A nagynéni is felmenőnek számít? Mármint az öröklésben.
Nevelőapám testvére örökölte azokat az ingatlanokat amiket a nevelőapám a nagymamájától, anyjától, apjától kapott ill. örökölt. (ági öröklési szabály szerint).
Most rá akarja tenni arra is a kezét amit apám a nagynénjétől kapott ajándékba.
"Ági vagyon:
Abban az esetben, ha nincs leszármazó vagy van de nem örökölhet az örökhagyó után, az örökhagyó felmenőiről hárult vagyon ági öröklés alá esik. Ennek indoka, hogy annak a családjában maradjon a vagyon, aki azt szerezte. Akkor is ági öröklés valósul meg, ha a vagyon az örökhagyó testvéréről vagy a testvér leszármazójáról hárult az örökhagyóra, de ekkor további feltétel, hogy a vagyont a testvér vagy a testvér leszármazója az örökhagyóval közös felmenőjétől örökölte. Az ági vagyon öröklése külön szabályok szerint történik: a szülő örökli azt a vagyont, amely róla vagy felmenőiről hárult az örökhagyóra, a szülő kiesése esetén a szülő leszármazói örökölnek az általános szabályok szerint. Ha sem szülő, sem szülői leszármazó nincs, a nagyszülő, ha nagyszülő sincs, az örökhagyó további felmenője örökli azt a vagyont, amely róla vagy az ő felmenőjéről hárult az örökhagyóra. "
Ezt az ingatlanjog.hu ról szedtem le.
Akkor hol van a nagynéni?
Persze hivatalosan kapta még 1983-ban.
Megvan az ajándékozási szerződés és a közjegyzői okirat is róla. Én sehol nem találtam azt, hogy a nagynéni is felmenőnek számítana.
Az utolsó válasz jó: a nagynéni nem felmenő. De az ági öröklés szempontjából ez nem is lényeges, mert ha a nevelőapád (aki egyébként örökbe fogadott? mert másképp te nem örökölsz utána) örökli a nagynénitől a családi örökséget, akkor az felmenőktől származó vagyon, hiszen a nagynéni is a közös szülőktől szerezte.
Fontosabb kérdés a nevelőapád és a te viszonyod, ha nem örökölsz a nevelőapád után, miért is fontos, hogy ági-e az öröklés, amire nem lesz jogod?
Köszönöm a válaszokat!
Engem nem fogadott örökbe a nevelőapám ezért anyu örökölte utána azokat az ingatlanokat ami nem esett ági vagyon alá.
Köztük volt ez a kicsi rész is ami a nagynéni ajándéka volt apu részére.
(a hagyatéki tárgyalás már áprilisban megvolt)
Múlt héten kaptunk egy idézést meghallgatásra ami végül is annyit tesz, mint a közjegyzőtől megtudtam, hogy valaki igényt nyújtott be arra a házrészre is.
De nem apu testvére volt (akiről csak annyit kell tudni, hogy 25 éve elköltözött otthonról és 20 éve amióta apu feleségül vette anyut szinte nem is beszélt vele, a halála után meg mindenre rá tette a kezét(amire tudta))
Csak azt nem értem, hogy akkor az első hagyatéki tárgyaláson miért nem vonták ági vagyon alá ezt a részt is amikor nyilvánvaló volt kitől kapta apu?
Az utolsó válaszolótól kérdezem(mert látszólag ő ért legjobban a témához), hogy akkor ezt a részt a még életben lévő nagynéni kapja vissza, nem?
Ja és még azért is volt fontos, hogy anyu mit örököl, mert azt azokat első tárgyaláson rögtön nekem is ajándékozta.
Nagyon jó volt a viszonyom apuval(ő édes lányaként én pedig édes apámként szerettem), sokszor beszéltünk is róla, hogy majd rám iratják az ingatlanokat és ők lesznek anyuval a haszonélvezők, de aztán mindig elmaradt. Túlságosan bízott a testvérében ahhoz, hogy ezt megtegye, pedig látható, hogy nem kellett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!