Könyvtárban szokott lenni lehetőség a fénymásolásra, de ha jól tudom ez törvénysértő, nem?
Gratulálok,ön nyerte a nap ÁVH ügynöke díjat.
Jutalma egy budapesti kocsikázás a szolgálati volgával,majd kinzókamra látogatás és végül dunaparti kirándulás az elvtársak.
Jogvédett tartalom is másolható, csak a terjesztését és a haszonszerzés céljából való felhasználát tiltja a törvény.
Ez pont ugyanaz a kategória, minthogy régen a műsorokat videókazettákra felvették. Az is jogvédett tartalom volt, de nem volt jogsértő, mivel saját használatra vették fel az emberek a műsorokat.
Kérdező, a könyvtári állományból lehet másolni teljesen törvényesen. Akkor sem fizetsz érte többet ha az egészet elolvasod - csak a könyvtári díjat vagy ha csak bemész és nem akarsz kölcsönözni, akkor még annyit sem kell, nem kell megvenned a könyvet.
Ezért van a könyvtár!
"én úgy látom, hogy jogvédett tartalom másolása a könyvtárban sem lenne szabad"
Édes gyerekem! Téged se az eszed miatt neveztek ki kérdezőnek!
Kedves 2-es, sok könyvtárban te magad másolhatsz. De egyébként a kérdésem arra is vonatkozik, hogy hazavive mondjuk másolhatsz-e. Tudtommal minden jogszabályt elolvastam, és én úgy láttam, hogy részlet sem másolható jogvédett tartalomból, se saját célra, se máshogy, csak oktatási tevékenység céljából van kivétel.
Ez egy eléggé összeszedett anyag például, csak értenek hozzá, hiszen digitális könyvtárat csinálnak. Én ebben nem látok semmit, ami arra utalna, amiket mondtok!
Egyébként van a törvényben olyan, hogy nyilvános közzététel, előadás stb. Például mi a helyzet egy zárt FB csoporttal? Az nyilvánosságnak számít?
"De egyébként a kérdésem arra is vonatkozik, hogy hazavive mondjuk másolhatsz-e."
Akkor ezt kellett volna megkérdezned - de nem ezt írtad ki!
Kétszer is leírtad éppen az ellenkezőjét, hogy OTT a könyvtárban legális-e a másolás.
"Tudtommal minden jogszabályt elolvastam, és én úgy láttam, hogy részlet sem másolható jogvédett tartalomból, se saját célra, se máshogy, csak oktatási tevékenység céljából van kivétel."
Na, erre kíváncsi lennék, milyen jogszabály tudja előírni, hogy saját használatomra kimásoljak valamit egy könyvből - azaz jogvédett tartalomból.
Nincs ilyen.
Nem a másolás a tilos, hanem a másolatok felhasználása van korlátozva. Ebben szerepel az oktatási cél - vagyis hogy kimásolt részletet lehet-e felhasználni oktatásra.
Itt is erős a korlátozás, mert ez részletekre vonatkozik és kizárólag olyan oktatási anyagra amiből nem keletkezik haszon.
Ha csinálok egy óratervet és kell hozzá egy mese, ami a témát bevezeti a gyerekeknek, akkor simán kimásolhatok egy ilyen mesét bárhonnan, betehetem az óratervembe, felhasználhatóm feladatok készítéséhez és készíthetek hozzá még másolatokat a gyerekeknek is. Akkor viszont ha ezt már a diplomadolgozatomba akarnám betenni, ott már a forrásmegjelöléssel kellene megmutatnom, hogy ez másnak a munkája, honnan származik - és ezt nem lehetne felhasználni egy fizetős képzésen oktatási anyagként. Tehát egy továbbképzésen, ahol fizetne a pedagógus nekem, már nem használhatnám fel ezt a másolatot úgy, hogy saját oktatóanyagot készítek belőle - csak ha a mesekönyv szerzője ezt lehetővé tette előtte.
De mindez nem a másolásra hanem a másolat felhasználására vonatkozik. Ha akarnék, akkor egy saját könyvtárat is létrehozhatnék másolatokból, csak másnak nem engedhetném, hogy oda járjon olvasgatni a könyvtár vagy könyvesbolt helyett, mert azzal okoznék kárt a művek alkotóinak.
A zárt FB csoport is nyilvánosság a törvény szempontjából.
"Kétszer is leírtad éppen az ellenkezőjét, hogy OTT a könyvtárban legális-e a másolás."
Igen, ez egy utólagos kiegészítés. Az érdekel, hogy a másolás mikor jogsértő és hogy a könyvtár sért-e jogot. Például attól hogy csak részletet másol még nem biztos hogy jogszerű, mert ha jól tudom az a bíróság egyedileg dönti el, mert ez az ún. méltányos felhasználás kategóriájába esik, nem? Azt mondjátok, hogy valami általány díjat fizet? És ha mondjuk én létrehozok egy zárt FB csoportot, ami könyvtárként üzelem, akkor én is fizethetek valamilyen szervezetnek, hogy jogtisztán kölcsönözhessünk a csoportban egymástól például?
"Na, erre kíváncsi lennék, milyen jogszabály tudja előírni, hogy saját használatomra kimásoljak valamit egy könyvből. Nem a másolás a tilos, hanem a másolatok felhasználása van korlátozva."
Na ebben el vagy tévedve szerintem. Fentebb már belinkeltem egy jogász írását kimondottan erről, idézem:
Ha az előttünk fekvő termék a szerzői jog által védett alkotásnak, illetve teljesítménynek minősül, és a termékkel tervezett cselekményünk a fentiek alapján felhasználásnak minősül, akkor főszabályként engedélyt kell kérnünk, illetve jogdíjat kell fizetnünk. A törvény a legtipikusabb felhasználási cselekményeket nevesíti is, ezek a következők: többszörözés (ez az első, amit megnevez), …
És a digitális archiválás is az Szjt. szerint a többszörözés kategóriájába tartozik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!