Zenés/táncos gyakorló est fogalma?
Sziasztok,
keresem, hogy a magyar jogban miként van megfogalmazva a gyakorló est.
Ennek oka a veszélyhelyzet alatt gyakorló esteket érintő eltérő korlátozások.
Amit "Zenés/táncos gyakorló estként" hirdetnek meg, az a a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet értelmében sajnos mindenképpen "zenés, táncos rendezvény", azon táncosként kizárólag koronavírus ellen védett személyek vehetnek részt.
Azért "rendezvény" mert a rendelet külön nevesíti, hogy csak a lakodalom és a temetés nem rendezvény.
484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet
a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről
3. A rendezvényekre vonatkozó védelmi intézkedések
...
(4a) * Ezen alcím alkalmazásában
a) a házasságkötés - az ilyen eseményt általában követő családi esemény vagy magánrendezvény (a továbbiakban: lakodalom) kivételével -, valamint
b) a temetés
nem minősül rendezvénynek.
..
6/B. § * (1) A zenés, táncos rendezvényt az e §-ban foglaltak szerint lehet megtartani.
(2) * A zenés, táncos rendezvény helyszínén - az (5) bekezdés szerinti kivétellel - kizárólag koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő tizennyolcadik életévét be nem töltött személy tartózkodhat.
(3) * A zenés, táncos rendezvény helyszínén - az (5) bekezdés szerinti kivétellel - tizennyolcadik életévét betöltött, koronavírus ellen nem védett személynek tilos tartózkodni.
(4) * Tilos zenés, táncos rendezvényt tizennyolcadik életévét betöltött, koronavírus ellen nem védett személyek számára szervezni, tartani, meghirdetni, arra fellépőket, illetve nézőket toborozni.
(5) * A zenés, táncos rendezvény helyszínén - a videoklip-forgatáson vagy más audio- vagy videofelvételen statisztaként történő közreműködés kivételével - koronavírus ellen nem védett személy is foglalkoztatható.
(6) Ha a zenés, táncos rendezvény helyszínén videoklip-forgatást vagy más audio- vagy videofelvételt tartanak, a felvételen statisztaként kizárólag koronavírus ellen védett személy vehet részt.
(7) * A zenés, táncos rendezvény szervezője, valamint a zenés, táncos rendezvény helyszínének üzemeltetője vagy vezetője, illetve a szervező, az üzemeltető vagy a vezető alkalmazottja köteles annak a személynek a beléptetését megtagadni, valamint a belépését megakadályozni, aki a koronavírus elleni védettségét vagy az életkorát az e rendeletben meghatározott módon nem igazolja.
(8) A (2)-(6) bekezdés szerinti védelmi intézkedés betartatásáról a zenés, táncos rendezvény szervezője, illetve a zenés, táncos rendezvény helyszínének üzemeltetője köteles gondoskodni.
részletesen:
Van kiskapu is:
"(5) * A zenés, táncos rendezvény helyszínén - a videoklip-forgatáson vagy más audio- vagy videofelvételen statisztaként történő közreműködés kivételével - koronavírus ellen nem védett személy is foglalkoztatható."
Akik koronavírus ellen nem védett személyként a rendezvényen pénzkereset céljából vannak (tánctanár, DJ, pultos...) azok mindenképpen legyenek szabályosan foglalkoztatva (egyéni vállalkozó, munkavállaló, megbízási szerződés, alkalmi munka).
A védettségi igazolvánnyal nem rendelkező táncosokat meg lehet foglalkoztatni szívességi munkavégzésre taxitáncosként, de erről is legyen papír.
#1
Több helyen láttam meghirdetve "gyakorló est" elnevéssel eseményt, ahol nem kérnek védettségi igazolást. Ezek tánciskolák rendezték, feltételezem a saját tanulóik számára. Lehet, hogy, mint oktatás kezelik?
Másik kérdésem, ha pl. egy bisztróba szerveznek táncos eseményt, de az esemény során a bisztró nyitva áll, akkor a táncra érkezőknek kell kártya, de a többi fogyasztónak (pl. aki bejön kávéra), nem?
Nem csak ilyen gyakorló est, de még táncóra is "táncos, zenés rendezvény" a védelmi intézkedések szabályai szerint, lásd. 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet 3. alcímének rendelkezései.
E jogszabály előírja, hogy a többi fogyasztónak is koronavírus ellen védett személynek kell lennie.
"6/C. § ..,
(3) Ha az egyéb rendezvényt zárt térben tartják, az egyéb rendezvényen - az ott foglalkoztatottakon kívül - kizárólag a koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő tizennyolcadik életévét be nem töltött személy vehet részt."
Egy-két tánciskola talál már meri feszegetni a szabályokat, mert már egyre inkább azt mutatják a tanulmányok, hogy a természetes fertőzöttség (nem betegség) fiataloknál kevesebb COVID miatt kórházi kezelést és halált okoz.
A legjobb példa egy művelődési ház. Társalgójához, büféjéhez, kézműves szakköréhez, de még ott tartott zumba órához sem kell védettségi igazolvány. De amelyik teremben táncóra van ott a szervező felelőssége, hogy oda csak koronavírus ellen védett személy léphessen be.
Vagy vegyünk egy hotelben tartott táncos, zumbás wellness hétvégét, ott is csak a tánctermekhez kell védettségi igazolvány, még a fürdő részhez sem kell.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!