Támogatnátok bizonyos térítés fizetését a földben talált tárgyak/értékek után?
Jelenleg, ha valaki bérel/vásárol egy ingatlant, legyen szó lakásról, kertes házról, kertről vagy földterületről, jogszabályokban kötött keretek között, de fogjuk rá, hogy szabadon gazdálkodhat vele.
Ellenben "ami a földben van az az államé", amit ott talál az ingatlanban, pl műemlékek, ékszerek, kőolaj, stb, arról a részről beszolgáltatási kötelezettsége van. Ha történelmi emlék, akkor feltúrják a földet/házat (több nagyvárosban volt olyan, hogy a történelmi házakban a falba beépítve találtak nemesi oklevelet, ékszereket, pénzt), ha kőolaj/földgáz/bármi hasonló, akkor akár bizonyos feltételekkel el is vehetik tőle a területet.
Ez persze arra "motiválja" az embereket, hogy ne keressenek semmit, ha pedig véletlenül találnak, akkor vagy titkolják el és tartsák meg vagy értékesítsék feketén. Egyik sem jó megoldás és mindkettőt bünteti a törvény.
Támogatnátok, hogy legyen bizonyos jutalom/kártérítés a talált tárgyak után? Most csak hasraütök, de ha azt mondanák, hogy a talált érték 5-10%-a (akár maximum szabályozással, hogy maximum 1-5-10 millió forintig jár a jutalom), már motiváció lenne.
"Ellenben "ami a földben van az az államé", amit ott talál az ingatlanban, pl műemlékek, ékszerek, kőolaj, stb, arról a részről beszolgáltatási kötelezettsége van. "
Ezt nem ismerem el és azt sem, hogy az államtól vagy bárki mástól kéne építési engedélyt kérnem a saját földemen építésre. Márpedig egy törvény kb annyit ér amennyit betartanak belőle. Ha nekem valami hivatalnok a saját portámon kezdene ugatni biztos hogy ott ütném agyon azonnal.
Én adom. És szerintem méltányos, ha százalékban van megadva a részesedés korlátozás nélkül.
Persze mondjuk egy kőolaj esetén ez necces, de egy antik kincs esetén tök indokolt szerintem.
A jelenlegi rendelkezés csak azt eredményezi, hogy ha sejtünk is valamit, hogy ott van, nem éri meg pénzt időt és energiát belfeektetni, mert úgysem kapunk belőle semmit.
Például tudható, hogy a Balatonban valószínű, hogy van egy halom római kori, vagy annál is régebbi cucc, de mivel nehézkes a megtalálása, nomeg mivel akármit találsz, úgysem profitálsz belőle, senkinek nem éri meg jobban utánanézni. Jó a Balaton kissé gyenge példa, ott pont nem olyan egyszerű a tulajdonjog meghatározása, de na, a lényeg asszem érthető.
Ezt ketté kellene választani.
Azt nem lehet megtenni, mint az amerikaiaknál, hogy övé a föld akkor ott övé a kőolaj vagy bármi amit ki lehet bányászni. Ezeket külön kellene kezelni - mivel nincs akkora földterület Magyarországon aminél megtehető, hogy a földjében talált ásványkincs behatárolható legyen. Ha a szomszéd kertet megveszi az önkormányzat és ott is lefúrnak kőolajért 3 m-rel arrébb akkor egyszerűen kicsit jobb szivattyúrendszerrel máris ők termelik ki az egészet és ennyi.
Ásványkincsek tehát az egész országot, a magyar embereket közösen illetik meg a magyar földben - ezt a kitermelő koncesszióban fizeti be az állam felé.
Azonban a kisebb tárgyak, történelmi leletek esetében fontos lenne egy %-os hasznot megosztani a megtalálójával. Nagyon sokan szeretnének fémkeresővel kutatgatni, ami most teljesen tilos. Pedig rengeteg lelet így eltűnik, hiszen nem lehet legálisan beszolgáltatni egy múzeumnak vagy eladni a műkincs piacon. Ha a talált műkincs, lelet, tárgy valamilyen arányban a megtalálójának és beszolgáltatójának is hasznot hozna, ráadásul kereshetné legálisan nem csak a saját telkén de máshol - közös területeken is, akkor előrébb lennénk.
Egyrészt az építkezések esetében a saját földterületen érdekelt lenne a tulajdonos is ezek keresésében, megérné megfizetni régészeket a terület átnézésére a régen nem bolygatott részeken (útépítés, zöldmezős beruházások) - ahol most ez kötelező, de nagyon keveset fizetnek a régészeknek érte és mindenki utálja mert az a rossz ha találnak is valamit. Másrészt meg ha tudod, hogy találtál pár aranypénzt vagy hasonlót és egy múzeum megveszi tőled = megkapod az értéke 10-20-30%-t, nagyságrendtől függően, akkor az átlagembernek érdemes lenne ezt az utat választania és nem feketén megpróbálni eladni vagy kicsempészni külföldre.
Itt is fontos lenne, hogy nem 1 meghatározott fix % legyen, hanem mondjuk kisebb értéknél, pár tízezer forintig ez akár 50% is lehetne - hogy megérje bejelenteni, míg több százezres értéknél már csak 20%, több milliós értéknél meg 10%, vagy hasonló.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!