Terhesség külső munkavállalóként. Hogy is van ez?
Munkaerő kölcsönző a munkaadója, ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk
De erősen javaslom, hogy akkor vállaljatok újabb kölköt, ha van már legalább 1 év folyamatos munkaviszonya az asszonynak egy helyen, mikor belekezdtek
Nem világos, te leszel majd terhes vagy a párod?
Ahogy az 1-es már írta, az számít hogy ki a munkaadó és vele milyen a szerződése az illetőnek, meg hogy mennyi ideje van munkaviszonyban. Ha megvan a gyed-hez szükséges folyamatos munkaviszony, akkor érdemes gyermekvállalásba kezdeni, vagy olyan munkahelyet kell előbb találni ahol nem lesz gond a terhesség és sokáig tud ott dolgozni terhesen is.
A terhesség nem kizáró ok a munkavállaláskor, azonban olyan helyen nem dolgozhat várandós nő ami veszélyezteti, azaz vegyianyagokkal amik mérgezhetik vagy nehéz fizikai munkát nem végezhet. De boltban lehet pénztáros, lehet takarító, portás, irodai dolgozó akár a szülés napjáig is.
Az, hogy a kismamára mi vonatkozik az szabályozott, a járulékfizetéshez van kötve és nem ahhoz, hogy azon az egy helyen mióta dolgozik. Az előző 2 évben kell legyen 365 napnyi biztosítotti jogviszony.
Vagyis ha eddig egy raktárban dolgozott 3 hónapot, aztán egy húsüzemben szalag mellett volt 6 hónapot, kirúgták és nem dolgozott 4 hónapig, most meg egy elektronikai cégnél dolgozik a gyártósoron 1 hónapja, akkor még szüksége van a 10 hónap járulékfizetése mellé legalább 2 hónapra ahhoz, hogy megkaphassa majd a szülési szabadságot és utána 2-éves korig a gyed-t. Ha ennél több a munkaviszonya folyamatosan az csak jobb.
El nem bocsáthatják azért mert terhes, a munkaadónak kell akkor számára olyan munkát biztosítania amit tud végezni. Ellenben a munkaerő kölcsönzés más, mert ott nem az a cég a munkaadója ahol a munkát végzi, ők mondhatják, hogy arra a feladatra küldjenek mást a munkaerő kölcsönzőtől. Ott meg nyilván nem fizetnek neki ha nem dolgozik, mert olyan a szerződése velük.
A javaslat az, hogy próbáljatok meg tartósabban olyan munkahelyet találni először, ami nem munkaerő kölcsönzőn keresztül van. A próbaidő után viszont elég szemétség azonnal bejelenteni a terhességet, tehát célszerű a babával kicsit várni. Aztán a terhesség miatt nem küldhetik el ha már van szerződése, ellenben ha ez határozott idejű, vagyis a 3 hónap próbaidővel együtt 1 éves a szerződése, akkor amint a szerződés letelik nem kell újra szerződniük vele. Ilyenkor is jár minden családtámogatás, ez nem kell befolyásoljon szerencsére a gyerekvállalásban, csak az állam fogja fizetni. Ha letelik a gyed, a pici 2 éves lesz, akkor új munkahelyet kell majd keresni.
Amíg nincs 1 év rendes munkaviszonya, addig ne vállaljatok következő gyereket. Sehol nem szeretik az olyan munkavállalót, aki próbaidő után teherbe esik, úgy nem szokták szívesen visszavárni, és ez érthető munkáltató szempontjából is, meg azért próbaidő alatt még nem igazán van alkalma bizonyítani, hogy hosszú távon is értékes munkaerő, éppen csak betanult addigra.
Egyébként mi van, ha a második gyerek sem lesz egészséges? Akkor már két tartós beteg gyerekről kellene gondoskodnotok. Ha így alakulna, azt mennyire tudtnátok bevállalni? Tudom, hogy nem így tervez senki babát, de ha már az első is így jött össze, ezzel is számolni kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!