Az EU túlélné, ha elkezdenék mindig betartani, batartatni az uniós szerződéseket, szabályokat?
Van ebben egy ellentmondás, hogy sokan jog elsőbbségére, uniós szerződésekre, jogállamiságra hivatkoznak, mint az EU alapja, garanciája, ugyanakkor, ha politikai érdekei úgy kívánják, akkor Brüsszel, a Bizottság, EP, Európai Bíróság is semmibe veszi az uniós szerződéseket, jogszabályokat, annak betartását.
Például az uniós szerződések előírják a jegybank függetlenségét, tiltják a monetáris finanszírozást, hogy a kormányok a költekezést, adósságfinanszírozást pénznyomtatással finanszírozzák. A költségvetési hiányra, államadósságra is lennének korlátok (3%, illetve 60%), de ezt szinte már senki sem tartja be és Franciaország már nyíltan fel is vetette, hogy mivel a '90-es, 2000-es években hozott szerződéseket, szabályokat nem akarják, már nem lehet betartani, ideje lenne átírni azokat, hogy az megfeleljen a mai kor igényeinek (Magyarország kormánya is hasonlót vetett fel most a menekültjog, határvédelem gyakorlata, a realitás és régi elmélete, uniós jogi szabályozása kapcsán és az uniós peremországok is panaszkodnak a migrációs dublini rendelet, annak betarthatósága, esetleges betartatása miatt, változást követelnek évek óta).
Németországban már felvetették, hogy az Európai Központi Bank túllépi hatáskörét az euróövezet hatalmas mennyiségű állampapírvásárlásai és a fedezetül szolgáló pénznyomtatás miatt, de ebből nagy vita lett és jelezték Németország számára, hogy ebbe nem szólhat bele, nincs joga számon kérni az uniós szerződések betartását az EU intézményein.
Jogos is lehet az aggodalom, mivel ha az EKB-nak el kellene adni az államapapírokat vagy csak nem vásárolhatnának többet, az nagy kamatemelkedést okozna és Brüsszelben attól tartanak, hogy Olaszország, Görögország, Spanyolország, Portugália csődbe menne, szétesne az eurozóna és akár az EU is. A hiányra, államadósságra vonatkozó szabályok esetleges betartatása, németes szigor alkalmazása is olyan gazdasági recessziót, válságot, társadalmi elégedetlenséget okozna Franciaországban és Dél-Európában, hogy abban az egész EU beleremegne, akár bele is bukna az aggodalmak szerint.
Hosszú távon a gazdasági kérdések mellett a migráció kérdése is kritikussá válhat. Nem életszerű, hogy minden menedékkérőt, aki megjelenik a külső határokon vagy illegálisan átszökik, azt fogadjanak, ellássanak, évekig bírálják a kérelmeket, majd elutasítás vagy menekültstátusz lejárta esetén évekig, évtizedekig lebegjen az esetleges kiutasítás az EU-ból. A dublini rendelet ráadásul előírja, hogy az eljárást ott kell lefolytatni, amelyik országban először lép uniós területre a menedékkérő, ott kell beadni és elbírálni a kérelmet és ha tovább is áll, a többi EU tagállamból is visszaküldhető a migráns ebbe az országba (jellemzően Görögország, Olaszország, Spanyolország a frontország). Itt is be kellene látni Brüsszelnek, hogy a mai korban ezek a régi jogszabályok már nem tarthatók be, káros lehet, lenne kikényszeríteni. Aláássák az EU-t, társadalmi, politikai stabilitást.
A jog elvileg azért van, hogy betartsák, betartassák és mindenkire vonatkozik, de a politika ezt gyakran felülírja. Így működik a politika. Ha az érdek úgy kívánja, akkor nem veszik figyelembe, ha viszont érdek fűződik hozzá, akkor számon kérik, hogy más viszont tartsa be, tisztelje a jogot.
Gyakori a kettős mérce.
Még nem döntöttek róla Brüsszelben, de napirenden van Magyarország megbüntetése, bírságolása a déli határvédelem miatt, ahol nem engedik be a menedékkérőket és ha valaki illegálisan átszökik és elkapják a határőrök, azt visszatoloncolják Szerbiába, a határ túloldalára anélkül, hogy érdemben kivizsgálnák a kérelmét, befogadnák, elszállásolnák Magyarországon - ez az EU szerint sértheti az uniós jogot.
Viszont ugyanezt csinálja Spanyolország Ceuta, Melilla városaiban, Görögország, Bulgária a török határon, Lengyelország a belarusz határon, sőt még Franciaország is az olasz, spanyol határon. Az ő megbüntetésük, bírságolásuk viszont nincs napirenden.
Nem lehet.
A jegybank, EKB finanszírozása nélkül Görögország, Olaszország... csődbe menne pár éven belül és ez az egész EU-t magával rántaná.
A migránsokkal, menedékkérőkkel való rossz bánásmód miatt sem fogják nyíltan betámadni Görögországot, Spanyolországot, Lengyelországot, mivel ez egy hátbaszúrás lenne, Brüsszel csak maga alatt vágná a fát, ezért okosabb döntés, hogy inkább félrenéznek, eltűrik a jogsértéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!