felhívott, hogy jövő héttől mehetsz nyaralni.

Köszönöm, és hova? Mert 1 hét alatt semmit se tudok már betervezni. Párom se tud így szabit kivenni hogy legalább együtt lennénk. Abban a két hétben itthon voltam és néztem a falat.


Van ilyen, tényleg a munkáltató rendelkezik a nagy részével.

Nekem meg maradt 4 napom erre a maradék fél évre.

2022. szept. 7. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#4 Veled jól kitoltak - vagy másképp, átvertek - mert sokkal korábban kellett volna a szabadságodat elrendelnie, ahogy az elején le is írták.
2022. szept. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem kötelezhet, mert nincs mire, ugyanis te nem vehetsz ki szabit, mivel a szabadság KIADÁSA munkáltatói jogkör.
2022. szept. 7. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Megteheti, mint ahogy te is megteheted hogy felmondasz.


Mondd azt, hogy év végére már lefoglaltál szállást stb, és ahhoz kell a 2 nap.


De egyébként, tényleg megéri ennyit szívózni, egyetlen nap táppénz miatt (amikor amúgy se biztos h táppénzre kell menned?).

2022. szept. 7. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

7-nek igaza van. A táppénz ráadásul csak hosszabb idő után alacsonyabb, először betegszabadságra küldik az embert. Tényleg megéri ez az egész, hogy esetleg 2 napra a napi fizetésed 30%-kal alacsonyabb? Én nem keresek ilyen jól, de még a párom sem, pedig neki magas a fizetése.

"A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára az általánosan használt kifejezéssel ellentétben nem táppénzt, hanem ún. betegszabadságot vehet igénybe az arra jogosult munkavállaló. A betegszabadság kizárólag a munkavállaló saját betegsége esetén jár. "

"A betegszabadság alatt folyósított juttatás nem az egészségbiztosítás ellátása, hanem azt a munkáltató fizeti. A betegszabadság idejére a távolléti díj 70 %‐a jár, oly módon, hogy ez az összeg adó‐ és járulékköteles is. "

"A betegszabadságra jogosult személy részére a táppénz a betegszabadság lejártát követő naptól járhat. "

"A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően a napi átlagkereset 60 %-a, illetve 50%-a a lent ismertetett maximumösszeg figyelembe vételével. "

[link]

2022. szept. 7. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!