Féltestvér gyereke hogy örököl? Adott egy nagynéni, gyermeke nem volt, szülei nem élnek, férje nem él már.
Volt 2 féltestvére, ezek közül már senki nem él. Az egyik féltestvérnek szintén nem volt gyermeke.
Aki még él, az a másik féltestvérének a gyermeke az édesanyám.
Ebben az esetben automatikusan ő örököl, ha a néni nem hagyja senkire a pénzét?
Nem nyerészkedésem miatt kérdezem, eddig is tartottuk a kapcsolatot, mert kedves, jófej a néni.
Ha másra hagyja a pénzt, az is oké, csak arra lennénk kiváncsiak, hogy ha meghal egyszer, akkor nekünk kell majd jelentkezni a hagyatékinál, vagy ez automatikusan megy? Köszi.
Illetve még a kérdés, hogyha nem anyu örököl, mert a néni túléli őt (remélem ez azért soha nem következik be), akkor az államé lesz, tehát mi, mint anyu leszármazottjai a tesómmal nem örökölhetünk?
Jobb lenne ezeket tudni, mert talán az államra nem lenne szerencséses hagyni semmit, mégha nem is valami nagy vagyonról van szó (hogy megnyugtassak mindenkit), de akkor legalább az kapja, aki azért látogatta őt, azaz mi (ne az állam).
Köszi.
Bocsi, csak nehéz leírva megfogalmazni, szóban könnyebb lenne. Nagynéninek igen anyukám az egyetlen rokona (meg mi a tesómmal).
Első körben mindig a leszármazók örökölnek, illetve azok örökösei. Ha ilyen nincs, akkor az ősök, ősök hiányában azok örökösei örökölnek. Ha ilyen sincs, akkor jönnek az oldalági rokonok, illetve az ő hiányukban azok örökösei. Tehát ha anyukád véletlenül előbb halna meg, akkor a helyettesítés elve alapján te lépsz a helyére az öröklésben.
Ha végképp nincs, aki örökölhetne, és végrendelet sem született (vagy az örökösök mind lemondanak az örökségről), akkor száll az egész az Államra.
Azt még érdemes tudni, hogy örökléskor mindent örökölnek az örökösök, vagyis a javak mellé az esetleges tartozásokat is. Annyiban megengedő a jog, hogy tartozást csak a javak értékéig lehet örökölni, például ha van egy 20 millió forintot érő ház, mellé 40 millió forint tartozás, akkor a hagyaték részét a 20 milliós ház és a 20 millios tartozás fogja alkotni, amit az örökösök vagy elfogadnak, vagy elutasítanak. Ha viszont az örökös lemond az örökségről, akkor automatikusan annak örökösére száll az örökség (tehát ha az apa lemond, akkor gyereke lesz az örökös), akinek szintén vagy el kell fogadnia, vagy le kell mondania, és így tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!