Ez nem sérti a szerzői jogot? Ez a csatorna sok máés könyvet is felolvastat gépi hangon. Egyébként honnan ez a gépi hang, ez valami új magyar windows hang? És előtte vajon mivel digitalizálja a szöveget?
Szia!
Ez az úgynevezett Microsoft Szabolcs hang, jól írtad, a Windows rendszer beépített hangja. Ez a hang 2017-ben jelent meg először. Ma a Windows Narrátor is ezen a hangon szólal meg, de ami a lényeg, hogy ha Magyar nyelvű Windows van egy számítógépen, és amennyiben használ egy TTS alkalmazást (Text to Speech), akkor a legtöbb esetben ki lehet választani, hogy milyen hangon készítse el a hangfájlt. Van mondjuk az "Any Text to Voice" alkalmazás, ami a Windows áruházban található meg, ami gyárilag a Windowsod nyelvének a beszédhangját használja, amennyiben az telepítve van. A digitalizálást pedig értelemszerűen scanneléssel kell megoldani erre alkalmas eszközzel (Szkennerrel). Ez nem nagy dunszt a mai világban. Nekem nincs szkennerem, de volt egy könyv, ami még nem volt a neten megtalálható sehol, annyira új volt, de könyvként meg volt. Szóval odaadtam az ismerősömnek, hogy scannelje be, és másnap már hozta is nekem a könyvet vissza, a zsebében a pendrive-val, rajta a scannelt könyvvel. Az pedig, hogy képként scannelsz-e, vagy rendes, digitális betűkkel, az állítható a scannelés során, de később is, mondjuk az Abbyy FineReader segítségével, vagy még egy tucatnyi másik dokumentum konvertáló segítségével is lehet korrigálni az esetleges hibákat, ha mondjuk a karakterfelismerés során elszúrt valamit a program, és rosszul ismerte fel. Mittudomén, kapásból láttam egyszer egy olyat, nyers karakterfelismerés során, hogy a "Cím" szót "Tímnek" ismerte fel. De az esetek 99%-ában pontosan dolgoznak.
Kérdező: olyasvalakiknek olvastatják fel ilyen módon, akiknek probléma van a látásukkal.
#1 jól leírt mindent.
"Tudod egyáltalán, hogy mit jelent a szerzői jog?"
Igen, védi a művedet. Pl. nem másolható digitálisan és sehogy, még részletek sem feltétlenül, vagy csak bizonyos célból, de semmiképpen nem nyilvános közzétételre.
Már egy ideje Microsoft Noémivel is lehet készíteni hangoskönyvet.
Csináltam egy Tutorial videót erről: https://www.youtube.com/watch?v=fN2tZv1xDAk
Úgy tudom, ha egy saját hangoskönyvedből készítesz hangoskönyvet magadnak,vagyis nem terjesztési célból, akkor azzal nem sérted a szerzői jogokat.
Vakok és gyengénlátók számára létezik kivétel a szerzői jogi törvény alól, aki ilyesmit akar csinálni, az keresse az illetékes szervezetet - kisebb közönséghez jut el, mint a YouTube-on, viszont tényleg hasznos és olyanoknak segít vele, akik igazán rászorulnak - viszont ők direkt nem gépi hanggal dolgoznak, hanem önkéntesekkel:
"Úgy tudom, ha egy saját hangoskönyvedből készítesz hangoskönyvet magadnak,vagyis nem terjesztési célból, akkor azzal nem sérted a szerzői jogokat."
Gondolom azt akartad írni, hogy saját nem hangos könyvedből készítesz hangoskönyvet.
Na de mit jelent, hogy "saját könyv"? Ha te írtad, akkor bármit csinálhatsz vele, mert te vagy a jogtulajdonos - egészen addig, amíg a műved vagyoni jogait át nem ruházod egy könyvkiadóra. Utána már a szerződésetek határozza meg, hogy mire szereznek tőled jogot ők és mi másra marad jogod neked. Például, ha a könyved minden terjesztési jogát átruházod a kiadóra, akkor onnantól az általad írt könyvet sem adhatod ki semmilyen formában az ő engedélyük nélkül.
Ha te megveszel egy könyv egyetlen példányát a könyvesboltban, attól a könyv, mint műalkotás nem válik a tulajdonoddá, csupán egy példányt birtokolsz fizikailag. Szerzőjogilag semmilyen jogosultságod nem lesz a könyv tartalma felett.
A hangoskönyv készítéshez a könyv, mint műalkotás más médiumra történő átdolgozásához szerzőjogi engedély szükséges.
Létezik kivétel a szerzőjogi védelem alól, amit a magyar jog szabad felhasználásként ismer, az angolszász jogban fair use-ként, ennek fordításaként meg méltányos használatként emlegetnek. Viszont a fair use egyik legfontosabb alapelve, hogy az átdolgozás nem helyettesítheti az eredeti művet. Márpedig egy házi készítésű hangoskönyv pontosan ezt teszi, helyettesíti a szerző engedélyével a kiadó által készített hangoskönyvet. Ráadásul az eredeti könyv tartalmához képest semmilyen hozzáadott értéket, önálló alkotást nem tartalmaz, ami miatt azt lehetne mondani, hogy új művet hoztál belőle létre. Még ha a saját hangodon adod elő is igencsak vitatható, hogy létrehozol-e vele új művet, viszont ha egy géppel olvastatod fel, amit bárki ugyanúgy meg tudna csinálni ugyanazzal a géppel, azzal ezt az érvelést rögtön lábon is lőtted.
Egyértelmű kivétel viszont a szerzői jogi törvény alól, hogy a vakok és gyengén látók számára engedélyezett hangoskönyvet készíteni, hogy az ő műélvezetüket segítsék vele.
A "magadnak,vagyis nem terjesztési célból" addig tart, amíg rajtad kívül senki máshoz nem jut el. Te magadnak, otthon felolvashatod akár hangfelvételre is és akár vissza is hallgathatod azt a felvételt. Viszont onnantól, hogy másokhoz eljuttatod ezt a felvételt, már "terjesztési célból" teszed, hiszen terjeszted. Ez pedig a szerző/kiadó engedélye nélkül szerzői jogot sért.
Amíg csak 1-2 barátodnak mutatod meg, addig lényegesen kisebb közönséghez juttatod el, mint akkor, ha kiteszed az internetre, ahol akár milliók is láthatják, ezért a jogsértés súlya is jóval kisebb. Viszont onnantól, hogy kiteszed az neten bárhova, onnantól nagy közönséghez továbbítod, függetlenül attól, hogy csak 3-an, vagy 3 millióan hallgatják meg.
Az pedig, hogy te (esetleg) nem üzleti céllal teszed közzé, még nem jelenti azt, hogy másnak sem szolgálja üzleti érdekét. A YouTube üzleti céllal működik, ha YouTube-ra teszed ki, azzal automatikusan üzleti célra kerül felhasználásra és a jogsértést te követed el a feltöltéssel, nem a YouTube. Ezt elfogadod a YouTube felhasználói feltételeivel, amiben kötelezettséget vállalsz, hogy csak olyan tartalmat tölthetsz fel, ami nem sérti senki más szerzői jogait. Ha pedig még monetizálod is az ilyen videókat, hogy pénzt kapj érte a YouTube-tól, akkor pláne védhetetlen, hogy nem üzleti céllal töltötted fel oda.
Ráadásul az ilyen gépi hangoknak is lenni szoktak felhasználási korlátozásaik. A Windows beszédhangra vonatkozó felhasználói feltételeket nem ismerem, de pl. az Apple és több más cég hasonló rendszerbe integrált beszédhang esetén benne van a felhasználói feltételekben (tudod, amit a regisztráció és telepítés során soha nem olvas el senki), hogy nem használhatod a felolvasó hangot semmilyen üzleti célra. Szóval, amikor a rendszerrel felolvastatod a szöveget és azt felveszed, onnantól megsérted a felhasználási feltételeket.
Persze a Microsoft, Apple, stb nem rohan minden ilyen videót letiltatni. Amíg valamivel fel nem hívod magadra a jogászaik figyelmét (pl. Windows/Microsoft kritikát mondatsz a saját hangjukkal és ezzel nagy közönséget érsz el, hogy már az érdekeiket sértőnek érezzék), addig valószínűleg meg fogod úszni. De ettől még jogod nincs rá és ha akarnak, bármikor intézkedhetnek ellened. Akár perelhetnek, ha tudnak, vagy csak töröltetik a videódat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!