Ilyen esetben, a hagyatéki eljárás során mi az eljárás, mi fog történni?
Sajnos meghalt a nagymamám még a nyáron - a hagyatéki tárgyalás, eljárás (nevezzük ahogy akarjuk) során belefutottunk abba, hogy az amúgy az anyjával szinte semmilyen kapcsolatban nem lévő fiát is mint "örökös" megilletné ez-az.
A dolgot bonyolítja, hogy ő 1978-ban disszidált, az anyjával rossz (nagyon rossz, 6 éves kora után nem is beszélt vele, nyíltan kifejtette, hogy számára "ez a nő" nincs), nagymamám többszöri kapcsolatfelvételi kísérleteire sem reagált, a nevét, tartózkodási helyét sem tudjuk, vagy hogy él-e egyáltalán.
Ilyenkor a "tisztelt magyar állam" elkezdi őt keresni? Nagyanyámnak 30 év alatt sem sikerült a nyomára lelnie, talán Kanadában vagy az Egyesült Államokban él. Ha megtalálják, onnantól mi történhet? Kötelező hazajönnie, esetleg jogosan követelhet ezt-azt (ami nagyon unfair lenne, mert az örökség tulajdonképpen nagyapám egykori tulajdona, akivel nem is találkoztak sosem). Mennyi ideig keresik? Megtudjuk-e valaha is, hogy ki ő, legalább a nevét, és hogy hol van helyileg? Őt tájékoztatják a szülőanyja haláláról?
Bocsánat az ostoba kérdésért, ilyenkor este nem vagyok formában.
Kérdező, alap, hogy a gyerek mindig örökös. Akkor is ha életében soha nem látta a szülője mert mondjuk az anya elvitte külföldre még mikor terhes volt vele - de mint apa elismerte.
Tehát az lényegtelen, hogy 30 éve nem találkoztak és rossz a viszonyuk, attól még örökös.
Egy módon változhatott volna ez meg ha a nagymama kitagadja - de erre nem lett volna elégséges indok az, hogy a felnőtt gyereke nem látogatja és nem beszélnek.
Végrendelettel lehet csökkenteni az örökrészét, de akkor is az amúgy végrendelet nélkül törvény szerint neki járó örökség harmadrésze, mint köteles rész megilletné.
A törvény azért rendelkezik így, hogy ne lehessen csak úgy egy gyereket kiforgatni az örökségéből - ez hozza magával azt is, hogy akkor is örököl a gyerek, ha amúgy valaki szerint nem érdemelné meg.Az öröklésnél nem számít, hogy valaki a hagyatéki tárgyaláson nem jelenik meg, tehát ha nem tudnak szólni a nagymama fiának akkor is megkapja az örökségét.
A hagyatéki eljárás során ismeretlen helyen tartózkodó örökös esetén "hirdetményt" tesznek közzé az illető haláláról és hogy XY jelentkezzen, mint örökös. Külföldön ez nehezebb. Az eljárás során ügygondnokot jelölnek ki az ilyen ismeretlen helyen tartózkodó örökös képviseletére és ő felelős azért, hogy a hagyatéki eljáráson megfelelő legyen a hagyaték elosztása.
Mindenképpen tájékoztatni kell a személy minden ismert adatáról az eljárást intéző közjegyzőt, ő fog majd hirdetményt közzé tenni és ügygondnokot kijelölni ha kell. De érdemes kinyomni a facebook-ra meg más hasonló oldalakra önszorgalomból, könnyebb úgy az eljárás ha sikerülne megtalálni. Lehet hogy nem is akar az örökségével foglalkozni és simán lemond mindenről - ha tud róla.
Alapvetően a szülő után a gyerekei örökölnek és a házastársa egyenlő részben, kivétel a közösen lakott ingatlan. Abból a házastárs nem örököl de megkapja a haszonélvezeti jogot.
Ha nem él már a nagymamád férje és csak 2 gyereke volt, akkor nem "ezt azt" örököl a fia, hanem mindennek a felét - ha nem volt végrendelet. Ha volt végrendelet - akkor annyit ami benne van, de legalább a teljes örökség 1/6 részét köteles részként meg fogja kapni.
Ha nem sikerül megtalálni, akkor az ügygondnok fogja képviselni és az örökség neki járó részét a nevére íratni.
A hagyatéki tárgyaláson lehet egyezkedni arról ki mit kapjon meg, csak az értékének kell összességében kitennie a meghatározott részt az örökségből. Tehát lehet variálni, hogy olyan örökséget kapjon az ismeretlen helyen levő fia, ami a többi örökösnek kevésbé okoz problémát. Az ingatlan rá eső része helyett kapja meg értékben mást a hagyatékból, így nem lesz egy olyan tulajdonos is az ingatlan tulajdonosai között aki miatt nem lehet eladni.
De a legjobb ha mindezt megbeszélitek a közjegyzővel, email-ben is lehet tőle kérdezni, hogy mi fog történni ebben az esetben. Az nem lesz, hogy ha nem találják meg a fiát akkor majd a többi örökös között osztják szét a hagyatékot.
Teljesen lényegtelen, milyen kapcsolata volt az anyjával - ő jogos törvényes örökös.
Ahogy az első írja, az lesz az eljárás. Olyan jól leírta, hogy teljesen felesleges lenne megismételnem; inkább csak megerősítem, hogy igaza van.
"Nagyanyámnak 30 év alatt sem sikerült a nyomára lelnie"
Mert a nagyi nem hatóság, nem férhetett hozzá adatbázisokhoz.
1 és 2
Törvényileg teljesen elfogadom ezt, de emberileg... undorító.
És vajon a hatóság ráveri-e a kizárólag anyám által finanszírozott temetési költségek ráeső részét? Csak mert nagyon nem fair, ha a bőség kosarából nagyot meríthet valaki, tisztességtelenül is, de a fizetés, a kötelezettség az marad annak, aki az elhunyt utolsó éveiben ott volt, segített, támogatott, ellátott.
Fúj.
Bár anno nagyapám így pöckölte ki a testvéreit a ház örökléséből, mondván "az kb. annyit ér, mint a temetésből elsunnyogott rész" - jogos!
#4 Ez nem így működik.
A hagyatékból kell az elhunyt költségeit fedezni. Ha nem akarod egyedül fizetni a temetést akkor be kell nyújtanod ezt mint igényt a közjegyzőhöz, hogy a hagyatékból legyen fedezve a temetés költsége. Ami marad majd azt fogják örökségként osztani tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!